Europska liga, Kvalifikacije, 1. pretkolo, 02.07.2009, 19:00 h, Gradski stadion, Koprivnica, gledatelja: 1.500
Suci: Xistra, Nogueira, Braga (Portugal)
Slaven Belupo
Csaba Csizmadia 3'
1:0(1:0) Birkirkara
Birkirkara

Slaven pobijedio i razočarao

Tomislav Pacak, Ivana Strahija, Vedran Attias, Antonija Pavlić • četvrtak, 02.07.2009.

Slaven Belupo debitirao je u Europskoj ligi pobjedom od 1:0 protiv Birkirkare, no Koprivničanci neće biti presretni izvedbom protiv malteškog predstavnika...

Luke Sciberras
74'
2
Rowen Muscat
86'
Paul Zammit

Obećavao je početak susreta 1. pretkola Europske lige između Slaven Belupa i Birkirkare - hrvatski je predstavnik krenuo furiozno i već u 3. minuti uspio zatresti gostujuću mrežu, no sve što je slijedilo bilo je - za zaborav.

Mađarski reprezentativac rumunjskih korijena, Czsaba Cismadia, postigao je tako u 3. minuti i prvi službeni pogodak u dresu Koprivničana, sjajno skočivši na skraćeni korner Srebrenka Posavca s lijeve strane i glavom poslavši loptu iza leđa Omara Borga.

Odmah u sljedećoj minuti u sjajnoj se prilici našao i još jedan novi Farmaceut, Aljoša Vojnović, no ostao je za malo kratak na prizemni ubačaj Bojana Vručine.

U 13. minuti Vručina se prvi puta i sam okušao u udarcu prema Birkirkarinim vratima, ali preslabo čak i za malteškog čuvara mreže.

Nezadovoljni navijači

Koliko je igra koprivničkog prvoligaša bilo slaba i negledljiva najbolje su pokazali i navijači, koji su im u jednome trenutku čak zapjevali popularni hit Crvene jabuke "đe'z ba" s posebnim naglaskom na stih "šta se kofrčiš" u slobodnome prijevodu "šta se praviš važan".

Poslije zatišja od gotovo dvadeset minuta, Mario Jurić i kapetan Dalibor Poldrugač napokon su prouzrokovali novu opasnost pred Birkirkarinim vratima, no udarac 'modrog' kapetana prohujao je pored vratnice.

Nakon slabog prvog poluvremena u kojem je Slaven već na samom početku propustio odličnu priliku praktički zaključiti utakmicu, beskrvna i loša prezentacija nogometa nastavila se, nažalost, i u drugom dijelu, premda je početak slutio na drugo.

Prvu kakvu-takvu priliku u gostujućem šesnaestercu u 52. je minuti kreirao rastrčani Csizmadia, no glavom je neprecizan ponovno bio, danas nešto slabiji Vojnović.

Novu solidnu priliku za povećanje vodstva donijela je hrvatskom predstavniku 63. minuta, no Mario Jurić nije uspio bolje reagirati oči u oči s vratarom Maltežana.

Pred kraj utakmice umalo su gosti stigli do izjednačenja, no sjajno je reagirao vratar Rodić. U sudačkoj nadoknadi konačno je i Slaven stvorio pravu šansu - Vojnović je proigrao Delića, Borg je izvrsno obranio, a potom malteški vratar skida i odbijanac Poredskog.

Bilo je to ujedno i sve od Slavena za danas - slaba predstava, tek minimalna pobjeda i nadanje da je tek - početak priprema. Uzvrat je na Malti za tjedan dana.