Primera División, 31. kolo, 10.04.2010, 22:00 h
Real Madrid 0:2 Barcelona
Barcelona

Barcelona odabrala učinkovitost

Tomislav Pacak • subota, 10.04.2010.

Nogometaši Barcelone su gotovo rutinskom pobjedom od 2:0 protiv najvećeg rivala usred Madrida napravili vjerojatno i ključni korak prema obrani naslova španjolskog prvaka. Možda je i izostao spektakl koji je cijeli svijet očekivao, no Katalonci su pokazali da do impresivnih pobjeda ne dolaze isključivo u nogometnim rapsodijama...

Barcelona je u Madridu malo odstupila od svoje karakteristično lepršave igre, no pokazala je izuzetnu učinkovitost, kao i ponekada podcijenjenu obrambenu kvalitetu, te tako došla do pobjede od 2:0 kojom je pobjegla Realu na tri boda razlike, uz dodatnih ”pola boda” koji leže u činjenici da se prvak Španjolske u slučaju istog broja bodova odlučuje na temelju međusobnih ogleda. Kako su Katalonci slavili i kod kuće, očito je da Real mora čekati više od jednog kiksa Barcelone kako bi eventualno stigao do naslova prvaka. Za to će se i Madriđani morati vratiti na pobjedničku stazu na kojoj su bili do El Clasica prije kojeg su pobijedili zadnjih 12 protivnika u Primeri.

Josep Guardiola i Manuel Pellegrini su u najveću klupsku utakmicu na svijetu ušli s puno uvažavanja prema protivniku. To se posebno vidjelo po početnom sastavu Barcelone – momčad koja se praktički nikada ne prilagođava protivniku ovoga je puta istrčala u neobično defanzivnom sastavu, s Danijem Alvesom na desnom krilu, a Carlesom Puyolom na njegovoj uobičajenoj poziciji desnog beka. Leo Messi ostao je tako gotovo sam u napadu, a s klupe su početak utakmice gledali Iniesta, Henry i Krkić.

Takav pomalo ”ziheraški” pristup obiju momčadi vidio se zorno u prvih 45 minuta koje su donijele minimum pravih akcija i prigoda. Igralo se prilično agresivno, s brojem prekršaja na razini derbija HNL-a, s pet žutih kartona i bez puno prostora za najbolje pojedince, Messija i Ronalda. Pellegrini je dobro prepoznao da opasniji za Barcelonu može biti kroz kontru nego kroz kontinuirani napad, no Ronaldo i Higuain nisu bili posebno raspoloženi u situacijama ”1 na 1” kojih je bilo dosta.

Igralo se s dosta prekida, pa tako u prvih pola sata nismo vidjeli niti jednu ozbiljniju prigodu. No, pokazalo se da Barcelona zna doći do rezultata i u takvoj, prilično tvrdoj utakmici. U 33. minuti Xavi je krasno prebacio izlazeću obranu Reala iza koje se ušuljao Messi, zaobišao Albiola i desnom nogom gurnuo loptu pored Casillasa u gol Reala za 1:0 Barcelone i muk na Santiago Bernabeuu.

Tek je pogodak Barcelone malo natjerao domaće u napad, no do poluvremena su tek dva puta uspjeli malo zabrinuti Valdesa. U 38. minuti Xabi Alonso je nakon kornera iz vrlo izgledne situacije pucao preko gola, a tri minute kasnije Higuain je dobio dobru loptu na lijevom krilu, no poluvolejem je poslao loptu daleko iznad gola.

90.000 ljudi na stadionu i čak oko milijardu diljem svijeta očekivalo je atraktivniji nogomet, no u svlačionici Barcelone zbog toga sigurno nisu puno žalili s obzirom na rezultat. Pellegrini je, pak, morao promijeniti početnu taktiku i baciti karte u napad, jer u protivnom bi Barcelona napravila ogroman korak prema naslovu prvaka.

