Barcelona
Barcelona 1:0 Real Madrid
Real Madrid

Vedran Attias • nedjelja, 29.11.2009.

Barcelona je slavila u 159. El Clasicu na Nou Campu pogotkom Zlatana Ibrahimovića. Nije to bila spektakularna utakmica kao što se najavljivalo, no Barcelona je došla do vrijedne pobjede nad velikim rivalima...

61. pobjedu u derbiju ostvarila je Barcelona protiv Real Madrida. Oba trenera iznenadila su s početnim sastavima jer je Josep Guardiola na klupi ostavio, kasnijeg strijelca pobjedničkog pogotka, Zlatana Ibrahimovića dok je Manuel Pellegrini na klupi ostavio 35 milijuna eura vrijednog Karima Benzemu, a priliku od prve minute dao Gonzalu Higuainu.

Barcelona je očekivano dobro krenula u utakmicu i postavila se autoritativno na terenu, no obrana Reala već je u ranoj fazi utakmice dala naslutiti kako večeras Katalonci neće prolaziti obranom Kraljevskog kluba. 20-tak minuta Barcelona je imala lagani pritisak, no ne i šanse, a onda je došlo desetak minuta u kojima je Real mogao i morao doći do prednosti.

U 20. minuti Kaka je nanizao nekoliko igrača Barcelone, došao skroz do sredine da bi onda u pravom trenutku proslijedio loptu na stranu za Cristiana Ronalda koji je bio potpuno sam, no njegov udarac sjajno brani Victor Valdes. Koliko god da je Valdes na vrijeme izašao s gola i zatvorio kut Portugalca, igrač koji vrijedi toliko kao Ronaldo iz ovakvih bi situacija morao zabijati - žmirećki.

Ova prilika bila je najava bolje igre gostiju koji su se uvodnih 20 minuta ipak branili i igrali na kontre, no nakon prilike osjetili su priliku i zaigrali otvorenije. Šest minuta nakon zicera Ronalda, još jednom je Real zbio Barcu u njihov šesnaesterac, lopta je kružila okolo dok nije došla do Marcela na lijevoj strani koji je pak loše prima pa Puyol stiže uklizati i blokirati Brazilčev pokušaj.

Barcelona je posljednjih 15-tak minuta prvog dijela ponovno bila bolja momčad, no gosti su sjajno stajali, "hvatali" Barcelonina krila, posebno Henryja, u zaleđa i tako onemogućili napade Barcelone. Xavi nije mogao doći do izražaja jer je obrana Reala vrlo visoko stajala i tako smanjila prostor za igru, na Messiju su stalno bila dvojica, a Iniesta se također nije snašao u sjajno postavljenoj obrani Reala.

Pobjedonosni pogodak Ibrahimovića

U nastavak utakmice se krenulo slično kao što se i završilo prvih 45 minuta - dominacijom Barcelone uz opasne kontre gostiju, a baš je jedna takva bila ona u 53. minuti kada još jednom fantastično reagira kapetan Barcelone i u posljednji blokira pokušaj Higuaina. Tri minute kasnije - gol odluke.

Igrala se 56. minuta kada je Dani Alves odlično nabacio, netom prije ušli Zlatan Ibrahimović sjajno pratio njegov centaršut i lijevom nogom zakucao loptu u mrežu za 1:0. Naravno, gol je dignuo Barcelonu koja je tada dalje nastavila igrati dobro, no veliku glupost napravio je u 62. minuti mladi Sergio Busquets, igrao rukom, a kako je već imao žuti karton - dobio crveni i ostavio svoju momčad s igračem manje pola sata prije kraja.

Guardiola je tada odlučio osvježiti vezni red pa je ušao Yaya Toure umjesto Keite, a umjesto Ronalda, koji je u 66. minuti imao sjajnu priliku glavom, ali pucao je preko gola, u igru je Pellegrini poslao Benzemu. Igra se tada više-manje raspala jer je Barcelona vrlo vješto čuvala loptu i zaprijetila iz prekida preko Piquea u 69. minuti dok su igrači Reala, unatoč brojčanoj prednosti, i dalje imali problema u igri s loptom koja je uglavnom bila u nogama domaćih igrača.

Najbolju priliku imao je Benzema u 81. minuti, no nije dobro reagirao kada je lopta došla do njega nakon kornera, a konačnu točku na i propustio je staviti Messi na samom kraju utakmice. Barca je imala kontru "dva na pet", no Dani Alves je fenomenalno proigrao Argentinca koji je bio sam ispred Casillasa, no još bolju priliku od one Ronalda propustio je Messi. Do kraja još je i Diarra dobio drugi žuti karton pa su tako obje momčadi utakmicu završile s igračem manje, no ono bitno, bodovi, ostaju domaćinu.

• Obrisan korisnik30.11.2009. u 08:01
    Teško je reći da li je najbolja utakmica ikad... ali usporedimo ovaj derbi sa derbijem Hajduk-Dinamo.... hm, nema se tu što uspoređivati. I jedni i drugi su igrali najbolje koliko su mogli, trčali, trudili se... a Barca kao Barca... igra svoj nogomet, sa puno dodavanja i dodira lopte... hm, kao da... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik29.11.2009. u 22:49
    Slazem se sa strahovladom oko cinjenice da Puyolu tria dignit spomenik, covik nijednu bitnu utakmicu nije zakaza, danas kako je odigra, nemoguce dobro, tri puta je blokira udarce koji bi vjerojatno bilo golovi.
  • beaver29.11.2009. u 22:44
    dobra utakmica. barcelona zasluzeno na kraju po mojemu misljenju. sa 10 igraca u zadnijh pola sata je parirala realu i stvorila dvije sjajne prilike. Xavi je velemajstor. jedan igrac koji drzi sredinu terena pored alonsa i pepea zaslusuje sve moguce pohvale. barcelona dokazuje da jednostavan... [više na forumu]
    beaver
  • Obrisan korisnik29.11.2009. u 22:10
    e moj pacak, 'najbolja utakmica ikad'? pfft, ne bi rekel. Najzinimljiviji detalji pored onog da je Ibra ušao i zabio je taj da su oba velemajstora i najbolja igrača na svijetu, svaki u svom poluvremenu, promašili mrtve šanse kakve se iz kola u kolo u hnl-u promašuju. ali svaka čast i golmanima, a... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik29.11.2009. u 21:46