Marin Pintur • nedjelja, 21.02.2010.

Vrlo su efikasni bili nogometaši u Primeri u nedjeljno popodne. Naime, osim Atletica, sve su momčadi postigle barem jedan pogodak, a u strijelce se upisao i naš reprezentativac Mate Bilić pomogavši Sportingu da dođe do troboda u Zaragozi. Athletic je bio efikasan na domaćem terenu, dok je Almeria svladala Atletica...

Jedina dva hrvatska nogometaša u španjolskom prvenstvu, Mate Bilić i Marko Babić su međusobno odmjerili snage na Babićevom terenu, u Zaragozi. Puni plijen je odnio Sporting u čemu velike zasluge pripadaju Biliću. Upravo je on doveo Sportinga u vodstvo u 38. minuti i otvorio put prema pobjedi. Gijon je povećao svoje vodstvo u 63. minuti preko Luisa Morana. Domaći su smanjili u posljednjoj minuti regularnog dijela kada je zabio Arizmendi, međutim sve je dvojbe riješio napadač gostiju David Barral.

Mate Bilić je odigrao cijelu utakmicu, dok je za Zaragozu Marko Babić odigrao samo prvih 45 minuta i to na poziciji lijevog bočnog.

Trener Atletica Quique Flores je u dvoboj protiv Almerije odlučio ući sa Sergiom Aguerom na klupi. U prvom je poluvremenu Atletico bio opasniji, a najviše su prijetili Forlan i Simao. U 57. minuti veliku je priliku propustila Almeria. Nakon udarca iz kuta, glavom je s nekoliko metara pucao Chico, međutim malo mu je nedostajalo da postigne pogodak, zatresao je gredu.

Uzbudljivo je bilo u 68. minuti pred vratima Almerije. Nakon slobodnog udarca Reyesa, pucao je Forlan, ali je vratar domaćih vršcima prstiju izbio loptu iz vrata. U 80. minuti veznjak gostiju Thiago je također uzdrmao gredu. Utakmica vrlo bogata prilikama ipak nije mogla završiti bez zgoditaka. U 87. minuti Almeria je došla do pobjednosnog pogotka. Gol za veliko slavlje je postigao Pablo Piatti.

Athletic Bilbao je bio uvjerljiv na svom San Mamesu protiv Tenerifa i nastavio s vrlo dobrim igrama ove sezone posljedica čega je trenutno sedmo mjesto na ljestvici. Već je 17. minuta u dobroj mjeri odredila nastavak utakmice. Naime, tada je branič gostiju Culebras srušio Toquera u svome kaznenom prostoru i zaslužio isključenje. S bijele točke siguran je bio najbolji strijelac Baska, Fernando Llorente. Samo pet minuta kasnije Toquero je postigao pogodak za 2:0. Do kraja dvoboja precizni su bili Iraola i Gabilondo za domaće, te Alfaro za Tenerife.

U važnom dvoboju za obje ekipe u borbi za opstanak, Malaga je bila uspješnija od Espanyola. Domaći su nogometaši rano došli do vodstva, u 13. je minuti najspretniji bio Fernando. Espanyol je uzvratio u posljednjoj minuti prvoga dijela kada je svoj prvi pogodak u sezoni postigao Ruiz. Pogodak odluke je stigao u 75. minuti. Vrijedna tri boda Malagi je donio nigerijski reprezentativac Victor Obinna.

Osasuna i Valladolid su dugo vodili bitku bez pogodaka. Sve do 80. minute na semaforu je stajao početni rezultat, ali tada je goste u vodstvo svojim četvrtim pogotkom u sezoni doveo Haris Medunjanin. Valladolid ipak nije uspio doći do sva tri boda jer je u 86. minuti izjednačio Camunas.