Liga prvaka, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 04.08.2009, 20:15 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 20.000

Dinamovo zbogom Ligi prvaka

Tomislav Pacak, Vedran Attias • utorak, 04.08.2009.

Dinamo je pred dobro ispunjenim Maksimirom prokockao dobar rezultat iz Salzburga i potratio dobru šansu za prolazak u 4. pretkolo Lige prvaka. Modri su slabašno izdanje u prvom dijelu pokušali pokriti u drugih 45 minuta, no u 83. minuti Austrijanci su srušili Dinamove nade...

Simon Cziommer
79'
8
Thomas Augustinussen
87'
14
Barry Opdam
90'
Huub Stevens

Očajnih 45 minuta pred 20-ak tisuća navijača Dinamo nije uspio popraviti u drugom dijelu. Krunoslav Jurčić izveo je na teren sastav s jednim napadačem, odlučan u namjeri da obrani 1:1 iz Salzburga, no obilo mu se o glavu jer je Dinamo došao u zaostatak od 0:1. Iako je hrvatski prvak uspio izjednačiti ukupan rezultat, vjerojatno i zaslužena kazna stigla je desetak minuta prije kraja u izvedbi Robina Nelissea. Dinamu preostaje 4. pretkolo Europske lige, dok će se za Ligu prvaka ove sezone boriti Red Bull.

U prvih 10 minuta Dinamo je pokvario sve dobro učinjeno u Salzburgu. Nisu Dinamovci u tom razdoblju primili gol, ali su pokazali potpuno drugačiji pristup, sastav, pa i formaciju u odnosu na utakmicu u Austriji. Sustav sa samo jednim isturenim napadačem i pojačanom veznom linijom nije Dinamu donio ništa dobro, gledali smo upravo onaj Dinamo koji su zbog takve igre navijači kritizirali nakon domaćih srazova s Ajaxom, Spartom, Spartakom... Saznali smo samo još jednom da hrvatski prvak nije momčad koja se zna braniti i može čuvati rezultat, pa je Red Bull apsolutno zasluženo u 45 minuta stigao do minimalnog vodstva, a mogao je i uvjerljivijeg.

Za razliku od Krunoslava Jurčića, Huub Stevens zaigrao je ofenzivnije nego kod kuće, s Nelisseom u napadu i Zicklerom u vezi. Od prve minute Nizozemcu se to isplatilo, Salzburg nije bio puno bolji, ali taman dovoljno da bude opasnija momčad.

U 13. minuti neugodni Tchoyi ostao je sam u šesnaestercu, ali je previše petljao i na kraju jednostavnu situaciju pretvorio u prekompliciranu. Uskoro je Nelisse pucao silovito, ali i neprecizno, no bilo je jasno da stvari ne izgledaju dobro, unatoč gromoglasnoj podršci s tribina.

Maksimir je na kratko proključao u 18. minuti, ali Carlosov pogodak opravdano nije priznat zbog zaleđa. To je samo nakratko prekinulo dominaciju Red Bulla. U 23. minuti opet je bila panika u šesnaestercu domaćih, ali prvo Butina, a potom i Glavina nekako spašavaju gol Dinama od napasti zvane Tchoyi. Konačno, u 33. minuti Salzburg zasluženo dolazi do vodstva. Dušan Švento izveo je slobodan udarac s 30-ak metara iskosa, a u već toliko puta viđenom scenariju, lopta prelijeće sve u buketu u šesnaestercu, a potom prolazi i iznenađenog Butinu za 0:1.

Kada je postalo jasno da se 1:1 neće moći obraniti, Dinamo je zaigrao ofenzivnije i odmah stvorio nekoliko poluprilika. Do odmora bilježimo za malo neprecizan udarac Badelja, pa dvije dobre reakcije Gustafssona, jednu ispred Papadopoulosa, jednu nakon udarca Lovrena. Dinamo je ipak na odmor otišao sa zaostatkom i spoznajom da s ovakvom igrom poklanjaju 4. pretkolo prvaku Austrije.

Pogrešku je shvatio i Jurčić, na teren je poslao Slepičku umjesto Chaga, pa smo u drugom dijelu gledali – nogomet. Napadačkom Dinamu su trebale samo dvije minute da stisne Salzburg na njegovu polovicu i izjednači ukupni rezultat. Pedro Morales prošao je kroz sredinu i sjajno u šansu gurnuo Papadopoulosa koji izlazi pred Gustafssona i smireno ga matira za 1:1.

S dva napadača je to bio drugi Dinamo, onaj iz Salzburga, onaj koji je bolja momčad od austrijske. Gledali smo otvoren nogomet gdje su obje momčadi bile opasne, no sada je definitivno Dinamo bio taj koji je dominirao, težio igri i kombinacijama. U 62. minuti Morales je dugačkom dijagonalom pronašao Sammira koji prebacuje na drugu vratnicu, no tamo Lovrena u odlučujućem trenutku gura suigrač Carlos, pa Lovren puca preko gola.

Austrijanci su uglavnom bili opasni iz prekida, dok je Dinamo kombinacijama i akcijama tražio pogodak. Papu je bilo puno lakše igrati s opet raspoloženim Slepičkom, odmah su bolje zaigrali i Sammir i Morales.

U 74. minuti Morales je bombom s 30-ak metara natjerao Gustafssona na tešku obranu, potom je nakon kornera slabo glavom pucao Lovren.

Nažalost, Dinamo razdoblje bolje igre nije materijalizirao, a Red Bull je jedan od rijetkih opasnih napada pretvorio u toliko vrijedan drugi pogodak. Tek ušli Simon Cziommer iznenadio je opalio s 22-23 metra, pogodio lijevu stativu, a pored skamenjenog Carlosa Nelisse iz voleja pogađa mrežu za 1:2.

Dinamovi očajnički pokušaji da dođe do preokreta nisu urodili plodom, pa tako ni ulazak Andreja Kramarića. Sjajna prilika da se osigura Europska liga, a pritom dođe u sasvim izglednu situaciju za Ligu prvaka tako je propala, prvenstveno u prvom dijelu koje je Dinamo odigrao vrlo, vrlo slabo.

Ostat će dosta tuge nakon ovog susreta, posebno jer je nakon 180 minuta ostao dojam da je Dinamo ispao od slabije momčadi, a ostat će i dosta upitnika oko Jurčićeve početne postave. Međutim, Dinamo nema puno vremena za tugovanje i razmišljanje, prilika za popravak doći će u 4. pretkolu Europske lige.