Villarreal zaustavio Barcelonu

Vedran Attias • subota, 02.01.2010.

Barcelona je u 2010. godinu ušla s prvom domaćom utakmicom ove sezone u kojoj nisu slavili, a obzirom na lošu predstavu - Katalonci mogu biti i zadovoljni bodom jer je Villarreal vrlo lako mogao uzeti sva tri boda dok je Valencia u sudačkoj nadoknadi preko Nikole Žigića došla do pobjede protiv Espanyola. Na isti način slavio je i Atletico protiv Seville...

Božićni blagdani nisu dobro utjecali na aktualne prvake Španjolske koji su u 2010. godinu ušli s jednom od najlošijih predstava ove sezone. Mnogo igrača Barcelone protiv Villarreala nije bilo niti blizu razine na kojoj smo ih navikli gledati, a time je posebno nesretan bio - Jonathan dos Santos. Naime, Keita i Toure napustili su katalonsku prijestolnicu i priključili se svojim reprezentacijama na afričkom Kupu nacija i tako ostavili rupu u veznom redu aktualnih osvajača svih mogućih trofeja koju je pokušao popuniti mladi Meksikanac, no nije se posebno iskazao. Jonathan, brat Giovannija dos Santosa koji je napustio Barcelonu, ali ne i našao sreću u Tottenhamu, pružio je sjajne predstave u pripremnim utakmicama ovoga ljeta, a posebno je u sjećanju ostala sjajna igra njega i ostalih Barcinih "klinaca" protiv Tottenhama, no večeras nije imao razigrane suigrače.

S druge strane, Ernesto Valverde došao je na klupu Villarreala nakon godine provedene u Grčkoj gdje je osvojio prvenstvo i Kup, no unatoč trofejima i velikoj potpori navijača zbog financijskih problema napustio je klupu Olympiacosa i vratio se u Španjolsku. Nakon lošeg početka sezone Villarreal je počeo pobjeđivati i dizati se na tablici, a taktika samo s Nilmarom i bez Rossija u napadu jasno je pokazala kako bi gosti bili itekako zadovoljni bodom u Barceloni kojeg su na kraju potpuno zasluženo uzeli.

Da znaju odlaziti uzdignutih glava s Camp Nou stadiona pokazali su prošle godine kada je Llorente kasnim pogotkom donio gostima remi i odgodio Barcelonino slavlje naslova prvaka na tjedan dana, a isto im je pošlo za nogom i na otvaranju 2010. Gosti su vrlo agresivno krenuli i nisu dozvolili Kataloncima da im stoperi mirno grade igru već su izlazili vrlo visoko, no u izjednačenoj igri izvukli su deblji kraj i već nakon osam minuta našli se u rezultatskom minusu.

Dani Alves je nabacio s desne strane, Henry topovski iz prve pogodio prečku od koje se lopta odbila do Pedra koji je prima na prsa i rutinski zabija za vodstvo te tako nastavlja tamo gdje je stao u 2009. Inače, mladi Pedro ponovno je krenuo od prve minute jer se najbolji igrač svijeta Lionel Messi tek na dan utakmice vratio s odmora u Argentini pa je tako suigrače gledao s tribine što se pokazalo ne posebno dobrom odlukom kluba.

Gosti nakon primljenog pogotka nisu odustali od čvrste igre i visokog pritiska pa su tako cijeli prvi dio bili, u najmanju ruku, ravnopravan protivnik. Prvo su zaprijetili u 12. minuti, no udarac Canija brani Valdes, a i sudac je dignuo zastavicu, no zato udarac istog igrača deset minuta kasnije prolazi tik uz vratnicu. Domaćini su odgovorili preko Henryja u 25. minuti, ali njegov udarac glavom nakon sjajnog proigravanja Xavija bio je preslab za Diega Lopeza.

Dobra i hrabra igra gostima je donijela čistog zicera u 28. minuti, no Fuster nije bio precizan. Ponovno je Cani pokrenuo kontru i odlično u sredini pogodio natrčalog Fustera, no ovaj sa samo pet metara puca u pod i lopta se odbija preko gola. Bio je to inače period bolje igre igrača u žutim dresovima, no osim ove prilike gosti nisu imali prave prilike za izjednačenje, a što se tiče Barcelone - Henry je trebao zabiti na samom kraju prvih 45 minuta kada je Dani Alves još jednom odlično ubacio, no Francuz je glavom iz blizine poslao loptu pored gola.

