Borna Rupnik • subota, 27.03.2010.

Bayern je na Allianz Areni igrao protiv Stuttgarta, a vodeći je pogodak nakon pola sata igre postigao Ivica Olić na dodavanje Danijela Pranjića. No, Stuttgart je potom preokrenuo na 2:1 i odnio sva tri boda...

Bayern je Stuttgart dočekao s bodom prednosti ispred prvih pratitelja na ljestvici, a Louis van Gaal goste je želio iznenaditi postavom bez Francka Riberyja i Arjena Robbena, vjerojatno imajući u vidu četvrtfinale Lige prvaka protiv Manchester Uniteda u utorak. Tako su priliku na bokovima dobili Danijel Pranjić i Thomas Müller, a u napadu Miroslav Klose i Ivica Olić.

Kraj desetogodišnjeg posta

Osim što je doživio drugi uzastopni prvenstveni poraz, Bayern je Stuttgartu omogućio i prvo slavlje u Münchenu nakon punih 10 godina, kada je za 1:0 zabio Krasimir Balakov.

Više od 20 minuta jalove inicijative Bayerna uzdrmao je Sami Khedira vrlo dobrim udarcem kojeg brani Hans-Jörg Butt, a potom uzvraćaju Miroslav Klose i Daniel van Buyten, no bez učinka. Ipak, te su prilike bile uvod u Bayernovo vodstvo, koje je stiglo s hrvatskim potpisom.

Danijel Pranjić ubacio je s lijeve strane, a u srcu šesnaesterca najspretnije reagira Ivica Olić i šalje loptu pored ukopanog Jensa Lehmanna. Stuttgart se, međutim, nije predao, a povratak je najavio Ciprian Marica, promašivši izglednu priliku u 39. minuti. Samo dvije minute poslije pucao je Christian Träsch s dvadesetak metara, a lopta se od ramena Holgera Badstubera odbila u bavarsku mrežu te se na odmor otišlo u egalu. Van Gaal je hrvatski dvojac na poluvremenu ostavio u svlačionici, a na teren poslao Robbena i Riberyja.

Stuttgart je ponovno zaprijetio već u 49. minuti preko Time Gebharta, ali Bayern nije shvatio upozorenje. U sljedećem napadu nakon mnogo kompliciranja u kaznenom prostoru ubacuje Cacau, a Marica se samo naklonio na drugoj stativi i ispisao neočekivanih 1:2. Najbliže izjednačenju došao je Klose u 62. minuti, no Lehmann se našao na pravom mjestu, a bavarsku je sudbinu mogao zapečatiti Zdravko Kuzmanović udarcem koji je prošao nekoliko centimetara pored okvira gola. Da stvar bude gora, Robben se ozlijedio i njegov je nastup u Ligi prvaka upitan.

Igrači Zvonimira Solde odlično su reagirali u najpoželjnijem trenutku za Köln. Hannoveru je prepuštena početna dominacija, ali u prvom su poluvremenu Floriana Fromlowitza matirali Zoran Tošić odličnim solo-prodorom, nečuvani Petit na dodavanje sunarodnjaka Manichea te Milivoje Novakovič iz ponovljenog pokušaja s bijele točke, nakon nepotrebnog igranja rukom Hanna Balitscha.

Tošić je svojim drugim pogotkom povisio i na 4:0, a počasni zgoditak Hannovera djelo je Stevena Cherundola, no njegovoj momčad to neće puno pomoći u borbi za opstanak.

Pitanje pobjednika u prvih 45 minuta praktično je riješio i Werder protiv Nürnberga. Per Mertesacker zabio je nakon kornera već u prvoj minuti, a isti je igrač udvostručio domaću prednost novim udarcem glavom nakon 20 minuta igre. Strijelac trećeg pogotka bio je Tim Borowski u 36. minuti, ali gosti su preko Maika Franza i Eric-Maxima Choupo-Motinga smanjili na 3:2 i zadržali neizvjesnost. U sudačkoj nadoknadi njihovu je sudbinu ipak zapečatio Clemens Fritz.

Wolfsburg se od Herthinog "šamaranja" oporavio u Mainzu, a čovjek odluke bio je Edin Džeko s dva gola u posljednjih sedam minuta utakmice. Berlinski je sastav istovremeno pred svojom publikom odigrao 0:0 sa snažnom Borussijom iz Dortmunda te im prilika za spas sada bježi četiri boda.