Liga prvaka, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 21.07.2009, 20:30 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 0
Suci: Duarte Pereira, Jose Bolinhas, Joao Ferreira (svi Portugal)

Zadovoljili rezultatom, razočarali igrom

Tomislav Pacak, Vedran Attias • utorak, 21.07.2009.

Ukupno 120 minuta trebalo je Dinamu da načme mrežu Pjunika, ali usprkos blijedoj igri hrvatski prvak prošao je u 3. pretkolo Lige prvaka. Zagrebački uzvrat pred praznim Maksimirom ponudio je puno lošeg nogometa, no nakon što je Mario Mandžukić konačno otključao bravu Armenaca u 30. minuti, Dinamo je ipak bez stresa otplovio u idući krug gdje ga čeka bolji iz ogleda Red Bull Salzburga i Bohemiansa...

Maksimirska grdosija izgledala je još strašnije bez gledatelja, koji su bili osuđeni na televiziju zbog izgreda BBB-a u Udinama. Možda je to bilo i dobro za ljubitelje Modrih, nisu propustili veliku predstavu svojih ljubimaca koji su teško slomili otpor armenskog prvaka. Konačnih 3:0 sugerira lagan posao u uzvratu nakon erevanskih 0:0, no na poluvremenu to nije izgledalo nimalo lako, s 1:0 iz jedinog udarca na gol. U drugom se dijelu ipak malo otvorilo, Dinamo je zabio lijepe pogotke i na trenutke sličio na momčad kakvu Jurčić priželjkuje.

Iznimno slabo odigrao je Dinamo prvih 45 minuta, ispod svih očekivanja i nadanja modrog navijača, pa je trener Jurčić mogao biti i više nego zadovoljan s 1:0 koliko je Dinamo odnio u svlačionicu. Dinamov strateg, jasno, nije mogao biti zadovoljan tom igrom, izgledalo je to lošije nego u Erevanu, a za propuštenim šansama žalili su gosti.

U šestoj minuti bilo je itekako opasno pred Butinom, Malakjan se pored Bišćana sjurio prema golu, došao na 6-7 metara i dao za Hazarjana čiji udarac u praktički nebranjeni gol blokira Dejan Lovren, u doslovno posljednji trenutak.

Nikakve tečnosti u Dinamovoj igri nije bilo, vezni red nije postojao usprkos trudu Sammira i Moralesa, napadači su bili potpuno odsječeni, a prodora po boku praktički nije bilo. Srećom po Dinamovce da nije bilo gledatelja jer bi doživjeli puno zvižduka prilikom centaršuteva ”u kuruzu” i voleja koji su promašili cijelu loptu. Bilo je zanimljivo slušati igrače i trenera kako se bodre, daju si upute, sličilo je to više na trening nego na utakmicu.

Armenci su, pak, postavili čvrst blok, igrali dosta agresivno i visoko pritiskali Dinamo, ne dopuštajući domaćinu uspostavljanje neke tečne igre. Bilo je očito da Dinamo ima bolje igrače, jer te individualne kvalitete u redovima Pjunika nije bilo, no definitivno je bilo teško reći da Dinamo ima i bolju momčad.

U 20. minuti Marcos se prošetao pored Carlosa i srećom vrlo loše pucao, a osam minuta kasnije ima idealnu šansu iz slobodnog udarca s 20-ak metara, no puca preko gola. Jurčić je i minutu kasnije mogao odahnuti nakon što su dvojica Armenaca promašili loptu na petercu, nakon što je Butina ”zaboravio” pokupiti neopasan centaršut.

Ipak, Dinamo je usprkos igri stigao do vodstva nakon pola sata igre. Morales je lijepim centaršutom pronašao usamljenog Mandžukića na petercu, a Dinamov napadač uspijeva proslijediti nogom loptu u gol za 1:0.

Ako je netko pomislio da će konačno postignuti pogodak osloboditi Modre pritiska, prevario se. Nastavilo se mučenje lopte, trudio se Jurčić to potaknuti konstantnim savjetima s klupe, ali nije išlo. Papadopoulosu ništa nije polazilo za nogom, puno bolji nisu bili ni Badelj i Vrdoljak, pa je sveukupno slika tog ”europskog” Dinama bila primjer – hrvatske naive. S 1:0 nakon 45 minuta Dinamo je mogao biti sve samo ne siguran, jedan pogodak sve bi promijenio, a Pjunik je pokazao da to nije nemoguća misija.

Srećom, krenulo je na bolje u drugom dijelu. Ne toliko igrom, ali je Dinamo barem brzo riješio pitanje prolaska u drugi krug nastavivši iskorištavati rijetke prigode koje je stvorio.

U 61. minuti Morales je s desne strane iz slobodnog udarca dao ”rolicu” Badelju koji s 20-ak metara lijepo gađa i pogađa donji lijevi kut za 2:0. Pet minuta kasnije, Modri su riješili utakmicu. Prvo je Čileanac namjestio sjajnu priliku Bišćanu koji loše puca glavom, no u nastavku akcije Sammir centrira za Lovrena koji sjajno skače i puca glavom, te pogađa onaj isti kut kao i Badelj za uvjerljivih 3:0, te olakšanje u Dinamovom taboru.

To je, dakako, prelomilo utakmicu, pa su Modri složili i još nekoliko šansi za uljepšanje rezultata. Mandžukić je propustio realizirati situaciju kada je sam krenuo prema vrataru, a dobar udarac Chage obranio je armenski vratar. I u samoj završnici Mandžukić je imao dobru šansu, no nakon ubačaja Tomečaka s nekoliko metara promašuje gol. Pridružio se i Slepička koji je na Mandžukićevo dodavanje promašio zicer.

Konačni rezultat donekle je sakrio lošu igru Dinama u prvom dijelu, no ono najvažnije hrvatski prvak je ostvario – prošao u treće pretkolo gdje ga čeka bolji iz dvoboja Salzburg – Bohemians (rezultat prve utakmice 1:1). Tko god bio protivnik, igra će morati biti bolja, iako ne treba zaboraviti da je Dinamo slično startao i proteklih sezona, kada je ipak ostvario solidne rezultate u Europi. Stoga, razloga za pesimizam nema, premda – nema ni za optimizam...