Kako se igralo veći dio prvog dijela - nastavilo se i u nastavku, a vrlo brzo su gosti potpuno zasluženo izjednačili. Prvo je u 50. minuti Fuster promašio još jednu odličnu priliku da bi samo minutu kasnije napokon zabio. Nilmar je po tko zna koji puta napravio nered u obrani Barcelone, lopta je došla do Canija koji nabacuje na drugu stranu gdje Fuster iz treće sjajne prilike zabija za potpuno zasluženo izjednačenje. Naravno, Guardiola je vidio kako stvari neće dobro završiti pa je odmah iz igre nakon loše predstave izašao Jonathan, a na travnjak je utrčao Iniesta te se odmah našao u dobroj prilici, ali nije dobro reagirao.

Puno bolje je zato pucao Iniesta u 65. minuti, no Diego je fantastično reagirao i odbio njegov udarac u korner. Bila je to najava bolje igre Katalonaca, no gosti su i dalje bili vrlo opasni iz kontri, o obrana europskih i svjetskih prvaka nije ulijevala povjerenje domaćim navijačima. Katalonci su imali pritisak, ali ne i prave prilike sve do 82. minute kada je Ibrahimović ostao sam na vrhu kaznenog prostora, no njegov udarac otišao je pored gola gostiju.

U 87. minuti - gosti su mogli uzeti sve. Rossi, koji je ušao u igru malo prije toga, našao se u sjajnoj prilici i pucao pored Valdesa, no Puyol je bio iza svog vratara i spasio siguran pogodak. Nekoliko trenutaka kasnije, nervozni Ibrahimović kojem je malo što polazilo za nogom morao je dobiti crveni karton nakon što je grubo startao na Godina, no Barcin napadač se izvukao samo sa žutim kartonom. Bila je to "točka na i" loše partije Barcelone, najgore ove sezone, a za što zasluge moraju ići na račun igrača u žutim dresovima koji su vrlo lako mogli uzeti sva tri boda.

U utakmici koja se igrala prije ove u Barceloni, Valencia i Espanyol otvorili su 2010., a bodovi su ostali na Mestalli. Gosti iz Barcelone pružili su vrlo dobru igru i bili i više nego ravnopravan protivnik Valenciji koja se bori za Ligu prvaka, no nisu uspjeli kući otići neporaženi. Gosti su se ponadali kako neće kući praznih ruku kada je David Villa u 75. minuti u sjajnoj prilici glavom pucao preko gola, no Valencia je ipak uzela sve. Igrala se druga minuta sudačke nadoknade kada je Joaquin nabacio, a Nikola Žigić glavom poslao loptu u mrežu za veliko slavlje.

U posljednjem susretu dana Atletico je u Madridu u dramatičnom dvoboju svladao Sevillu 2:1. Nakon niza promašenih prilika domaćina, Sevilla je povela preko Renata u završnici prvog dijela. U drugom poluvremenu Atletico je ipak bio efikasniji i prvo je preko Dragutinovića u 48. minuti poravnao, a onda je u sudačkoj nadoknadi golom Lopeza stigao do pobjede. Gosti su posljednjih 20-ak minuta igrali bez isključenog Alda Duschera.

• Obrisan korisnik03.01.2010. u 14:04
    oprostite ali ta barca je samo ove sezone potrošila preko 100 milijuna eura za pojačanja,o prošlim sezonama da ne govorim,tako da nema potrebe pisati jednostrano,budite korektni
  • Obrisan korisnik03.01.2010. u 12:11
    Klošar, pa naravno da će se pisati podrugljivo o Realu, koji je okrenuo nogometno tržište na glavu i čija politika je idealna za novinarski linč. Pa šta si očekivao, da će novinari biti milosti prema ekipi koja potroši u mjesec dana 250 mio. eura i ispadne od trećeligaša????Bahatost Reala je... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.01.2010. u 11:35
    Jel to onaj isti Villarreal kojeg je Red Bull 2 puta kao od šale tukao nedavno?:D Samo sam bio sarkastičan,naravno da taj remi nije smak svijeta. Ali samo me zanimala reakcija novinara kako će to napisati,jer općenito vlada pretjerana euforija i nerealno pisanje o barceloni,te podrugljivo i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.01.2010. u 11:22
    Klošar?Pa kakav je to udarac doživjela Barca?Igrala je remi i šta sad?Pa valjda si svjestan i dovoljno godina imaš, da znaš, da je svaku utakmicu nemoguće dobiti,uostalom je barca još jedina neporažena momčad u najjačim evropskim ligama!!!Kako je malo potrebno, da se antibarcelonini fani razvesele... [više na forumu]