Primera División, 13. kolo, 05.12.2009, 22:00 h
Deportivo La Coruña 1:3 Barcelona
Barcelona

Messi i Ibrahimović pokorili Riazor

Vedran Attias • subota, 05.12.2009.

Momčadima iz Barcelone očito itekako odgovara stadion Riazor u La Coruni gdje su domaći navijači drugi puta vidjeli svoju momčad kako spuštenih glava napušta teren. Naime, nakon što je u La Coruni slavio Espanyol, u posljednjoj subotnjoj utakmici 13. kola pobjedom se golovima Messija i Ibrahimovića osladila i Barcelona...

Nakon što je Real slavio protiv Almerije i prišao braniteljima naslova na dva boda, Barcelona je na Riazor istrčala samo s jednom mišlju - pobjeda. Katalonci su krenuli u najjačem mogućem sastavu s Ibrahimovićem, Henryjem i Messijem u vrhu napada te Xavijem, Iniestom te Busquetsom u sredini, u obrani se Pique vratio i pridružio Puyolu na stoperskoj poziciji dok su Abidal i Dani Alves bili na bokovima. Očito na Guardiolu nisu posebno utjecale prijetnje Tourea koji je rekao kako neće sjediti na klupi jer ga je točno tamo i večeras stavio mladi trener Barcelone dok je iza sjajnih veznjaka španjolske reprezentacije od prve minute stavio perspektivnog Busquetsa, također reprezentativca Španjolske.

Kao što se i očekivalo, igrači u narančastim dresovima potpuno su zagospodarili terenom i od samog početka igralo se uglavnom na polovici Deportiva čija se igra uglavnom bazirala na kontrama, no prvu smo priliku vidjeti u 15. minuti kada je Alves nabacio, Ibrahimović najviše skočio, ali i pucao ravno u dobro postavljenog Aranzubiju.

Vezane vijesti

U 20. minuti vidjeli smo "magiju" Lea Messija koji je nevjerojatno prošao kroz četiri igrača Deportiva da bi vratar Depora krajnjim naporom zaustavio njegov pokušaj, no bila je to samo najava vodstva gostiju koje je došlo nakon neobjašnjive pogreške kapetana Deportiva Manuela Pabla. Branič Deportiva nevjerojatno se igrao s loptom na rubu kaznenog prostora da bi mu je Iniesta uzeo, dao Alvesu koji nalazi Messija, a ovaj prolazi Pabla koji se i dalje ponašao kao da je izgubljen u vremenu i prostoru te zabija za zasluženo vodstvo Barcelone.

Barcelona je tada dodatno stisnula i pokušala riješiti utakmicu drugim pogotkom, no Ibrahimović je u 34. minuti sve dobro napravio osim završnog udarca, a pet minuta kasnije - izjednačenje. Ako je prvi gol bio komičan, drugi je onda "super komičan", a glavni akter bio je vratar Barcelone Victor Valdes.

Igrala se 39. minuta kada je vratar Deportiva izbio loptu, Busquets odbio do Adriana koji puca, ali vrlo slabo, a lopta na opće iznenađenje i oduševljenje gledatelja prolazi "kroz" Valdesa za 1:1. Heroj iz El Clasica spasio je svoju momčad obranama u najvećem svjetskom derbiju, no tjedan dana kasnije - reagirao je užasno i poklonio Deportivu pogodak.

Šokirao je taj pogodak goste koji su pokušali doći do nove prednosti prije odmora, a najbliže su bili nakon sjajnog proigravanja Ibrahimovića petom prema Messiju, no udarac Argentinca Aranzubia odbija u korner. U nastavku - ista priča; Barcelona igra i stišće dok domaćini strpljivo čekaju svoju priliku. Takva igra nije donijela nikakve prilike Barceloni, a prvu prijetnju u nastavku Katalonci su složili tek 15 minuta prije kraja kada je Xavi natrčao na odbijenu loptu poslije kornera, ali je Pablo uspio blokirati njegov udarac. Bila je to najava dodatnog pritiska Barcelone u posljednjim minutama utakmice koji je donio gostima novu pobjedu.

U 80. minuti kreirali su Katalonci jedan od svojih brojnih napada, no ovaj je završio pogotkom. Alves je uposlio Pedra koji je ušao desetak minuta ranije, a ovaj lijepo nabacuje na glavu Messiju koji je bio potpuno sam na sedam-osam metara i lijepim udarcem šalje loptu u drugi kut tako da je Aranzubia loptu mogao ispratiti samo pogledom.

Par minuta kasnije pokušao je ponovno Messi glavom, ovoga puta na centaršut Dani Alvesa, ali bio je ipak znatno dalje nego kod postizanja pogotka pa nije bilo siline u njegovu udarcu. U 88. minuti Barcelona je pokazala zašto je prvak Europe i Španjolske te zašto im pripisuju epitet najbolje ikad kada je novim pogotkom osigurala tri boda.

Praktički je nemoguće opisati koliko su kratkih i preciznih, sve iz prve, dodavanja odigrali Katalonci da bi na kraju sam na krilu ostao Abidal koji daje sjajnu prizemnu paralelnu loptu prema Ibrahimoviću, a ovaj sa 16 metara trese mreže. Malonogometna akcija Katalonaca potpuno zasluženo dobila je pljesak gledatelja na Riazoru koji su nekoliko minuta kasnije isto tako ispratili obje momčadi u svlačionicu.