Europska liga, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 29.07.2010, 20:00 h, Bukurešt, Stadion Dinama, gledatelja: 8.000
Suci: Lee Probert, Child, Long (svi Engleska)

Bernard Jurišić • četvrtak, 29.07.2010.

Hajdukova europska sezona krenula je danas u Bukureštu. Splićani se s gostovanja vraćaju s tri gola u mreži, ali i jednim posignutim, a dojam je nakon utakmice da se moglo mnogo lakše, no i teže proći.

Catalin Munteanu
54'
14
Georgian Paun
77'
Ioan Andone
18
(do 46')
Stanko Poklepović

Sve što su Hajdukovci planirali, dogovarali i uvježbavali srušilo se u samo pet minuta gostovanja na Stadionu Dinama u Bukureštu. Dok su se Hajdukovi igrači još slagali na travnjaku, gledali tko se gdje nalazi i tko za koga odgovara, Gabriel Torje triput im je u samo tri minute pobjegao i izašao oči u oči sa Subašićem.

Već u 3. minuti domaćini su brzo izveli slobodan udarac na 25 metara i uhvatili Hajdukovce na spavanju. Torje je zaprijetio, Subašić obranio. Minutu kasnije isti igrač sprinta kroz cijelu obranu Hajduka i dolazi do Subašića, srećom Hajdukov vratar bio je za korak bliži lopti. No, treći put ni Subašić nije mogao pomoći.

Na isti način kao i u već opisanom napadu, Torje poput rakete bježi brojnim Hajdukovcima i dolazi pred Subašića, ovaj ga ruši i biva zadovoljan samo sa žutim kartonom. Andrei Cristea je siguran realizator, a Hajdukov bunker puknuo je nakon samo šest minuta.

Torcida u kafiću

Iako su iz Uefe dobili pozitivno mišljenje o dolasku na utakmicu u Bukurešt, tek po dolasku u Rumunjsku navijače Hajduka stigla je obavijest da će vrata Dinamovog stadiona za njih ipak ostati zatvorena. Hajdukovi igrači tako su ostali bez potpore u večerašnjoj utakmici, a Torcidaši su uz pratnju lokalne policije utakmicu gledali u jednom od bukureštanskih kafića.

Zadovoljni ranim vodstvom domaćini su se povukli poput kobre nakon munjevitog ugriza. Hajdukovci su preuzeli kontrolu lopte, igra se prenijela na Dinamovu polovicu, a bilo je i prigoda za izjednačenje. Ibričić je dobio odličnu loptu od Ljubičića u 18. minuti, izbjegao zaleđe i našao se oči u oči s domaćim vratarem Curcom, koji nogama spašava svoju mrežu.

U 26. minuti Ljubičić je ubacio dijagonalu kroz kazneni prostor koja je prošla sve, uključujući i vratara Curcu, ali Anas Sharbini na drugoj vratnici nije bio spreman ugurati loptu u praznu mrežu. Dvije minute kasnije agilni Ljubičić vrlo dobro puca s 20 metara u gornji lijevi kut, no Curca je opet na pravom mjestu.

Kad je Ibričić još jednom zaprijetio iz slobodnog udarca u 35. minuti, činilo se da bi Hajdukovci mogli dočekati poluvrijeme zadovoljniji. No, onda je svoj poklon rumunjskim europskim ambicijama odlučio dati Hajdukov vratar Subašić.

Adrian Cristea u 39. minuti poslao je ne previše opasan udarac prema Hajdukovim vratima, Subašić nije uspio uhvatiti loptu nego ju samo skrenuti u vratnicu, odakle se odbila na gol-liniju gdje je Juan Pablo Garat zabio najlakši pogodak u svojoj karijeri. Hajduk je još jednom pokazao konstantu u poklanjanju lakih pogodaka svojim europskim protivnicima.

Do poluvremena još je jedan od najboljih Hajdukovaca, Marin Ljubičić, morao napustiti teren zbog snažnog udarca u glavu kojeg je zaradio od svog suigrača Ibričića prigodom slobodnog udarca za Hajduk.

