Europska liga, Kvalifikacije, 1. pretkolo, 01.07.2010, 18:30 h, Dugopolje, SC Hrvatskih vitezova, gledatelja: 3500
Suci: Markus Strombergsson, Magnus Sjoblom, Daniel Warnmark, Johan Hamlin (svi iz Švedske)
Šibenik
Šibenik
0:0(0:0) Sliema Wanderers
Sliema Wanderers

Šibenik bez pobjede u debiju

Vedran Babić • četvrtak, 01.07.2010.

Prvoga dana mjeseca srpnja i službeno je započela europska sezona hrvatskih klubova. Otvorila ju je momčad Šibenika koja je pred otprilike dvije tisuće posjetitelja na stadionu Hrvatskih vitezova u Dugopolju u prvom pretkolu Europske lige odigrala tek 0:0 protiv malteškog predstavnika Slieme. Šibenčani su bili bolja momčad kroz cijelu utakmicu, ali su zakazali u realizaciji i tako neodlučenim ishodom okončali svoj debi u europskim natjecanjima.

Ivan Elez
63'
21
Ivan Božić.
63'

77 Clayton Failla
57'

7 Noel Turner
90'
Mark Marlow

Nogometaši Šibenika nisu uspjeli opravdati ulogu favorita protiv najtrofejnije momčadi Malte. U svojoj prvoj "pravoj" ovosezonskoj utakmici, inače odigranoj na prekrasnom stadionu Hrvatskih vitezova u Dugopolju jer šibenski stadion ne zadovoljava uvjete Uefe, naš predstavnik je bio dominantna figura, no malo će mu to značiti kada je po završetku utakmice semafor pokazivao rezultat 0:0.

Zahvaljujući jakoj kiši koja je pala u početku utakmice, travnjak je bio prilično sklizak i loptu je bilo teško kontrolirati, a to najbolje znaju vratari obaju momčadi. Šibenik se od prve minute nametnuo kao dominantniji suparnik, no malteška obrana na čelu sa solidnim vratarom Viktorom Szentpeterijem nije popustila.

Glavnina šibenskih akcija svodila se na udarce iz daljine u kojima je prednjačio mladi Antonio Jakoliš, dok je možda i dvije najbolje prilike propustio realizirati Stipe Bačelić - Grgić. Prva je bila u 21. minuti kada se u izglednoj situaciji poskliznuo i tako upropastio asistenciju Ivana Fuštara, da bi u 36. na nekih deset metara od malteških vratiju pucao slabo.

No, nisu ni nogometaši Slieme bili bezopasni. U 28. minuti Ivan Woods je s 20-ak metara dobro testirao našeg reprezentativnog vratara i novog šibenskog kapetana, Gorana Blaževića, koji je na mjestu bio i koju minutu kasnije poslije udarca Emiliana Lattesa. Prvo poluvrijeme zaključio je prvi topnik Slieme u prošloj sezoni, Jean Pierre Mifsud, zapucavši pored gola.

I u nastavku utakmice četvrtoplasirana momčad HNL-a u prošloj sezoni je bila bolja od Slieme, ali nije stigla do pogotka. Očito igrači Branka Karačića još uvijek nisu dosegli radnu temperaturu, a to je i shvatljivo s obzirom da je tek početak srpnja i da mnogim našim klubovima pripreme još uvijek traju.

Karačić je uvođenjem Ivana Eleza i Ivana Božića sredinom drugog dijela pokušao unijeti još malo živosti u igru svoje momčadi, ali od toga nije bilo ništa. Šibenčani su se otvorili i umalo platili kaznu nakon što je u 73. minuti Sliema postigla pogodak, ali pokazalo se iz zaleđa.

Tako su se Maltežani uspjeli obraniti i ispuniti svoj cilj - ne primiti pogodak. Šibeniku će u uzvratu biti puno teže i zaista je šteta što na otvaranju svojeg europskog puta nije zabio barem jedan gol. Ovako, klub sa Šubićevca u Sliemi čeka neizvjesnih 90 minuta tijekom kojih će pokušati izboriti drugo pretkolo i nastavak svojeg premijernog europskog puta.

Uzvrat je na rasporedu za točno sedam dana.

Prvo pretkolo Europske lige:
Šibenik (Hrvatska) - Sliema Wanderers (Malta) 0:0

Šibenik: Blažević, Cerić, Gusić, Spahija, Medvid, Husmani, Bloudek, Bačelić-Grgić, Alispahić, Fuštar, Jakoliš.

Sliema: Szentpeteri, Portulez, Azzopardi, Muscat, Souare Sekou, Scerri, Mifsud, Lattes, Baldacchio, Woods, Mintoff.

• CISCO02.07.2010. u 08:22
    Krenulo je od Mađara (Hajduk), preko Albanaca i Ciprana (Rijeka) usput stali malo kod Luxemburžana (opet Rijeka) pa smo eto došli i do Maltežana (Šibenik)... - neka netko upotpuni niz ako se sjeti još čega... Ovo je dno dna hrvatskog nogometa... Hoće li netko više progledati? Ima li ovo uopće... [više na forumu]
    CISCO
  • Obrisan korisnik02.07.2010. u 00:54
    I onda je Mamić lud što želi Ligu 10 ... Eto vam Liga 16 i porazi od amaterskih klubova ... Uživajte !!!!
  • Obrisan korisnik02.07.2010. u 00:08
    Slažem se sa Amonom, istinska sramota je da mi nismo mogli vidjeti tekmu na telki jer to nisu naša dva jedina kluba koji sami čine prvu HNL. Nažalost što se rezultata tiče i igre, mali klubovi moraju prodat imalo vrijednije igrače da bi mogli preživjeti od godine do godine. Sigurno da to ne bi bila... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik01.07.2010. u 23:57
    Ovo je sramota za nase televizije. na ni jednom programu nema prijenosa. Cim nema Dinama ili Hajduka telke su njeme - TO JE SRAMOTA