1. Hrvatska nogometna liga, 15. kolo, 21.11.2009, 20:30 h, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 3000
Suci: Mlakar (Zagreb), Modrić (Zagreb), Olujić (Zagreb)

Ante Jukić • subota, 21.11.2009.

U ne pretjerano lijepom, ali iznimno uzbudljivom slavonskom derbiju, Cibalia i Osijek odigrali su miroljubivih 1:1. Pred nešto više od tri tisuće gledatelja na stadionu uz Bosut goste je u vodstvo doveo Barišić, dok je konačan rezultat na samom startu drugog dijela postavio Pavličić.

Ivan Grgić
40'
3
Josip Lukačević
46'
25
Ivan Baraban
75'
Tomislav Steinbrückner

Nogometaše Cibalije i Osijeka dočekao je lijepi ambijent, ali ipak ne onakav kakav se uoči utakmice očekivao. Zaista neshvatljiva odluka Udruge prvoligaša da se utakmice krajem studenoga igraju u kasnom večernjem terminu ostavila je brojne potencijalne gledatelje u toplini doma, tako da je stadion uz Bosut pohodilo oko tri tisuće onih najzagriženijih.

Prvo uzbuđenje na utakmici vidjeli smo u sedmoj minuti, a inicirao ga je Josip Milardović. Vezni igrač Cibalije uputio je odličnu dubinsku loptu prema Prgometu, no napadač nebesko-plavih istu nije uspio iskontrolirati. Da je, bila bi to matna pozicija za domaćine, s obzirom da je koridor prema vrataru Kardumu bio u potpunosti otvoren.

Za razliku od svojih domaćina, Osječani su već u prvom ozbiljnom prelasku centra bili maksimalno učinkoviti. Igrala se 13. minuta kada je Ibriks napravio pravu pomutnju na lijevoj strani domaće obrane, a potom poslao loptu prema petercu Cibalije. Na nesreću nebesko-plavih, Ibriksovo dodavanje zahvatilo je Parmakovića, te se odbilo do potpuno neometanog Barišića na drugoj vratnici, kojemu nije bilo teško poslati loptu u mrežu.

Šokantno vodstvo gostiju vidno je uzdrmalo igrače Stanka Mršića, koji nikako nisu uspijevali napraviti pravi pritisak prema protivničkom golu. S druge strane, Osijek je mirno držao loptu i koristio svaku priliku za novu prijetnju Antoloviću, a dvije takve vidjeli smo nakon dobro izvedenih slobodnih udaraca Ibriksa i Kneževića. U prvom slučaju Antolović je uspio loptu izbaciti u korner, dok je pokušaj Kneževića otišao za malo pokraj gola.

Sve do 45. minute izgledalo je kako će navijači Cibalije u prvom poluvremenu biti uskraćeni za pravu priliku svoje momčadi, no onda smo konačno svjedočili i velikom uzbuđenju pred vratima Karduma. Najveći dio posla odličnim je probojem po desnoj strani napravio Pavličić, no njegovu prizemnu loptu Prgomet nije uspio ubaciti u mrežu, nego je nekim čudom pogodio vratnicu. Ostalo je, tako, minimalno vodstvo gostiju nakon prvog dijela slavonskog derbija.

Ipak, ono što su u samoj završnici prvog djela uspjeli izbjeći, Osječanima na startu drugog nije pošlo za rukom. Tomislav Pavličić primio je u "srcu" gostujućeg šesnaesterca dodavanje Lukačevića, potom "lažnjakom" iz igre izbacio Čaušića, a onda odličnom udarcem rasparao "paučinu" Kardumovih vrata i izazvao erupciju oduševljenja domaćih navijača.

Na krilima adrenalina koji je uzrokovao izjednačujući pogodak, Vinkovčani su nastavili prijetiti golu gostiju, i zaista Osječanima nije bilo nimalo lako preživjeti tih uvodnih 20 minuta drugog dijela. Iako neku stopostotnu priliku nisu imali, nebesko-plavi su konstantno bili "tu negdje", centaršuti i udarci su sijevali sa svih strana, jednostavno, gol je "visio" u zraku. Pravo je čudo kako se Pavličić u 70. minuti nije po drugi puta upisao u listu strijelaca, a zasluge za to idu osječkom vrataru Kardumu, koji je maestralno obranio slobodan udarac najboljeg igrača Cibalije u ovoj utakmici.

U jeku napada domaćina, odličnu priliku za goste je u 74. minuti upropastio Barišić, no već u sljedećem napadu ponovno "gori" pred vratima Karduma. Dugačku loptu Husića, Kresinger je glavom proslijedio preko istrčalog vratara gostiju, ali odnekuda se stvorio Vida, koji je u posljednji tren spriječio vodstvo Cibalije.

Odlična reakcija najboljeg gostujućeg igrača je, ispostavilo se to na kraju, i "zapečatila" remi u ovom dvoboju, s obzirom da velikih prilika do kraja nije bilo. Slavonski derbi je, tako, donio po jedan bod svakome, ali više razloga za zadovoljstvo svakako imaju gosti, koji su praktički cijelo drugo poluvrijeme bili u podređenom položaju.

• jazzwa22.11.2009. u 13:16
    opet smo si sami zabili gol, steta sto sva tri boda nismo uzeli, imali smo više ozbiljnijih prilika, a najzasluzniji za to je ipak Vida, ok Kardum je skinuo iz 90 slobodnjak Pavličića, ali Vida je odigrao odlično