Trica Getafea, remi Sportinga

Nikola Vlahović • subota, 13.03.2010.

Nogometni vikend u prvoj španjolskoj ligi otvorili su igrači Getafea i Mallorce. U vrlo dobroj utakmici momčad Getafea "razbila" je Mallorcu rezultatom 3:0. U drugoj utakmici snage su odmjerili Sporting Gijon i Athletico Bilbao.

Četveroplasirana Malorca otputovala je u goste Getafeu sa željom da se kući vrati s punim pljenom. Mallorca ove sezone igra odlično i zasigurno će iskoristiti svoju priliku za nastup u Ligi prvaka ukoliko joj se ukaže ta mogućnost. Međutim, ovim porazom taj plan biti će im dosta otežan. Gosti su dobro krenuli u utakmicu i već u trećoj minuti uputili su udarac prema domaćem vrataru. Pucao je Mario Suarez ali nije došlo do promjene rezultata. Novu priliku gosti su imali u 19. minuti nakon kornera, ponovno jedobro glavom pucao Suarez, ali neprecizno.

Prvih dvadesetak minuta pripalo je igračima Mallorce ali nisu uspjeli iskoristiti par dobrih prilika. Domaćini su u 23. minuti odigrali jednu dobru akciju, ali na kraju se spetljao Pedro León i od akcije koja je "mirisala" na gol na kraju nije bilo ništa. Nekoliko minuta nakon toga ponovno se u prilici našao Pedro León, ovaj put je dobro pucao, ali vratar Aouate odbio je loptu u korner.

Getafe je polako preuzeo incijativu na terenu i zasluženo došao do vodstva u 31. minuti. Odlično je na ubačaj Gavilana u šesnaestercu gostiju reagirao Daniel Parejo i glavom loptu "zakucao" u gol Mallorce. Gledatelji su na stadionu Coliseum Alfonso Pérez vidjeli vrlo dobar nogomet u izjednačenom prvom poluvremenu. Ipak domaćini su sasvim zasluženo došli do prednosti i na odmor otišli zadovoljniji od gostiju.

Na početku drugog poluvremena domaćini su mogli povećati svoju prednost. U prilici se našao Casquero ali njegov udarac je zaustavljen. Ponovno je u 56. minuti gostima zaprijetio Pedro León, dobro je pucao s vrha šesnaesterca, ali vratar Mallorce efektno odbija loptu u korner. Gostima se ukazala prilika u 60. minuti, ali udarac Aritza Aduriza blokirala je domaća obrana.

Kako bi pokušao doći do izjednačenja, trener Mallorce odlučio je u 73. minuti uvesti robusnog napadača Weboa,a teren je napustio Mario Suarez. Međutim, domaćini su riješili utakmicu desetak minuta prije kraja utakmice. Miku je ušao u igru u 77. minuti a u 80. minuti se upisao u strijelce i tako riješio pitanje pobjednika. Totalni potop gosti su doživjeli pet minuta prije završetka utakmice. Nunes je napravio prekršaj u svom šesnaestercu i dobio crveni karton, a kazneni udarac rutinirano je izveo Manu. U dobroj utakmici domaćini su ipak pokazali više od gostiju i zasluženo slavili s visokih 3:0.

Sporting našeg Mate Bilića ugostio je neugodnu momčad Athletica koja je također u igri za mjesta koja vode u Europu. Domaćini su dobro otvorili utakmicu i u sedmoj minuti zaprijetili gostujućem vrataru. Pucao je Diego Castro ali njegov udarac odlazi van okvira gola. Gosti su zaprijetili u 14. minuti preko Gaizka Toquera, ali napadač gostiju bio je neprecizan.

Prvih pola sata prošlo je u blagoj incijativi gostiju koji su imali par poluprilika ali ih nisu uspjeli iskoristiti. Najbolju priliku domaćini su imali u 38. minuti. Odlično je iz daljine potegao Diego Camacho, ali vratar Athletica Iraizoz uz pomoć vratnice uspjeva otkloniti opasnost. Nakon kornera iz daljine su pokušali i gosti, ali vratar Sportinga hvata loptu. Osim par poluprilika gledatelji na stadionu El Molinón nisu mnogo toga vidjeli u prvom poluvremenu.

U nastavku utakmice domaćini su imali prvu priliku. U gužvi pred golom Iraizoza pucao je Botia ali njegov udarac odlazi pored gola. Nekoliko minuta nakon toga gosti su odigrali lijepu akciju, ali udarac glavom Gaizka Toquera odlazi tik uz vratnicu. Najbolju priliku na utakmici propustili su igrači Athletica u 58. minuti. Nakon što je sudac pokazao na bijelu točku, kazneni udarac izveo je Igor Gabilondo a vratar Juan Pablo pročitao je njegov udarac i obranio jedanaesterac.

Nakon jedanaesterca gosti su u 66. minuti imali još jednu super priliku. Odlično je glavom pucao Fernando Llorente, ali vratar Sportinga refleksnom paradom hvata loptu. Do kraja utakmice i jedna i druga momčad imala je po par prilika, ali rezultat se nije promijenio. Ovim bodom puno zadovoljniji mogu biti igrači Sportinga, dok će Athletico bodove za Europu morati potražiti na nekom drugom terenu.

Hrvatski reprezentativac Mate Bilić nije sudjelovao u večerašnjoj utakmici, te je cijelu utakmicu proveo na klupi za pričuve.