Lavovi ili mačići?

Maja Giljanović • subota, 24.10.2009.

Najveću senzaciju desetog kola Le Championnata protiv momčadi koja je prije četiri dana slavila usred Liverpoola priredila je slabašna i uoči večerašnje utakmice predzadnja momčad lige Nice.

Lavovi koji su sredinom tjedna usred Anfielda pobijedili Liverpool u Ligi prvaka "pojedeni" su u Nici. Nice koja je u posljednjih devet utakmica pobijedila tek jednom (Valenciennes 3:2 u 8. kolu) pobijedila je Lyon 4:1.

Lyon u Nici nije izgubio od 1996., šest su puta od posljednjih osam gostovanja na Stade du Rayu uzeli sva tri boda, ali večeras su doživjeli jedno od najvećih poniženja u posljednjih 10-tak godina.

Nakon prošlotjednih 0:2 protiv Sochauxa Lyon je izgubio i drugu ligašku utakmicu uzastopce: Bagayoko je u 17. minuti prvi put probio Vercoutrea - 29-godišnjak je uskočio umjesto Llorisa kojeg muči aduktor i iz predostrožnosti je uoči važni(ji)h utakmica protiv primjerice Liverpoola, Marseillea ili Irske u baražu za SP - u 38. je Cissokho poslao loptu u svoju mrežu, 3:0 je u 68. minuti (Hellebuyck), 4:0 je djelo bivšeg juniora Lyona Loica Remyja, a spomena je gotovo nevrijedan gol Edersona u 82. minuti za 1:4.

Bordeaux je svojim navijačima priuštio mirnu večer. Žirondinci su nakon teške pobjede protiv Bayerna (2:1) u Ligi prvaka Le Mans pobijedio 3:0 golovima Ovona u vlastitu mrežu u 4. minuti, Chamakha u 67. i Belliona u 83. minuti. Bordeaux je sedmom ovogodišnjom pobjedom iskoristio debakl Lyona i uoči gostovanja Montpelliera u Rennesu preuzeo prvo mjesto na tablici (pobijedi li, međutim, Montpellier prošlogodišnji će drugoligaš izbiti na čelo).

Monaco bez naših Jerka Leka i Darija Šimića je protiv Boulogne-sur-Mera nakon 2:1 u Marseilleu i 2:0 protiv Lensa upisao i treću pobjedu uzastopce.

Gosti su protiv momčadi koja nije pobijedila više od dva mjeseca (posljednji put su dobili Saint-Etienne 22. kolovoza) vodili golom Parka iz 36. minute čime je Južnokorejac na najbolji mogući način četvrtim ovogodišnjim golom proslavio produljenje ugovora sve do 2013.

Boulogne koji je od 38. minute i (izravnog i prestrogog) isključenja Das Nevesa igrao s devetoricom u polju izjednačio je golom Blayaca u 67. minuti, ali Monaco je sva tri boda osvojio na krilima najboljeg strijelca Le Championnata Nenea. Brazilski je čarobnjak u 86. i 94. minuti postigao dva veličanstvena gola iz slobodnih udaraca i Monaco katapultirao u Top 3 samo bod iza Bordeauxa.

Uprava, trener, igrači i navijači Grenoblea očajavaju nakon desetog poraza u 10 ligaških utakmica (ispali su i u šesnaestini finala Liga-kupa). Momčad bivšeg dinamovca Josipa Tadića - Osječanin je još uvijek ozlijeđen - vodila je samo da bi u posljednjih 15 minuta Nancy preokrenuo.

Golom srpskog reprezentativca (rođen je 31-godišnjak u Vinkovcima) Danijela Ljuboje Grenoble je vodio od 52. minute, Jemmali je u 75. postigao gol u svoju mrežu, a pun su plijen gosti osvojili u 89. minuti golom Hadjija iz jedanaesterca koji je skrivio još jedan bivši dinamovac Slovenac Boštjan Cesar.

Valenciennes je skresao krila Saint-Etienneu (Audel, Ducourtioux), a Sochaux je protiv Lorienta slavio golom Perquisa (7.), upisao treću pobjedu uzastopce (Le Mans, Lyon) i skočio u prvu polovicu tablicu (8.).