Primera División, 11. kolo, 21.11.2009, 22:00 h
Athletic Bilbao 1:1 Barcelona
Barcelona

Barca predala vodeću poziciju

Vedran Attias • subota, 21.11.2009.

Barcelona u derbi protiv Real Madrida neće ući kao vodeća momčad Primere. Katalonci su odigrali 1:1 protiv Athletica i tako predali vodeću poziciju rivalima iz Madrida. Iako su igrači Pepea Guardiole imali vodstvo i brojne prilike, borbeni Baski uspjeli su zadržati Katalonce i osvojiti bod...

Barcelona je u srce Baskije došla nakon što je Real Madrid slavio protiv Racinga i tako preuzeo vodeću poziciju što je sigurno donijelo određeni pritisak na igrače Pepea Guardiole uoči velikog derbija sljedećeg tjedna. Gosti su na San Mames doputovali bez ozlijeđenog Zlatana Ibrahimovića, no iako su mnogi očekivali kako će Guardiola na teren umjesto Šveđanina poslati Henryja ili Bojana - odlučio se za Pedra.

Domaćin je dobro otvorio utakmicu i desetak minuta igralo se na polovici Barcelona, no iako su imali čak četiri kornera - ništa nisu napravili iz njih. Nakon deset minuta "zagrijavanja" Barcelona je došla na "radnu temperaturu" i počela dominirati i stvarati prilike. Igrala se 13. minuta kada je Čigrinski, koji je dobio priliku ispred Puyola, sjajnom dugom loptom uposlio Pedra, ovaj ulazi u sredinu, šalje nekoliko igrača domaćina u prazno, no potom ne uspijeva zabiti.

Vezane vijesti

Bila je to najava izvrsnih desetak minuta Barce; u 16. minuti Xavi je sjajno uposlio Messija koji je, iako okružen igračima Athletica, potpuno sam krenuo prema Iraizozu, no nije uspio zabiti čistog zicera. Samo minutu kasnije, Keita je pucao glavom malo pored gola na centaršut Messija. Barca je tada žestoko stisnula domaćina i činilo se kako je samo pitanje kada će lopta završiti iza Iraizoza, no to se nije dogodilo.

Barca nije uspjela zabiti niti u 29. minuti kada je Messi vratio Xaviju sjajnu asistenciju, no niti vezni igrač Barcelone nije bio precizan. Naime, Messi je pokazao nevjerojatnu brzinu i snalažljivost kada je ispred dvojice igrača Athletica došao do lopte, zaobišao vratara, no i otišao previše u stranu da bi se potom riješio još jednog igrača i vanjskim dijelom kopačke fenomenalno uposlio Xavija na drugoj stativi koji sa samo par metara šalje loptu preko gola.

Gosti su i dalje dominirali do kraja prvog dijela, ali najbolju priliku imali su domaćini; i to kakvu priliku. Posljednje sekunde prvog dijela su isticale kada je Athletic izborio osmi korner koji je obrana Barcelone vratila do Yestea, a ovaj precizno gađa Javi Martineza na drugoj stativi koji sa samo par metara glavom šalje loptu pored gola. Nevjerojatan promašaj mladog veznjaka Athletica koji je tako na samom kraju mogao donijeti vodstvo Baskima iako ga nisu zaslužili.

Kazna za promašaj došla je nakon devet minuta nastavka. Barcelona je ponovno stiskala od samog početka drugih 45 minuta, a Xavi je u 54. odlično uposlio natrčalog Dani Alvesa koji rutinski šalje loptu u drugi kut za zasluženo vodstvo gostiju. Barcelona je nakon vodećeg pogotka koji su dugo čekali neočekivano pala, domaćini su sve više stiskali i došli do izjednačenja. Deset minuta nakon vodstva Barcelone, Llorente je dobio zračni duel protiv Čigrinskog, produžio loptu do Toquera koji lijepim udarcem u kut šalje loptu iza Victora Valdesa za 1:1.

Zanimljivo, iako je Barcelona očigledno pala nakon vodstva, Guardiola ništa nije mijenjao sve do 76. minute kada je u igru ušao Bojan umjesto Messija. Iniesta, koji je večeras igrao na krilu, nije igrao na nivou na kakvom smo ga naučeni gledati, no ponudio je dio svoje magije u 74. minuti kada je nanizao nekoliko igrača Athletica da bi potom solo akciju završio lošim udarcem. Zaprijetila je Barca u 78. minuti nakon kornera kada je Pique bio najviši u skoku, no njegov udarac otišao je preko gola.

Imala je Barcelona više od igre posljednjih petnaestak minuta dok su domaćini, nošeni sjajnim navijačima, čekali svoju priliku iz kontre ili prekida. U 83. minuti u igru je Guardiola poslao Henryja, "državnog neprijatelja broj jedan" u Irskoj, koji je na San Mames dočekan gromoglasnim zviždukom; bolje mu je da se navikne jer bi ga zvižduci mogli pratiti neko vrijeme. Niti njegovim ulaskom Barcelona nije uspjela doći do željenog pogotka i tri boda uoči velikog tjedna u kojem na Nou Camp dolaze Inter Milan, a potom Real Madrid.