1. Hrvatska nogometna liga, 28. kolo, 01.05.2010, 18:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 1.500
Suci: Marko Matoc (Zaprešić), Krunoslav Ambrinac (Zagreb), Andrija Olujić (Zagreb)

Željko Kubatka • subota, 01.05.2010.

U zadnjem pokušaju da dohvate Europsku ligu osječki bijelo-plavi nisu uspjeli doći do pobjede protiv vrlo dobrih "krojača" iz Varaždina...

Prvosvibanjski susret Osječana i Varaždinaca nije privukao previše pozornosti i tribine Gradskog vrta su zjapile više nego poluprazne pa čak ni Kohortaši nisu pohodili utakmicu u većem broju.

Kao što je i najavio, Tomislav Steinbrückner napravio je promjene u napadu i obrani osječkih bijelo-plavih. U obrani je od prve minute zaigrao Domagoj Pušić, dok je u napadu Vedran Nikšić zamijenio Josipa Barišića.

Prvih deset minuta utakmice je prošlo u bezuspješnim napadima domaćih nogometaša, Varaždinci su se ograničili na obrambene zadatke i gotovo nisu prelazili centar, samo je Mario Sačer bio na polovici Osječana.

Iz takve uspavanke Miljenko Mumlek je iz sredine terena idealno uposlio Sačera koji je utrčao u kazneni prostor domaćih i bez problema, udarcem po zemlji, svladao Ivana Karduma. Bila je to 15. minuta utakmice i već viđen scenarij u Gradskom vrtu. Osječani su još jednom morali u lov na protivnički gol.

Nakon gostujućeg gola Osječani su postali nešto agresivniji u napadu, ali to nije rezultiralo ničim konkretnim do 34. minute kada se Ivan Miličević dokopao lopte na desnoj strani i odlično uposlio Vedrana Nikšića. Nikšić je izbio sam pred varaždinskog golmana, no pucao je loše i lopta se jedva dokotrljala do Saše Drevena.

Ništa bitno se nije dogodilo do kraja prvog dijela. Najveći dio domaćih napada je išao s desne strane preko Ivana Miličevića, uvjerljivo najrastrčanijeg domaćeg napadača, premda nismo vidjeli ni jednu stopostotnu priliku, osim one Vedrana Nikšića. Miljenko Mumlek je plijenio svojom igrom i gospodarenjem s terenom u Gradskom vrtu i preciznim dodavanjima. Iz jednog takvog, Varaždinci su postigli pogodak s kojim se otišlo na odmor.

Odmah na početku drugih 45 minuta Srđan Vidaković je zamijenio po mnogima najlošijeg osječkog igrača u prvom poluvremenu, Juricu Pranjića, a samo je korak nedostajao Nikšiću da zatrese mrežu gostiju. Ponovo je Miličević uputio vrlo upotrebljivu loptu, desetak metara od gola, a Nikšić ne dostiže loptu.

Domagoj Pušić je mogao postići svoj prvi gol u Gradskom vrtu. Našao se sam pred protivničkim golom na desnoj strani. Malobrojni gledatelji u Gradskom vrtu su već vidjeli loptu u mreži, ali je Pušićev udarac bio neprecizan.

U 65. minuti sudac se nije dvojio ni sekunde, pokazao je na bijelu točku poslije prekršaja Varaždinaca nad Vidakovićem. Jedanaesterac je realizirao Nikšić, udarcem po sredini gola, koji je varaždinski golman skoro uspio zaustaviti, no ipak lopta se nekako provukla ispod njega i zatresla mrežu.

U jeku najvećih napada domaće ekipe, 15 minuta do kraja gosti su imali priliku povesti, Smrekar se našao sam pred golom, uputio je udarac, no na metar od gol-crte Stojkić je zaustavio mlaku loptu Varaždinca. Bilo je to sve važnije što smo vidjeli do kraja utakmice.

Osječani su još jednom pokazali nemoć u napadu zbog koje su i s Varaždincima ostali kratkih rukava. Previše prilika i bodova su propustili nogometaši Osijeka u proljetnom dijelu prvenstva da bi dohvatili izlazak u Europu. Varaždinci su osvojili važan bod, igrajući na kontranapade, baš onako kako nije odgovaralo domaćima.