Vodeni sportovi

Sukno nastavio dominaciju Juga

Vedran Babić • nedjelja, 20.12.2009.

Pogotkom Sandra Sukna šest sekundi prije kraja drugog produžetka Jug CO je po deseti put u svojoj povijesti osvojio Kup Hrvatske. U završnici 18. izdanja ovog natjecanja Gospari su s 12:11 bili bolji od Mladosti, koja je propustila previše šansi za pobjedu.

JUG CO - MLADOST 12:11 (2:4, 4:3, 0:1, 4:2, 0:1, 2:1)

Završnica Kupa Hrvatske
Zadar, SC Višnjik
Gledatelja: 800
Suci: Periš (Split), Štampalija (Šibenik)

Jug CO: Vićan (13 obrana), Vranješ 1, Bošković 3, S. Sukno 2, Joković 1, Seman 1, Marković, Bušlje 3, I. Sukno, Dobud 1, Drobac, Obradović, Šutalo, Nižić. Trener: Elvis Fatović.

Mladost: Pavić (16 obrana), Živković, Babić, Letica, Petković, Milaković, Zubčić 1 , Martinić, Karač 3, Muslim 3, Hinić 3, Buljubašić 1, Lončar, Brzica. Trener: Emil Nikolić.

Igrač više: Jug CO 6/13, Mladost 7/12
Peterci: Jug CO 1/2, Mladost 1/1

Poslije ukupno 38 minuta uzbudljivog i borbenog vaterpola dvaju najboljih hrvatskih momčadi, trofej Kupa će po četvrtu godinu u nizu ostati u Dubrovniku. Iako je zagrebačka Mladost vodila praktički cijelu utakmicu, u posljednjoj četvrtini imala dvaput igrača više za odlazak na tri gola viška, a u posljednjem napadu i pogodila vratnicu, Jugaši su ipak izborili produžetke u kojima se mladi Sandro Sukno prometnuo u junaka pogodivši za pobjedu točno šest sekundi prije kraja.

Mladost je bolje otvorila susret i povela 1:0 pa 2:1. Bušlje je potom ponovno izjednačio na 2:2, da bi Zagrepčani preko Karača i Muslima prvu četvrtinu zaključili s prednošću 4:2, ponajviše zahvaljujući stopostotnoj realizaciji igrača više. Kratkotrajni pad koncentracije u napadu kod Mladosti Jug je početkom druge četvrtine iskoristio za novo poravnanje pogocima Bušlje i Boškovića (4:4).

Jug je potom imao priliku i povesti, ali je i već po peti put propustio realizirati igrača više. Kazna je stigla u obliku dvaju pogodaka (opet Karač i Muslim), s kojima su Žapci otišli na dva gola razlike. Do kraja četvrtine Dubrovčani su smanjili na 7:6 te su u trećem periodu imali priliku ponovno izjednačiti.

Međutim, sjajni vratar Josip Pavić obranio je peterac Suknu, a da stvari po Jug budu gore, Buljubašić je kasnije zabio za 8:6 i s tim se rezultatom ušlo u zadnjih osam minuta.

Dvama pogocima najboljeg hrvatskog vaterpolista Igora Hinića Mladost je povela 9:7, odnosno 10:8 na nešto više od pet minuta prije kraja i činilo se kako će Kup otići u metropolu. Mladost je ubrzo imala i dva napada s igračem više, od kojih najviše može žaliti za onim prvim kada je Karačev udarac iz vrlo izgledne situacije obranio Frano Vićan.

Jug je tada djelovao razbijeno, živci su se počeli gubiti, a "nastradao" je i njihov trener Elvis Fatović, koji je zbog učestalih protesta isključen i potjeran na "tribine", točnije u prvi red, odakle je i dalje davao upute svojim igračima.

Tada su na scenu stupili jaki šuteri dubrovačkog sastava, Bošković i Joković, koji su zahvaljujući pojačanoj obrani svoje momčadi s dva pogotka izjednačili na 10:10. Jug je svoj posljednji napad prokockao prekršajem u napadu, da bi na suprotnoj strani Zagrepčani sedam sekundi prije kraja regularnog dijela pogodili vratnicu pored već matiranog Vićana.

U prvom trominutnom produžetku jedini pogodak postigao je Zubčić za vodstvo Mladosti. U drugom produžetku Seman je izjednačio na 11:11, a onda je Mladost imala priliku opet povesti u svom posljednjem napadu i to s igračem više. Isključen je bio Obradović, no šut Mladostaša blokirala je Jugova obrana.

I konačno, točno šest sekundi prije kraja iz vode zadarskog bazena na Višnjiku izdigao se 19-godišnji Sukno, koji je munjevitim udarcem pod gredu donio Jugu sedmi Kup u posljednjih osam finala s Mladosti, koja tako ostaje na šest naslova.