1. Hrvatska nogometna liga, 2. kolo, 01.08.2009, 20:00 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 2500
Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Josip Havaić (Koprivnica) i Goran Dević Koprivnica)

Ivana Jurica • subota, 01.08.2009.

Buran je bio kraj šibenske utakmice koja je završila podjelom bodova (2:2). Šibenčani su nakon prvih 45 minuta imali sve u svojim nogama, vodstvo od 2:0, da bi u drugom neobjašnjivo pali. Smanjili su Osječani početkom nastavka, a do pogotka vrijednog jednog boda stigli su u posljednjoj, trećoj minuti sudačke nadoknade iz jedanaesterca koji je izazvao burne prosvjede domaćih nogometaša i publike, a kojeg je precizno izveo Vedran Nikšić...

Zeni Husmani
60'
23
Krešimir Makarin
66'
27
Hrvoje Spahija
83'
Tomislav Steinbrückner

Dobro su Šibenčani otvorili utakmicu. U sedmoj minuta novi napadački dvojac FuštarDajić dobro je pokušao kombinirati, ali je osječka obrana presjekla dodavanje Fuštara prema Dajiću. Samo minutu kasnije odličnu je priliku imao Elez, nakon asistencije Dure, ali nije bio precizan. Pet minuta kasnije Elez se našao u ulozi asistenta za vodeći gol. Prošao je po desnoj strani, ubacio u sredinu gdje je na nekih 12-13 metara bio Duro koji kroz šumu nogu šalje loptu u mrežu za slavlje na tribinama.

U 21. minuti prvi su se put ozbiljnije oglasili i gosti. Nakon ubačaja s desne strane domaći stoper Vidić očistio je glavom, a na rubu šesnaesterca našao se Todorčev koji puca snažno, ali i neprecizno. Minutu kasnije pokušava i Miličević, ali vratar Šibenika Blažević je na mjestu. Pokušavali su i jedni i drugi udarcima iz daljine, ali problema za vratare nije bilo. Pet minuta prije odlaska na odmor mreža gostiju još se jednom zatresla: desni bek Šibenika Alen Zoričić oduzeo je loptu na svojoj polovici, prošao nekoliko igrača, ušao u polovicu gostiju i onda fantastično podvalio loptu za Dajića koji izlazi sam pred Karduma i rutinirano ga matira.

Šibenčani su vrlo solidno igrali u prvom poluvremenu, dominirali su u potpunosti u pojedinim trenucima, a mora se priznati i kako su Osječani imali svojih prilika ali ih nisu realizirali. Kalinićeva momčad realizirala je dio svojih prilika pa je zadovoljna otišla u svlačionicu na odmor.

U nastavku potpuno drugačija slika na terenu. Osječani su u potpunosti preuzeli dominaciju i gotovo stalno bili su pred golom Blaževića. Već u trećoj minuti nastavka Ibriks je uzdrmao vratnicu, a bio je to nagovještaj pogotka koji je uslijedio vrlo brzo. U 53. minuti Knežević je izveo korner, a na prvoj stativi najbolje se snašao Vedran Nikšić koji pogađa za 2:1. Obrana domaćih u toj je situaciji morala znatno bolje reagirati. Nakon početnog pritiska Osijeka, Šibenčani su se polako oslobađali tog presinga, pa su udarcima pokušavali i Duro i Dajić (pogodio vanjski dio mreže), ali Kardum nije morao u mrežu po loptu. U razmaku od samo dvije minute u odličnim je prilikama bio ponovno Nikšić, ali rezultat se nije mijenjao. Prvi put nije uspio dobro zahvatiti loptu, dok je u drugoj situaciji pucao pored gola.

Dobro popunjene tribine

U iznimno sparnoj večeri tribine šibenskog stadiona bile su dobro popunjene, domaći navijači željeli su se uvjeriti u mogućnosti redizajniranog Šibenika. Ni gosti nisu bili bez podrške: 30-ak pripadnika Kohorte bodrilo je svoju momčad.

Jako puno griješili su Šibenčani u nastavku susreta, nije bilo ni traga igre iz prvog poluvremena. Pokušavao je Kalinić izmjenama, pojačao je sredinu terena, ali Osječani su ipak do kraja utakmice uspjeli doći do pogotka. U 81. minuti Jugović je pucao snažno, a vratar domaćih Blažević uspio je njegov udarac obraniti. Tri minute kasnije iz jednog od rijetkih pokušaja u nastavku zaprijetili su i domaćini. Bačelić – Grgić izveo je korner, Budiša je pokušao glavom, ali otišlo je preko gola. U 85. Makarin je dugo vukao loptu, zakomplicirao je jako dobru situaciju pred osječkim golom.

U istoj minuti grešku Spahije Osječani nisu uspjeli materijalizirati. Krenula je brza kontra, ali Budiša je u posljednji trenutak zaustavio akciju gostiju. Posljednja minuta donijela je i posljednju priliku za Šibenik: poigravala se gostujuća obrana i vratar, do lopte je na lijevom krilu stigao vrlo dobri Fuštar, pokušavao je iz teške pozicije pogoditi prazna vrata, ali nije uspio. Pred golom je bio sam Makarin, a pomoćni sudac Dević označio je zaleđe iako Makarin nije niti dotaknuo loptu.

Posljednja, treća minuta sudačke nadoknade pokazala se sretnom za goste. Čekao se posljednji zvižduk suca Šimčića kad su Osječani krenuli u napad. U kaznenom prostoru došlo je do kontakta Barišića i vratara Blaževića, to je sudac Šimčić okarakterizirao kao prekršaj. Ostali su ležati i jedan i drugi igrač, a sudac nije odmah pokazao na bijelu točku. Učinio je to nešto kasnije, prosvjedovali su Šibenčani i tada, i nakon posljednjeg zvižduka na terenu, i poslije utakmice, ali uzalud. Loptu je na bijelu točku namjestio Nikšić, pogodio je Blažević stranu, imao je loptu na ruci, ali je ona ipak na kraju završila u mrežu za konačnih 2:2.

Izazvalo je to slavlje Osječana koji su izjednačujući pogodak otišli proslaviti sa svojom Kohortom. Osim jedanaesterca u posljednjih trenucima utakmice za kojeg bi TV-snimka trebala nedvojbeno utvrditi jeli uistinu bio, sudac Šimčić nije se baš iskazao. Na suđenje u posljednjem međusobnom susretu na Šubićevcu s pravom su se žalili Osječani, a ovog puta nezadovoljni mogu biti Šibenčani jer Šimčić nije imao ujednačen kriterij i kod sviranja prekršaja i kod dodjele kartona. Posebno mu zamjeramo situaciju iz prvog poluvremena kad je jednom igraču Osijeka u istoj akciji propustio pokazati najmanje jedan žuti karton, zbog dva uzastopna gruba prekršaja. No, niti suđenje nije opravdanje domaćim nogometašima za prikazanu igru u drugom poluvremenu i propuštenu priliku da nakon dva kola imaju maksimalni učinak.