Poluvrijeme je ipak bolje iskoristio Guardiola, Barcelona je karakteristično kvalitetnom igrom zagospodarila terenom u prvih nekoliko minuta nastavka i kao plod te bolje igre stigao je i drugi pogodak. Sergio Busquets je u 56. minuti krasnom loptom slomio obranu Reala i izbacio Pedra samog prema Casillasu, a ovaj lijepo plasiranom loptom pronalazi suprotnu malu mrežu za velikih 0:2. Iz dva udarca prema golu Barcelona je postigla dva pogotka i ušutkala prepuni stadion.

Real je, jasno, pohitao po pogotke koji bi mu spasili barem bod – uostalom, Madriđani su puno puta ove sezone pokazali jak karakter vraćavši se iz zaostataka. Gol Barcelone gađali su Gago, Marcelo, Higuain i Ronaldo, no većinom je to išlo u Valdesa. Najbolju šansu u tom periodu propustio je Rafael van der Vaart koji je dobio predivnu loptu, krenuo sam prema Valdesu, no gađao je točno po sredini gola što je Barcelonin vratar izvrsno skinuo.

Dosta se trudio i još više pucao Ronaldo, no nedostajalo je preciznosti, ali nedostajalo mu je i raspoloženijih suigrača, što posebno vrijedi za partnera u napadu, Higuaina.

Barcelona je, pak, pokušala umrtviti igru i onda naglim ”ubodima” iznenaditi obranu Reala, što joj je do tada dva puta pošlo za nogom. U 72. minuti malo je nedostajalo da taj učinak bude i ”3 od 3” – Xavi je novom krasnom loptom gurnuo u šansu Messija, no ovoga puta dobro reagira Casillas i produžuje Realovu nadu.

Identični su bili likovi i u situaciji šest minuta kasnije – Xavi je opet izigrao obranu Reala, Messi je ostao potpuno sam na 10-ak metara, no Casillas izvrsno reagira i izbija u korner. S te dvije intervencije španjolski je vratar spriječio novi debakl Reala protiv Barcelone – podsjetimo, lani je europski i svjetski prvak promarširao Madridom s nevjerojatnih 6:2.

Bez obzira na Realov karakter, nešto je potpuno drugo pokušati se vratiti iz rupe od 2:0 protiv Barcelone. Xavi, Iniesta i društvo prilično su lagano odolijevali Realovim napadima i održavali prednost koja im je donosila ogromna tri boda.

Mrežu Valdesa uspio je zatresti Raul, no nakon prekršaja u kaznenom prostoru, pa Madriđani nisu mogli ni do počasnog pogotka.

Potpuno zasluženo Barcelona je tako stigla do nove pobjede, sigurno najvažnije u ovom prvenstvu do sada i pobjede koja ih gura u ulogu glavnog favorita za naslov. Iako tri boda nisu nipošto nedostižna, Barca sada ima sve u svojim rukama, a uz kvalitetu koju posjeduje i koju iskazuje iz kola u kolo – nema dvojbe da u svlačionici Reala neće gajiti preveliku nadu u kikseve katalonske momčadi.

• Obrisan korisnik11.04.2010. u 15:37
    xavi sa 2 odlične asistencije igrač utakmice definitivno!!!
  • danchy11.04.2010. u 12:02
    svaka čast xiaviju, nije se vidio skoro cijelu utakmicu, ali je sa 3 pasa prema messiju pokazao zašto je najbolji veznjak na svijetu.
    danchy
  • Lomax11.04.2010. u 12:01
    barca dominira, a još kad se sjetim kođarkađke pobjede ispada da je ovo dvosturka pobjeda ala jesu im kompšlekse nabili
    Lomax
  • Obrisan korisnik11.04.2010. u 11:04
    i da napomenem...obranu reala kod gola pedra nije slomio sergio busquets nego majstor Xavi....
  • danchy11.04.2010. u 10:18