Primera División, 14. kolo, 12.12.2009, 22:00 h
Valencia
Valencia 2:3 Real Madrid
Real Madrid

Vedran Attias • subota, 12.12.2009.

U derbiju 14. kola Valencia je na Mestalli izgubila od Real Madrida koji je bez najvećh zvijezda, Kake i Cristiana Ronalda, na teškom gostovanju odigrao dobru utakmicu i pokazao pobjednički karakter...

Čim je Cristiano Ronaldo dobio dva vrlo glupa žuta kartona prošloga vikenda protiv Almerije pričalo se kako će njegova momčad teško sljedeće kolo igrati u Valenciji bez najskupljeg igrača na svijetu, a isto se nije pokazalo točnim jer su igrači Reala odigrali dobru utakmicu koju su zbog uporne Valencije morali dobiti nekoliko puta.

Osim sjajnog Portugalca, Pellegrini na Mestalli nije mogao računati niti na do kraja godine ozlijeđenog Kaku pa su priliku od prve minute dobili Van der Vaart, Higuain i Benzema dok je Raul još jednom bio na klupi. S druge strane, Unai Emery nije mogao računati na usluge Davida Silve koji je itekako nedostajao domaćinima u napadu.

Vezane vijesti

Prvih 20 minuta Valencia je dominirala terenom, no nije bilo pravih prilika da bi onda u samo 30-tak sekundi u 27. minuti sijevnulo na obje strane. Prvo je Mata pucao s vrha šesnaesterca, no Casillas je bio spreman da bi potom iz kontre iz još bolje situacije Benzema pogodio mrežu, ali njen vanjski dio.

Utakmica se tada, na više načina, rasplamsala. Prvo je Van der Vaart pucao po golu dok je ozljedu glumio Marchena na što su burno reagirali domaćini iako zapravo kapetanu domaćih nije bilo apsolutno ništa da bi potom, čini se opravdano, Mestalla eksplodirala kada je pomoćni sudac u sjajnoj situaciji zaustavio Matu zbog dvojbenog zaleđa. Naravno, nakon što Van der Vaart nije izbio loptu kako bi se Marcheni "pružila pomoć" atmosfera na terenu je porasla po smo do odmora vidjeli nekoliko vrlo grubih startova i puno nervoze, no ne i pogodaka iako je Real imao dvije sjajne prilike u posljednjim minutama.

Čak pet golova vidjeti su gledatelji u derbiju kola

Higuain se odlično snašao u kaznenom prostoru nakon dodavanja Marcela, riješio Navarra, ali potom pucao pored gola iz sjajne situacije kakve obično završava pogotkom. U 43. minuti potom je ponovno Higuain pucao, a Cesar dosta nesigurnom reakcijom loptu odbio u korner da bi iz istoga Sergio Ramos najviše skočio i pogodio stativu.

Osim toga što nisu imali sreće u postizanju pogotka, Real je u tim trenucima ostao i bez Pepea koji je izašao zbog ozljede nakon skoka s Davidom Villom kojeg je sjajno čuvao cijeli prvi dio. Portugalac se uhvatio za koljeno i čini se kako bi mogao dulje izbivati s terena, a svojim je prisilnim izlaskom zadao težak udarac obrani Reala koju su drugih 45 minuta držali bivši igrač Valencije Raul Albio i mladi Izraelac Garay kojeg se prošli tjedan povezivalo s prelaskom u Manchester United koji doslovno vapi za zdravim stoperima.

Sve što su momčadi ostale dužne navijačima u prvom dijelu - nadoknadile su u nastavku. Real je nastavio bolju igru s kraja prvog dijela i zasluženo došao do prednosti nakon osam minuta igre u drugih 45 minuta. Benzema je obavio velik dio posla, prošao po strani i sjajno uposlio Higuaina koji pak dobrim udarcem glavom šalje loptu u mrežu za 0:1.

Pet minuta kasnije - 1:1. Prvo je Navarro promašio nemoguće kada je sa samo dva metra glavom uspio dignuti loptu preko gola da bi potom Mathieu nabacio s lijeve strane, Casillas otišao u prazno, a Villa zabio svoj prvi gol na Mestalli protiv Reala za 1:1.

Valencia je izjednačila, no i dalje nije bila ravnopravna na terenu što su gosti iskoristili za novo vodstvo u 65. minuti. Loše je reagirala statična obrane Valencije da bi na koncu Marcelo odlično uposlio Higuaina koji rutinski šalje loptu u mrežu za novo vodstvo.

Domaćini su se tada potpuno otvorili i deset minuta prije kraja došli do drugog izjednačenja kada je nakon samo dvije minute provedene na terenu Joaquin vratio svoju momčad u egal. Krilni igrač iskoristio je još jednu asistenciju Mathieua i pucao jako prema Casillasu koji nije najbolje reagirao i lopta je završila u mreži.

Ponadali su se navijači domaćih kako njihova momčad može do sva tri boda, no samo tri minute poslije izjednačenja, u 83. minuti, Real ponovno vodi. Xabi Alonso je izveo prekid, a u gužvi se odlično snašao Garay i preciznim udarcem glavom pogodio za treće i konačno vodstvo Reala.

Madrižani su tako pokazali kako su momčad koja može dobiti na vrlo teškom gostovanju bez svojih najvećih zvijezda, a Gonzalo Higuain s nova dva pogotka po tko zna koji put ove sezone dokazao je Manuelu Pellegriniju kako ne bi smio sastaviti momčad bez njega; čak i kada su svi ostali igrači spremni.

• Peter Schmeichel13.12.2009. u 14:30
    Ozljeda Pepea je veliki hendikep- strašno igra ovu sezonu. Real je jak, ali malo tanak nazad i fali im fantazista- pravi Kaka možda. Ovo je pobjeda koja puno vrijedi. Ipak MAS QUE UN CLUB.
    Peter Schmeichel
  • IanZG13.12.2009. u 12:11
    Drago mi je za Real, nadam se da je Casillas ispunio svoju kvotu losih utakmica u jednoj sezoni (prvo protvi Milana pa sad ovo...)
    IanZG
  • H.E. Pennypacker13.12.2009. u 00:20
    teško da je real pokazao neznamkakav karakter, prije da je valencijina obrana pokazala karakter obrane croatije sesvete