Barca prošla i Sevillu!

Marin Pintur • nedjelja, 09.05.2010.

Guardiola i njegova momčad su prošli još jednu prepreku u borbi za obranu naslova prvaka Španjolske. Štoviše, pobjedom nad Sevillom su gotovo i osigurali naslov s obzirom da u zadnjem kolu dočekuju Valladolid. Real je svladao Athletic, dok je situacija na dnu ljestvice i dalje vrlo zamršena...

Barcelona je obavila ogromni posao u pokušaju obrane naslova prvaka. Posljednje gostovanje ove sezone Barcu je odvelo na noge Sevilli koja je tražila bodove za plasman u Ligu prvaka. Kao što se i očekivalo, utakmica je bila vrlo uzbudljiva i bogata golovima. Gosti su poveli već u petoj minuti kada je Messi nastavio s tradicijom matiranja Andresa Palopa. Drugi pogodak je u 28. minuti bio djelo spretnog Bojana.

Nakon što je u 56. minuti isključen Sevillin Konko, šest minuta kasnije Barca je došla do trećeg zgoditka. Pedro je bio precizan iz daljine. Činilo se tada da će lider bez problema privesti utakmicu kraju. No, situacija se zakomplicirala u samo dvije minute. Napadački dvojac Seville, Luis Fabiano i Kanoute su postigli svaki po jedan pogodak, u 69. i 71. minuti. Ipak, senzacija se nije dogodila, Barcelona je uspjela sačuvati vodstvo te doći na milimetar do nove titule!

Iako to konačni rezultat ne sugerira, Real je teškom mukom došao do pobjede nad Athleticom. Pred prepunim Bernabeuom u 20. minuti je sve krenulo na mlin Reala. Branič gostiju Amorebieta je igrao rukom u svojem kaznenom prostoru za što je kažnjen isključenjem i, naravno, jedanaestercem za Galacticose. Ronaldo je bio siguran i doveo Real u vodstvo. Ipak, iznenađujući pogodak Baski postižu u 41. minuti kada Yeste matira Casillasa pa se na odmor odlazi s remijem.

Gosti su se uspješno branili sve do 73. minute. Tada je špinu otvorio pogodak Higuaina, a do kraja susreta u strijelce su se upisali još i Ramos, Benzema, te Marcelo. Na taj je način Real zadržao minimalne šanse za osvajanje naslova prvaka. Također, Benzemin gol je posebno značajan s obzirom da je to bio 100. pogodak Pellegrinijevih nogometaša u ovoj sezoni u Primeri.

Mallorca nije uspjela iskoristiti poraz Seville od Barcelone i tako je preskočiti na četvrtome mjestu. Nogometaši s Baleara su poraženi na gostovanju u La Coruni gdje je domaćin došao do pobjede pogotkom Rikija u 68. minuti. Getafe i Villarreal su domaćim pobjedama došli korak bliže Europskoj ligi. Getafe je svladao Malagu s 2:1, a Villareal Valenciu s 2:0. Zanimljivo, Villarreal je završio susret s čak dva igrača manje. Još se ne zna hoće li i sedmo mjesto voditi u Europu, ovisit će o plasmanu Seville u Primeri, te o ishodu finala Kupa Kralja između Atletica i opet Seville.

Nakon ovog kola, situacija oko opstanka u Primeri je još zapetljanija. Od pet ugroženih momčadi, Xereza, Tenerifa, Valladolida, Racinga i Malage, opstanak će osigurati njih dvije. U najtežoj je situaciji Xerez koji ima samo teoretske šanse za opstanak s obzirom da zaostaje tri boda za ostalom četvorkom. Xerez je bio bolji od Zaragoze s 3:2. Usprkos pobjedi nad rivalom Racingom od 2:1, teško je očekivati da će Valladolid ostati u ligi s obzirom da u posljednjem kolu gostuje kod Barcelone.

Ništa lakše neće biti ni Malagi koja je poražena od Getafea, a u zadnjem kolu im u goste stiže Real. Opstanak je definitivo osigurao Sporting koji je na domaćem terenu odigrao neriješeno s Atleticom. Mate Bilić je odigrao 87 minuta u dreseu Sportinga. Espanyol je svladao Osasunu rezultatom 2:1.