1. Hrvatska nogometna liga, 2. kolo, 01.08.2009, 20:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 4.000
Suci: Davor Grizelj (Vinkovci), Siniša Premužaj (Varaždin), Hrvoj Medđušić (Vinkovci)

Prvijenci Kramarića i Papa

Tomislav Pacak, Vedran Attias • subota, 01.08.2009.

Odlični Miroslav Slepička te efikasni Andrej Kramarić oduševili su Maksimir i bili glavni detonatori u novoj uvjerljivoj pobjedi Dinama. Međimurje je u Maksimiru palo bez ispaljenog metka, a ako im je utjeha – Čakovčani su ipak bolje prošli nego Istra 1961 na otvaranju prvenstva...

Dimitrios Papadopoulos
68'
Mirko Plantić
61'
24
Dejan Slunjski
83'

Mario Ćutuk

Dinamovo otvaranje sezone iz snova nastavilo se sigurnom pobjedom nad Međimurjem. I s promiješanim sastavom Modri su lako slomili otpor donedavnog drugoligaša, a navijače će sigurno najviše obradovati učinak nove plave devetke. Andrej Kramarić u svom je prvom nastupu od prve minute zabio dva lijepa pogotka i tako publici pokazao dijelić raskošnog talenta. Trenera Jurčića će, pak, možda i više razveseliti izvrstan nastup Miroslava Slepičke, Čeh je odigrao svoju najbolju utakmicu u dresu Dinama i to potkrijepio s dvije asistencije i pogotkom.

Krunoslav Jurčić najavio je drugačiji sastav, no ovaj je teško netko mogao pogoditi. U napadu se našao mladi Kramarić, u obrani Barbarić, bilo je mjesta i za Carlosa, Chaga i Calella. S druge strane, Ćutuk je na noge prvaku poslao potpuno očekivani sastav, s Golubovićem u napadu te Eliomarom i Žuljevićem iza njega.

Taj ”krnji” sastav Dinama ipak je protiv Međimurja imao nešto više problema i muke nego protiv Istre 1961 u prvom kolu, iako pobjeda nije dolazila u pitanje nakon Kramarićevog prvijenca.

Za stvaranje prilika u ovom sastavu nekako se pozvanim osjećao Miroslav Slepička – Čeh je u niz navrata dobro proigravao suigrače, tako je na kraju krajeva Dinamo i zabio pogodak. U četvrtoj minuti Slepička je u stopostotnu šansu gurnuo Sivonjića, ali ovaj se spetljao pred Banovićem i propustio prvu ozbiljnu priliku.

Čakovčani su stali na teren puno čvršće i pokretljivije nego Istra 1961, pa se i Dinamo mučio više nego tada. Istina, Međimurci nisu iskazali puno napadačkih ambicija, orijentirali su se na aktivno branjenje svog gola.

U 15. minuti Slepička je pred Banovića gurnuo Kramarića, a mladi Dinamov centarfor manirom rasnog strijelca prolazi gostujućeg vratara i zabija za 1:0.

U 32. minuti Kramarić je opet zabio, no pomoćni sudac podignuo je zastavicu zbog zaleđa; bio je to drugi nepriznati pogodak mladog napadača zbog ofsajda. Ne posebno atraktivno prvo poluvrijeme obogatio je Mario Mandžukić snažnim udarcem u gredu međimurskog gola.

Dinamo je u 53. minuti riješio utakmicu. Opet je Slepička dobro povukao kroz obranu Međimurja, dodao Kramariću koji poteže s 20 metara i jako lijepo pogađa lijevi kut za 2:0 Modrih.

Otvorio je taj pogodak obranu Međimurja, a u HNL-u Modrima nema premca kada imaju toliko prostora. Gotovo svaki napad mirisao je na opasnost pred Banovićem, posebno razigran je bio sve bolji Miroslav Slepička, a završnica je obično pripadala Kramariću.

U 58. minuti Mandžukić je krasnom dijagonalom proigrao Slepičku koji se uz malo muke riješio i čuvara i golmana te ugurao loptu u mrežu za zasluženi pogodak i uvjerljivih 3:0 Dinama.

Dvije minute kasnije Kramarić je imao idealnu šansu za hat-trick; nakon proigravanja Calella izašao je sam pred golmana, lijepo ga prošao, ali umjesto gola pogađa vanjski dio mreže.

Dinamove zamjene samo su podigle razinu igre jer se u principu radilo o prvotimcima. U 80. minuti Slepička je opet bio u dodavačkoj ulozi, a nakon što je Moralesov udarac obranio Banović, Papadopoulos je imao lagan posao gurnuti loptu glavom u mrežu za 4:0 i svoj prvijenac u Dinamovom dresu.

Međimurci su počasnom pogotku najbliže bili iz nekoliko slobodnih udaraca, ali svaki je puta Butina bio dobro postavljen.

Dinamo će tako ponovno na Salzburg nabijen optimizmom nakon sigurne i lijepe pobjede u Prvoj HNL. Jest da su na Maksimiru pala dva kluba upitne kvalitete, ali Modri za sada iskazuju lakoću pobjeđivanja i veliku širinu klupe koja sigurno veseli trenera Jurčića. Izvrsni Kramarić sigurno se prometnuo i u kandidata za nastup protiv Salzburga, što nakon ove predstave ne bi smjelo biti upitno za Miroslava Slepičku, najboljeg pojedinca utakmice.