Marseille kasno pali

Maja Giljanović • subota, 14.08.2010.

Prvaci Le Championnata ni u drugom se kolu nisu pomakli s nule, nakon šoka koji im je na Velodromeu na otvaranju sezone priredio novi prvoligaš Caen, Marseille je večeras izgubio i u Valenciennesu. Nakon 80 minuta na semaforu je svijetlilo 3:0, u 82. i 85. branitelji naslova su smanjili na 2:3, ali uzalud im trud. Prekasno su se probudili, golovi Taiwa i Ayewa na koncu su se pokazali nedovoljnima.

Marseille nastavlja prosipati ugled, prvaci su nakon 1:2 protiv novog prvoligaša Caena u prvom kolu usred Velodromea u drugom izgubili i u Valenciennesu. Gostovanje na Nungesseru nogometašima Marseillea nikad nije bilo na vrhu top-liste omiljenih, Valenciennes su u posljednjih pet puta na gostovanju pobijedili samo jednom, a ni ovog puta se nisu proslavili.

U prvom poluvremenu još su dobro i izgledali, ali prošle sezone najbolji strijelac lige Mamadou Niang je propustio zakucati loptu iza leđa Penneteaua jednom u 8. i jednom u 43. minuti. Didier Deschamps u tim trenucima nije bio ni svjestan što ga čeka, ali Valenciennes mu je nakon samo tri minute u drugom dijelu rasvijetlio situaciju.

Jednu visoku loptu savršeno je primio Ducourtioux i uposlio Danica koji je neobranjivo probio Mandandu i nagovijestio novo posrtanje Marseillea. Jedva pet minuta poslije Pujol je podebljao vodstvo, a da od lošeg može biti još i gore Marseille je spoznao u 52. minuti nakon drugog gola Pujola i trećeg Valenciennesa.

Slamku spasa Marseille je dobio u 80. minuti prekršajem Penneteaua na Ajewu za jedanaesterac koji u gol pretvara Niang, a pet minuta poslije Ayew i sam zabija, 20-godišnjaku je ovo prvi gol u majici Marseillea u karijeri (u prvoj je momčadi Ganac debitirao prije tri sezone, a protekle dvije je igrao za Lorient i Arles-Avignon).

Marseille je u preostalih pet minuta pritisnuo, ali od velikog prometa nije bilo i zarade, Valenciennes je izdržao i ponovio prošlogodišnjih 3:2.

Identično se razvijala i utakmica između Saint-Etiennea i Sochauxa, Les Verts su autogolom Brecheta i golovima dvostrukog strijelca Perrina vodili 3:0, gosti su se u dvije akcije uzastopce preko Boudebouza u 65. i Martina u 66. vratili u život, ali domaćin je i na Geoffroy-Guichardu odolio.

Pobijedili su i Rennes i Nice, povijesne prve utakmice na umjetnoj travi pokazale su se prednošću za goste. Rennes se golovima Montana, Brahimija i Bangoure prošetao protiv Nancyja koji je od 13. minute nakon isključenja N'Diayea igrao s desetoricom u polju, a Nice je preokrenula protiv Lorienta. Gym je poklekao u 11. minuti (Jouffre), ali je golovima Gacea i Remyja na koncu slavio.

Brest je golom Rouxa vodio od 26. minute, ali je u prvoj utakmici u elitnom razredu na svom stadionu nakon 19 godina pun plijen ispustio u 83. minuti, Auxerre je zahvaljujući Pedrettiju izvukao bod. Utakmica između Monaca i Montpelliera odgođena je zbog povodnja, novi termin će se odrediti u narednim satima, u ovom trenutku se kao vjerojatni novi datum spominje 17. kolovoza, a u posljednjoj utakmici večeri hrvatski reprezentativac Vedran Runje i Lens su na gostovanju u Arlesu slavili golom Polleta u 70. minuti.