Hrvatska petarda za polufinale!

Borna Rupnik • subota, 24.07.2010.

Hrvatski nogometaši do 19 godina starosti na impresivan su način izborili plasman u polufinale Europskog prvenstva u Francuskoj. Portugalce su "isprašili" s pet pogodaka u mreži uz hat-trick Zvonka Pamića, a dva su gola zabili i s igračem manje...

Portugal - Hrvatska 0:5 (0:3)

Europsko prvenstvo U19, Bayeux (Francuska
Sudac: Markus Strömbergsson (Švedska)

Strijelci: 0:1 - Andrijašević (19 - 11m), 0:2 - Pamić (25), 0:3 - Pamić (37), 0:4 - Ozobić (67), 0:5 - Pamić (67)

Portugal: Mata, Amorim, Reis, Roderick, N. Oliveira, Sana, Evandro (od 46' Balde), Danilo (od 68' Agra), M. Rui (od 46' Alex), S. Oliveira i R. Pinto. Izbornik: Ilidio Vale.

Hrvatska: Delač, Vrsaljko, Rugašević, Andrijašević (od 90' Bičvić), Kelić, Glumac, Ademi, Ozobić, Tičinović (od 57' Jonjić), Pamić i Maglica (od 31' Kramarić). Izbornik: Ivica Grnja

Žuti kartoni: Kramarić (41), Balde (58), Reis (78), S. Oliveira (86)

Crveni karton: Kelić (54)

Uspjeli su! Mladi hrvatski nogometaši (uzrast do 19 godina) izborili su plasman u polufinale Europskog prvenstva koje se održava u Francuskoj, kao i put na svjetsku smotru iduće godine u Kolumbiji. U trećem kolu, u odlučujućoj utakmici protiv Portugala uzeli su sva tri boda nakon vrlo dojmljivih 5:0 nakon 90 minuta.

Da će to biti hrvatski dan u Bayeuxu najavio je nakon uvodne portugalske inicijative i jedne dobre obrane Mateja Delača Franko Andrijašević pogotkom s bijele točke u 19. minuti utakmice. Kazneni udarac izborio je Filip Ozobić - krivac je bio portugalski branič Roderick. Samo šest minuta kasnije na scenu je stupio Zvonko Pamić, glavom udvostručivši vodstvo naše reprezentacije na centaršut Darija Rugaševića.

Potom je na dužnost ponovno pozvan Delač, koji brani pokušaje Sergija Oliveire i Nuna Reisa, malo je pomogao i okvir gola, a dobro je postalo još bolje u 37. minuti, kada Pamić izravno iz slobodnog udarca s tridesetak metara postiže svoj drugi pogodak na susretu za neočekivanih i teško dostižnih 3:0 na poluvremenu.

Portugalski izbornik u drugo je poluvrijeme poslao dva nova igrača, no to mu nije pomoglo. Hrvatska je zadrhtala u 54. minuti nakon isključenja kapetana Renata Kelića zbog igranja rukom, ali u subotu izabranike Ivice Grnje ni to nije moglo skrenuti sa zacrtanog puta.

Delač je Rodericku obranio zicer, Filip Ozobić okončao je protunapad Šime Vrsaljka u 67. minuti za 4:0, a priču je u sljedećem ozbiljnijem napadu još jednim sjajnim udarcem zaključio Zvonko Pamić i upisao svoj hat-trick.

Španjolska je istovremeno potvrdila prvo mjesto u skupini pobjedom nad Italijom. Sljedeći hrvatski protivnik u Normandiji, u našem debitantskom nastupu na ovom natjecanju, bit će prvoplasirana momčad iz skupine A - domaćin Francuska.