Primera División, 23. kolo, 20.02.2010, 22:00 h
Mallorca 1:3 Sevilla
Sevilla

Sevilla osvojila (ne)osvojivo

Vedran Attias • subota, 20.02.2010.

U posljednjoj subotnjoj utakmici Primere Sevilla je u izravnom dvoboju za četvrto mjesto koje vodi u Ligu prvaka slavila protiv Mallorce i tako povećala svoju prednost pred "otočanima"...

U derbiju 23. kola petoplasirana Mallorca je dočekala četvrtoplasiranu Sevillu na svojem stadionu gdje su ove sezone upisali deset pobjeda u isto toliko utakmica, no Andalužani su najbolja momčad koja je gostovala na Son Moix stadionu i prva koja ga je - osvojila. Mallorca je u deset utakmica dobila tri gola, a isto toliko zabila im je Sevilla u 90 minuta dok je cijelu utakmicu "začinio" vrlo loš sudac Vitienes.

"Dvoboj za Ligu prvaka" počeo je odlično za domaćine koji su nakon pet minuta vodili. Valero, danas najbolji igrač Mallorce, dobro je prošao, zaobišao i golmana te jedva stigao loptu da bi u sredini uposlio Suareza kojem nije bilo teško zabiti za 1:0. Nakon primljenog gola, Sevilla je zaigrala bolje i imala nekoliko dobrih prilika.

Vezane vijesti

Najbolju su gosti imali u 13. minuti, no Izraelac Aouate je fantastično obranio. Naime, bio je to centaršut s desne strane kojeg je prvi vratar Izraela loše boksao da bi potom netko od gostiju pucao, njegov se udarac odbio i dobio neugodnu rotaciju te išao preko golmana Mallorce, no ovaj se uspio vratiti i na pola metra od gola izbiti loptu ispred Renata. Zaista sjajna obrana koja će sigurno konkurirati za obranu sezone.

Sevilla se nije dala obeshrabriti i deset minuta kasnije su zasluženo došli do izjednačenja. Sve je počelo s opasnom situacijom ispred Palopa koju je odlično rasčistio Navarro, kratko povukao i potom dao dugu loptu na koju je istrčao Aouate, bio je tu i Ajofe i dok su se oni dogovarali tko će uzeti "ničiju" loptu, dotrčao je Navas, zaobišao vratara i lagano pospremio loptu u mrežu za 1:1.

Kratko je trajalo veselje gostiju jer je samo minutu nakon pogotka na scenu stupio vrlo loš, ili blaže rečeno jako strog, sudac Fernando Teixeira Vitienesa koji je pokazao direktan crveni karton Negredu zbog starta na Martiju koji zaista nije izgledao tako strašno. Nakon isključenja, Manolo Jimenez je iz igre izvadio veznjaka Renata, a u vatru poslao napadača Luisa Fabiana koji je tako s Navasom prijetio iz kontri dok su se ostali igrači Seville branili.

"Biser utakmice"

Za "bisera utakmice", a vrlo lako moguće i kola svakako je svoju kandidaturu iznio Didier Zokora. Naime, vezni igrač Seville prvo je napravio vrlo glupo zaleđe da bi potom vrijeđao pomoćnog suca i dobio žuti karton. Sve to skupa ne bi bilo toliko glupo da Zokora već nije imao žuti karton i da nije bila 90. minuta utakmice u kojoj je njegova momčad vodila 3:1.

Mallorca je brojčanu prednost uspjela iskoristiti za posjed lopte, no ne i za prave prilike osim one Aduriza u 43. minuti kada je najbolji napadač Mallorce promašio loptu u izglednoj situaciji. Kada se već činilo kako će se otići na odmor, Mallorca je izgubila loptu, a Ramis startom s leđa zaustavio Zokoru da bi na to sudac, na opće iznenađenje, pokazao još jedan crveni karton. Iako je tako nešto nemoguće tvrditi, dojam je kako se sudac odlučio na još jedno direktno isključenje jer nije bio siguran koliko je prvo bilo opravdano pa je išao po logici: "bolje svakome po jedan nepotrebni crveni nego da se netko buni".

Desetak minuta u nastavku nismo vidjeli ništa, a onda su gosti poveli. Dragutinović je u 57. minuti izveo slobodni udarac s desne strane i prebacio vratara te zakucao loptu u drugi kut. Kod ovakvih golova se uvijek može govoriti o sjajnom udarcu, ali i o vrlo lošoj reakciji vratara. Mallorca je pokušala brzo odgovoriti, no Palop brani udarac Suareza, a onda u 62. minuti - konačan udarac.

Navas je još jednom prošao po strani, odlično centrirao, a tek ušli Perotti u sredini ima najslađi posao i šalje loptu u mrežu za velikih i nedostižnih 1:3. Domaći navijači su se ponadali u 71. minuti kada je Webo pao u kaznenom prostoru, no očito je već i Vitienesu bilo dosta dvojbenih odluka pa, iako je mogao, nije pokazao na bijelu točku.

Mallorca je do kraja ipak imala priliku smanjiti rezultat, no Castro i Webo nisu zabili i tako unijeli zanimljivost u samu završnicu utakmice. Na koncu je i Zokora dobio crveni pa je Sevilla utakmicu završila s devet igrača.