1. Hrvatska nogometna liga, 14. kolo, 08.11.2009, 20:15 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 3.000
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Borut Križarić (Čakovec), Saša Fegeš (Nedelišće)

Dinamova "petarda" kao poruka

Tomislav Pacak, Ivana Jurica, Vedran Attias • nedjelja, 08.11.2009.

Šibenčani su u krivo vrijeme stigli u Maksimir - motivirani brojnim kritikama, nogometaši Dinama otpuhali su Šibenik iz Maksimira, goropadnom igrom razbili su momčad koja je pobjedom čak mogla prestići Modre na ljestvici HNL-a. Ipak, od napetog dvoboja nije bilo ništa, Dinamo je po tko zna koji puta u zadnje četiri godine pokazao da je daleko najkvalitetnija momčad u ligi…

7
69'
Ivan Božić.
60'
23
Krešimir Makarin
67'
26
Senid Kulačić
76'
Branko Karačić

Po hladnom vremenu, kišom natopljenom terenu i pred oko 3.000 vrlo glasnih navijača (i 300-injak Funcuta), Dinamo je prekinuo negativan niz odigravši jednu od boljih ovosezonskih utakmica. Podsjetili su Modri na one dane s početka prvenstva kada im se nitko nije mogao suprotstaviti, a protiv tako dominantnog Dinama ni ove sezone odlični Šibenčani nisu imali šanse.

Krunoslav Jurčić napravio je dosta promjena, uglavnom primoran zbog ozljeda i suspenzija, a taj ofenzivan sastav, sa Slepičkom i Kramarićem u napadu, pokazao se punim pogotkom. Pomogli su i Šibenčani koji su u skladu sa svojim dosadašnjim igrama pokušali zaigrati napadački, no na Maksimiru to u HNL-u ne prolazi, posebno ne ako igrate mekano kao što je odigrala momčad iz Krešimirovog grada.

Dinamo je krenuo furiozno, bez obzira na težak travnjak Modri su lako pleli svoju mrežu i izlazili pred Blaževića kako god su htjeli. U 4. minuti raspoloženi Slepička proigrao je Badelja koji je iskosa išao sam prema Blaževiću, no šibenski vratar dobro reagira i odbija loptu. Već minutu potom Slepička je bio u vrlo dobroj poziciji, no pucao je malo pored suprotne vratnice.

To je bilo to od Dinamovih promašaja, u šestoj minuti domaći su namjestili ciljnike. Nakon niza kratkih dodavanja Slepička je odigrao za Moralesa koji s vrha šesnaesterca preciznim udarcem postiže svoj 12. gol (u svim natjecanjima) ove sezone.

Nakon pogotka ništa se nije promijenilo, vidjelo se u igri Šibenika da tu ima nogometnog znanja, no Dinamo je bio klasu iznad. U 11. minuti novi zicer je kreirao Ibanez, Slepička je dobro primio loptu, ali onda s 10-ak metara pucao pored gola.

Sedam minuta kasnije Dinamo je udvostručio vodstvo. Tomečak je nabacio s desne strane nakon što ga je proigrao Badelj, na 7-8 metara od gola potpuno sam ostao je Sivonjić kojem nije bilo teško pogoditi mrežu za 2:0.

U 28. minuti svoju prvu šansu propustio je mladi Kramarić – Tomečak je dobro pucao, Blažević samo kratko odbio, no Kramarić s nekoliko metara neometan promašuje gol. Ipak, velika Dinamova nada upisala se na listu strijelaca u 36. minuti – novu lijepu akciju okrunili su asistent petom Slepička i realizator Kramarić za 3:0.

Modri su prolazili kroz obranu Šibenika kao kroz švicarski sir, pa su u 42. minuti otišli na velikih 4:0. Ibanez je odigrao za Slepičku koji je još jednom odlično odigrao svoju ulogu “mantinele”, spustio je loptu za Badelja koji krasno odmjerenim udarcem pogađa suprotni donji kut za novo slavlje maksimirskih tribina.

Drugi dio bio je standardno odrađivanje posla, na kakvo je Dinamo navikao posljednjih godina. Jurčić je zamjenom Kovač-Barbarić dodatno pomladio svoju ionako mladu momčad, osim Slepičke i Butine, na terenu su uglavnom bili mladići. I takav Dinamo bio je “koplje” iznad Šibenčana, a iako domaćin nije slagao šanse onom lakoćom kao u prvom dijelu, mogao je dodatno unakaziti goste da je bilo malo više koncentracije u završnici.

U 63. minuti je, primjerice, Kramarić krenuo sam prema vrataru Blaževiću, no njegov slabašni udarac šibenski je golman lako obranio. Pet minuta kasnije Blažević je ipak morao opet po loptu u mrežu. Barbarić je prvo probao glavom, a nakon što je Ademi slabo odbio loptu, mladi stoper snažnim udarcem lijevom nogom zabija za 5:0 Dinama.

Loš dojam Šibenčani su upotpunili u 70. minuti kada je Mladen Jurčević u potpunosti izgubio živce, s leđa mesarskim startom pokosio Ibaneza i zasluženo dobio crveni karton.

Imao je Dinamo nekoliko šansi do kraja doći i do kojeg pogotka više (Chago greda), ali zadovoljili su se Modri s pet komada, sasvim dovoljno da se Šibeniku, ali i ostatku Prve HNL, pokaže tko je gazda. Europski neuspjesi samo su znak da je Europa još uvijek malo iznad Dinama, ne i da je Dinamo u krizi gledano iz perspektive domaćeg natjecanja.

Šibenčane će, pak, ovaj poraz sigurno pogoditi jer su u Maksimir došli prepuni optimizma, da bi na kraju upisali još jedan poraz na terenu gdje nikad nisu osvojili ni bod. O tradiciji šibenskih gostovanja dovoljno govori i gol-razlika koja je 58:9 u korist Modrih.

Međutim, ne treba to pokolebati Karačićevu momčad, Šibenik nije ni prvi, a vjerojatno ni zadnji protivnik na kojem je Dinamo iskalio bijes zbog europskih neuspjeha.

• Weasley09.11.2009. u 13:17
    napokon možemo komentirati...mene nakon jučerašnje utakmice samo jedno zanima. je li dinamo prejak za 1. hnl ili preslab za europu. jer kad bi igrali kao jučer imali bi više šansi za prolaz u ligu prvaka nego kad igraju kao da prvi vide loptu
    Weasley
  • danchy09.11.2009. u 12:36
    slepicka je odigrao odlicnu tekmu i zasluzuje ostati u dinamu dok papadopulos treba izletit iz kluba brzinom munje, a mislim i da ibanez mora dobit vise prilika
    danchy
  • Obrisan korisnik09.11.2009. u 08:35
    super kaj je Jurčić napokon malo izmješal sastav...pa makar ga i ozljede primorale na tak nekaj
  • Obrisan korisnik09.11.2009. u 00:45
    Komentari na Sportnetu, konačno! Kaj se tiče utakmice, nisam očekivao ovako visoki rezultat.
  • beaver08.11.2009. u 23:05