1. Hrvatska nogometna liga, 13. kolo, 31.10.2009, 16:00 h, Stadion Maksimir, Zagreb, gledatelja: 100
Suci: Alen Gerek (Zabok), Željko Novosel (Vrbovec), Zdenko Mergeduš (N. Gradiška)

Borna Rupnik • subota, 31.10.2009.

13. kolo HNL-a osim velikog derbija ponudilo je još jedan zagrebačko-dalmatinski obračun. Lokomotiva je minimalnim rezultatom svladala Zadar, u susretu koji je usprkos boljoj igri domaćina riješen tek spornim pogotkom s 11 metara...

Ivan Ćurjurić
73'
19
Ivan Santini
80'

Dalibor Zebić

Utakmica Lokomotive i Zadra odigrana je pred stotinjak ljudi na maksimirskom stadionu - što je stotinjak ljudi više nego što će ih pohoditi dvoboj Dinama i Ajaxa u četvrtom kolu Europske lige u četvrtak, no to je druga priča - a prisutni su sretnici svjedočili nogometu koji neće ostati zapisan u knjigama, ali je ponudio - od svega pomalo: pogodak, obostrane propuštene prilike, borbenost, kartone, pa i upitne sudačke odluke.

U skladu s očekivanjima, domaćini su aktivnije otvorili prvo poluvrijeme, ali njihovi ubačaji, kao ni Bulina povratna lopta nakon dobrog prodora nisu pronašli željeni cilj. Zadrani su prvi znak života odali u devetoj minuti: akcija Marina Ljubičića i Edina Šaranovića okončana je pogotkom. Međutim, pomoćni sudac podignuo je zastavicu označivši zaleđe.

Nogometaši Roya Ferenčine nisu se dali zbuniti i nastavili su dominirati terenom, uz glasnu podršku svoje malobrojne, ali uporne navijačke skupine koja je sveopću tišinu prekidala čak i bubnjem. Posebno je opasno bilo u 19. minuti: nakon centaršuta Tomislava Martinca Nino Bule je glavom promašio okvir gola.

Sredinom prvog dijela Zadar se konačno probudio i počeo prijetiti u sporadičnim protunapadima. Dva je završio Josip Bilaver poslavši loptu ravno u ruke odlično postavljenog Ivana Kelave. S druge strane, Antonio Ježina najteži je zadatak imao s bombom kapetana Željka Sopića s više od 30 metara. Uspio je skrenuti loptu iznad prečke.

Nedugo potom pokušao je i Matej Bagarić, a tada je uslijedilo nekoliko kontinuiranih napada gostiju. Ipak, na odmor se otišlo s 0:0, a u nastavku nije bilo uzbuđenja sve do novog protunapada Marina Ljubičića i Edina Šaranovića - ovoga je puta završni potez zapao Ljubičića. Zadrov se veznjak sam kao duh spetljao pred Kelavom i prilika je otišla u nepovrat.

Vrlo brzo uzvratio je Tomislav Martinac udarcem s ruba šesnaesterca koji je prohujao pred nebranjene vratnice. Sopić je bio odlučan u namjeri da se upiše u strijelce s tridesetak metara, no svaki je njegov pokušaj bio sve bezopasniji. Tako je sve upućivalo na suhoparni remi do 69. minute, kada Ante Puljić u kaznenom prostoru starta na pobjeglog Tomislava Havojića, a sudac Alen Gerek na iznenađenje većine prisutnih pokazuje na bijelu točku.

Trener Zadra Dalibor Zebić, koji je i ranije pokazivao znakove nezadovoljstva poimanjem sudačke pravde, zbog prigovora je poslan na tribinu, ali Nino Bule nemilosrdno zabija pod prečku za 1:0.

Završna je inicijativa uglavnom pripala gostima, pri čemu Šaranović nije uspio matirati Kelavu s desne strane, a Lokomotiva je propustila iskoristiti nastale rupe u zadarskoj obrani. U zadnjih deset minuta Zagrepčani su zaradili čak pet žutih kartona, dobrim dijelom zbog odugovlačenja igre, a sudac je dva pokazao Tomislavu Martincu.

Lokosi tako ostaju na osmom mjestu prvenstvenog poretka, Zadar na 12. poziciji, a s obzirom da će se povlačiti repovi o suđenju, treba spomenuti i da je Zadar istrčao u potpuno bijeloj opremi, što je u kombinaciji s bijelo-plavim dresovima Lokomotive podignulo nekoliko obrva. Naime, u većim je gužvama ponekad bilo teško razlikovati igrače.