Zimski sportovi

Graz i Liwest preuzeli vrh

Goran Markuš • utorak, 13.10.2009.

Novi kiks Villachera kod Albe i sigurno slavlje Graza i Liwesta konačno je dovelo do promjena na samom vrhu ukupnog poretka EBEL lige koji nakon podosta vremena više ne drže sjajni hokejaši Villacher SV-a. 13. kolo donijelo je i neočekivano teško slavlje KAC-a protiv trenutno posljednje momčadi lige, Jesenica...

Niti 13. kolo nije bilo sretno za Villacher koji se sa gostovanja kod Albe vraća bez bodova što ih je konačno stajalo i pada sa samog vrha u ukupnom poretku EBEL lige. Domaćini su krenuli oštro od prve minute što im se isplatilo već u 12. kada Juha Alen pogađa za prvo vodstvo svoje momčadi.

Međutim, niti tada pritisak ne staje. Oštrom igrom dolaze u nekoliko prilično izvjesnih prilika da bi Balazs Ladanyi u 15. minuti konačno pogodio za 2:0. Niti u narednih 20. minuta gosti se ne snalaze najbolje, no ponešto smirenija Alba do protivničkog gola stigla je samo jednom, u 33. minuti kada Daniel Koger pogađa za velikih 3:0.

Čak i ono malo nade koja je još živjela u navijačima gostiju umire odmah po početku treće četvrtine kada Csaba Kovacs pogađa prvo za +4, a točku na "i" deset minuta kasnije stavlja Oscar Ackestra prekrasnim golom za potpuno neočekivanih 5:0. Počasni gol za donedavno prvu momčad lige, Villacher zabija Gerhard Unterluggauer nešto manje od tri minute prije zvuka sirene.

Fantastična je večer i iza Graza koji se sa gostovanja kod četvrtoplasirane Vienne vratio sa sigurnom pobjedom koja ih uslijed bolje gol razlike baca na čelo u ukupnom poretku EBEL lige. Za razliku od uvodnih 20 minuta tijekom kojih smo gledali manje/više miran hokej u drugoj trećini gosti se otvaraju što im se kasnije i potpuno isplatilo.

Naime, sa dva prilično brza gola prelaze u vodstvo koje Peter Casparsson ipak smanjuje da bi svega pet minuta kasnije Victor Lindgren pogodio za novih i sasvim solidnih +2 Graza. Malu pogrešku u sedmoj minuti posljednje četvrtine mudro koristi Markus Peintner koji tako omogućava velika tri gola prednosti svoje momčadi svega 13. minuta prije kraja susreta.

Ipak, brzim golovima Rafaela Rottera i Davida Rodmana domaćini su se svega pet minuta prije kraja uspjeli približiti na samo gol razlike, no bliže nije išlo da bi kao šećer u posljednjoj sekundi susreta stigao i gol Erica Healeyja za konačnih 3:5.

Iako su ostali "kratki" za samo jedan gol koji ih dijeli od vodstva u ukupnom poretku sigurnim slavljem na svojem terenu bez pogovora i više su nego zadovoljni hokejaši Liwesta. Međutim, usprkos čvršćem ulasku u susret nije se sve tako brzo činilo sigurnim.

Naime, nakon uvodnog vodstva domaćina gosti su preko Grega Kuznika uspjeli izjednačiti da bi dvije minute kasnije Brad Purdie vratio prednost Linzu. Niti druga četvrtina nije donijela toliko željenu mirnoću domaćim igračima jer odmah nakon pogotka Markusa Schlachera pogađa i Frank Banham za 3:2 s kojih ulazimo u posljednju trećinu.

Punih deset minuta momčadi su se oštro borile za premoć da bi pogotkom Philippa Lukasa domaćini konačno preuzeli inicijativu te svega pet minuta kasnije i preko Roberta Lukasa otišli na konačnih 5:2.

Neočekivano teško do pobjede, ali tek u produžetku stigli su i hokejaši KAC-a kojima su u posjet stigle posljednjeplasirane Jesenice. Iako isključenje u regularnom vremenu nije nedostajalo niti jedna momčad nije uspjela ubaciti pak u protivnički gol da bi već u 34. sekundi prvog produžetka to uspjelo sjajnom Mickaelu Craigu koji tako ipak osigurava očekivano slavlje domaćina.

Susret između Graza i Villachera koji se igra već ovog četvrtka otvara 14. kolo EBEL lige koje u Dom Sportova dovodi vrlo snažnu momčad Liwest Black Wingsa.