Na poluvremenu je nevidljivog Oremuša Poklepović zamijenio Tomasovom, a Hajduku je pripalo uvodnih pet minuta u kojima je Anas poslao jednu opasnu loptu prema Dinamovoj mreži. Kratko je trajala Hajdukova dobra igra, a uslijedilo je pet minuta u kojima su Rumunji mogli dokrajčiti Splićane.

Najprije neugodni Torje, pa obojica braće Cristea prijetili su Subašiću, no nisu uspjeli ugurati loptu preko crte. Ali bilo je užasno gledati koliko su puta na isti trik, brzo izvedeni slobodan udarac dok su se Hajdukovci namještali, rumunjski igrači stvarali opasne situacije pred Hajdukovim vratima.

Tračak Hajdukove europske nade stigao je u 64. minuti, kad se Ibričić poslužio domaćim trikom i brzo dostavio loptu Tomasovu ua vrh kaznenog prostora. Ovaj tamo okreće Pulhaca i izbija sam pred Curcom, vara ga i donosi puno ljepših i za uzvrat optimističnijih 2:1.

No, samo je šest minuta živjela Hajdukova ugoda. Još su jednom Dinamovi igrači lako došli pred kazneni prostor Hajduka, a između dvojice najiskusnijih, Vejića i Andrića do lopte je na 16 metara došao Djakaridja Kone, smirio je prsima i neobranjivo zakucao pod gredu nemoćnog Subašića.

Do kraja susreta Hajdukovci su mogli postići, ali i primiti pogodak. Tomasov se mogao proslaviti u 80. minuti kad mu se pred noge odbio Strinićev udarac koji je odsjeo na gredi, a u posljednjoj minuti skoro su Hajdukovi stoperi sami ugurali loptu iza Subašića nakon kornera domaćina, no srećom spasio je Strinić.

Dinamo tako na uzvrat u Split nosi prednost od dva pogotka, a Hajduk je u Bukureštu mogao bolje, ali i gore proći. Rumunjski klub nije se pokazao posebno impresivnim večeras, ali to očito puno više govori o Hajduku. Splićani imaju razloga za vjeru u pozitivan uzvrat, ali za to će im trebati puno bolja i koncentriranija predstava od ove u Bukureštu. Posebno u fazi obrane.

• Obrisan korisnik30.07.2010. u 13:19
    nazalost ista prica, Hajduk je opet izgledao kao da su se tek skupili, nitko ne zna što bi trebao raditi, nema koncepta, nema ničeg. Ibričić i donekle Ljubičić nešto ostali nula. Posebno razočaranje je Anas Sharbini...
  • Bogomdani30.07.2010. u 12:18
    Jeli lakše igrati defanzivno i udarati iz kontranapada ili igrati napadački - presing po cijelom terenu i sa velikim posjedom lopte? Ljudi moji, naravno da bih ja također želio da Hajduk igra ofanzivno, ma što ofanzivno - u najmanju ruku kao Barcelona ALI U OVOM TRENUTKU JE TO NEMOGUĆE! Umijeće... [više na forumu]
    Bogomdani
  • Obrisan korisnik30.07.2010. u 12:06
    citavu tekmu govorim kako je ovaj cristea jeben igrac, da ga ima posvuda. vec sam mu proricao svijetlu buducnost, a sad tek vidim da su dvojica sa istim prezimenom :) a utakmica je bila katastrofa, pa ove se trebalo dobiti, a ne postaviti bunker koji je popustio 3 puta u 5 minuta. jos je rezultat... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik30.07.2010. u 09:32
    Usput, jos jedan komentar na racun HRT-a: Sramota (!!) da mi u dijaspori ostajemo bez prijenosa! Pitanje uredniku: Bili bilo prijenosa utakmice da se na mjestu Hajduka nasao Dinamo Z.?! To se najozbiljnije pitam...
  • Obrisan korisnik30.07.2010. u 09:12
    Spaco, trzim te za sposobnog covjeka, ali ne razumijem da si zelio igrat defanzivno, zatvoreno, a znas da u ofanzivi imas vece, bolje karike?! Hajduk nema igrace tog tipa, da bi znao igrati bunker, a jos uvijek tezim staroj tezi da je napad najbolja obrana, a u napadu sigurno imas bolje igracke... [više na forumu]