1. Hrvatska nogometna liga, 13. kolo, 31.10.2009, 20:30 h, Stadion Varteksa, Varaždin, gledatelja: 1000
Suci: Bebek, Volf (Rijeka), Žudetić (Pula)

Ivana Strahija • subota, 31.10.2009.

Susret u Varaždinu pripao je gostima iz Osijeka, koji su u dva navrata uspjeli matirati domaćeg vratara.

Užasno hladno vrijeme dočekalo je tisućicu hrabrih, koji su se odvažili svjedočiti 50. susretu Varteksa i Osijeka. Prije večerašnjeg, Varaždinci i Osječani odigrali su naime ukupno 49 prvenstvenih susreta, u kojima je uvjerljivo bolji bio Osijek, s 25 pobjeda naspram Varteksovih 16, te osam remija.

Iskreno smo se pobojali u prvih tridesetak minuta da će jubilarni susret završiti u revijalnom tonu i bez pogodaka. Igrači su naime teže kontrolirali loptu po mrazom okovanom travnjaku u Varaždinu, pa se nismo nagledali izglednih prilika u tom razdoblju.

Možemo spomenuti eventualno šanse Jugovića, Mujanovića i Hojskog, ali bez realnih opasnosti po ijednu mrežu.

A onda u 36. minuti nevjerojatno nesmotreno Punčec ruši s leđa Barišića, koji je povukao prvu pravu kontru Osijeka. Crveni karton za Punčeca sasvim je opravdan, a slobodnjak s ruba 16 metara izvodi Ibriks. Lopta leti preko živog zida i prolazi u mrežu iza Krkleca za gostujućih 0:1.

Do kraja prvog i početkom drugog dijela nisu oduševili Varaždinci, koji su ipak morali pokazati više žara i želje da uzmu barem bod ako ništa drugo. Iz toga treba izdvojiti priliku Smrekara, koji je protegnuo vratara Karduma, ali mreža ostaje netaknuta.

Opet je trebalo igračima jedno vrijeme da se zagriju, a brže su to učinili brojniji Osječani, koje su samo Krklecove virtuozne obrane držale podalje od mreže. A onda veliko slavlje domaćih navijača, kad u 85. minuti, nakon što smo mislili da je sve gotovo, Varteks izjednačuje na 1:1.

Iz slobodnjaka s 35 metara Mumlek odlično plasira loptu, netko je zaustavlja u pet metara Osijeka, a Prahić je lagano "pika" i ona završava u mreži pored Karduma za izjednačenje 1:1. Izjednačilo se odmah potom i brojčano stanje na travnjaku, kad Osječanin Čaušić dobiva i drugi žuti karton od suca Bebeka, koji se nije libio žutim kartonima kažnjavati svaki malo jači start.

No, nisu Varaždinci dugo slavili, jer je već u 89. minuti Osijek opet dolazi u vodstvo. U kontru su Osječani krenuli nakon što je do tad odličan Mumlek izgubio loptu. Vidaković je vuče sam protiv Tkalčića, a s druge strane trči Nikšić i loptu koju je dobio smješta na pravo mjesto. U tome mu je pomoglo i to što je do tad solidni Krklec bio krivo postavljen.

Tako je pobjeda u jubilarnoj 50. utakmici pripala Osijeku, dok će Varteksu ostati cijeli tjedan da razmišljati što je pošlo krivo.