1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 22.08.2009, 20:00 h, Stadion na Kajzerici, gledatelja: 500
Suci: Alen Gerek (Zabok), Borut Križarić (Čakovec), Saša Fegeš (Nedelišće)

Borna Rupnik • subota, 22.08.2009.

Lokomotiva je na svojoj domaćoj prvoligaškoj premijeri došla do tri boda. U Maksimiru je pala Cibalia, koja nije pokazala zašto je u prva četiri kola stekla status jednog od ugodnijih iznenađenja...

Boris Bajto
70'
28
Diego Jorajuria
72'
Ivan Baraban
46'
3
Josip Lukačević
46'
19
Krešimir Prgomet
75'
Stanko Mršić

Sasvim su solidnu predstavu malobrojnim gledateljima u Maksimiru priredili Lokomotiva i Cibalia, a naposljetku su sva tri boda, po drugi put zaredom, upisali nogometaši zagrebačkog prvoligaša.

Iako je Cibalia bolje i agresivnije krenula u susret, na semaforu je vrlo brzo stajalo konačnih 2:0 za Lokomotivu. U desetoj je minuti na ubačaj Tomislava Martinca najbolje reagirao prvi strijelac Lokomotive, Nino Bule, i već u petom kolu ubilježio svoj peti prvenstveni gol.

To je dalo krila nogometašima Roya Ferenčine, koji su nakon neuspjelog pokušaja uzvrata Vinkovčana ubrzo ponovno pronašli razloga za veselje. Pred usamljenim Marijanom Antolovićem našao se Matej Jelić, prevario Cibalijinog čuvara mreže i mirno zabio za udvostručenje vodstva. Međutim, nijedna se momčad nije pomirila s postojećim stanjem na terenu.

Dobrim su se potezima u redovima Lokomotive isticali Ivan Peko i svepristuni Nino Bule, ali njihove ideje nisu pretočene u treći pogodak, dok je s druge strane najviše pokušavao kapetan Tomislav Pavličić, kojeg suigrači nisu najbolje pratili.

Vinkovački trener u tim je trenucima sigurno razmišljao kako poraditi na organizaciji igre, dok je Roy Ferenčina, čini se, odlično odradio taktičku pripremu. Gostujuće su igrače često čuvala po dvojica, pa i čak trojica Lokomotivnih igrača.

U takvoj, ambicioznoj igri bolje je prilike stvorila Lokomotiva, no Nino Bule i Tomislav Martinac nisu bili precizni. Udarci napadača iz Vinkovaca uglavnom su završavali u bloku "Lokosa" te se na odmor otišlo s ugodnom prednošću novog prvoligaša.

Nije se puno mijenjalo na terenu sve do približno 55. minute: Lokomotiva je bila bliže novom pogotku, no tada je momčad Stanka Mršića polako počela preuzimati konce igre u svoje ruke. Međutim, u njihovim pokušajima nije bilo dovoljno ubojitosti, a i Ivan Kelava je bio na visini zadatka.

Posljednja trećina utakmice u Zagrebu protekla je bezuspješnoj opsadi Lokomotivina gola. Pod dirigentskom palicom neumornog Željka Sopića domaćini su stvorili neprobojan zid i bez velikog smisla za estetiku pokušavali odigrati poneki protunapad. Cibalia je najbliže barem utješnom zgoditku došla preko Josipa Lukačevića, Krešimira Prgometa te Dine Kresingera.

Kresingerova je lopta iz 80. minute čak i odsjela iza Kelave, no sudac Alen Gerek iz Zaboka označio je prekršaj u napadu.

Lokomotiva je zapravo rutinski privela utakmicu kraju, iako je Tomislav Puljić u samoj završnici morao čistiti s crte. Treba istaknuti da je prve minute u dresu Lokomotive ubilježio Argentinac Diego Jorajuria, isto kao što je Cibalia postala prva ekipa koja nije uspjela postići Lokomotivi ni gola.