Europska liga, Kvalifikacije, 4. pretkolo, 19.08.2010, 20:30 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 35.000
Suci: Antonio Damato, Di Liberatore, Petrella (svi Italija)

Bernard Jurišić • četvrtak, 19.08.2010.

Hajduk je protiv Uniree u fantastičnoj atmosferi rasprodanog Poljuda odigrao sjajnu utakmicu i s tri pogotka prednosti putuje na uzvrat u Bukurešt. Iako su gosti prvi poveli u prvom dijelu, sa četiri pogotka u nastavku Hajduk je stigao pred vrata Europske lige...

Sorin Paraschiu
47'
25
Adrian Neaga
61'
9
Maurice Dale
73'
Ronny Levy

Spektakl je u Splitu počeo još ujutro, svi putevi vodili su na Poljud. Hajduk je dočekao Unireu želeći ostvariti što komforniju prednost uoči uzvrata u Bukureštu, no već od rane faze utakmice dalo se primjetiti da Unirea nikako nije "mutava" momčad, bez obzira na sve financijske i kadrovske probleme koji ih muče.

Nakon ranog laganog, ali nerisantnog pritiska Hajduka, bitka se u prvom dijelu prebacila na središnjicu poljudskog travnjaka. Dok je Hajduk tražio put prema gostujućim vratima, zatresla se Radoševićeva vratnica. U 12. minuti Onofras je pobjegao pažnji splitske obrane, savladao i Hajdukova vratara, ali nije vratnicu.

Hajdukovci su i dalje tražili put kroz središnjicu do Unireinog kaznenog prostora, Anas Sharbini u nekoliko je navrata stvorio višak na lijevom boku. No, sve do 33. minute "bili" nisu imali pravu prigodu za ugurati loptu u mrežu Grigorea. A tada je bilo 1-1. Ne u pogocima, nego u pogođenim vratnicama, Ibričić je u gužvi ispred rumunjskg vratara uzvratio Onofrasu, a vratnica je sad spasila goste.

Nakon što su napadači "izmjerili" vrata na obje strane, stigli su i pogci. Sorin Frunza u 34. minuti munjevitim slalomom prošao je kroz cijelu desnu stranu Hajdukovog veznog reda i obrane, izašao sam pred Radoševića i lako ga matira za 0:1. Baš u Splitu Unirea je "resetirala" niz od šest utakmica u kojima nije postigla pogodak.

Hajduk nij eklonuo duhom nakon rezultatskog deficita. Samo pet minuta kasnije Anas ubacuje s lijevog krila na deset metara, Senijad Ibričić je najspretniji i glavom šalje loptu u dalji kut, neobranjivo za Grigorea. Poljud je proključao, Hajduk je uspio izjednačiti prije odlaska na odmor.

Rumunji su uspjeli umiriti Hajdukovce i potjerati ih od svojih vrata na otvaranju drugog dijela, pa je tek silovit ulazak Ibričića u kazneni prostor i pokušaj ljevicom u 61. stvorio nešto problema gostujućoj obrani. Napadali su Hajdukovci kao osice vezni red Uniree, ali iskusni gosti znali su skriti loptu mladim i agresivnim Splićanima.

A onda je na scenu opet stupio Senijad Ibričić. Kao da je htio zasjeniti Frunzu iz prvog dijela, uzeo je loptu u 66. minuti na 30 metara, prošao nekoliko rumunjskih igrača, došao u, činilo se, nemoguću situaciju, a onda od suprotne vratnice pogodio za 2:1. "Ibro, Ibro", grmjelo je Poljudom još nekoliko minuta, najveći ljubimac Hajdukovih navijača opet je postao junak.

Da ne ostane sve na pogocima, Ibro se pobrinuo u 78. minuti. Korner Hajdukove "desetke" završio je ravno na glavi Marija Brkljače na drugoj vratnici, Hajdukov veznjak utrčao je kao metak i zakucao loptu u mrežu za novu eksploziju radosti krcatog Poljuda. Hajduk je poveo 3:1!

Samo minutu kasnije Anas je oštro zapucao u bliži kut rumunjskih vrata, Grigore je kratko odbio loptu i uz puno napora uspio je ukrotiti. No, ono što nije ušlo tada, ušlo je u 85. minuti. Oremuš je iščeprkao jednu loptu na desnom krilu i ubacio u sredinu, tamo ju je leđima dočekao Duje Čop, okrenuo se i savladao rumunjskog vratara za veličanstvenih 4:1.

Hajduk je totalno dominirao drugim dijelom, a Ibričić je u 88. minuti mogao zabiti i svoj trećo pogodak, no stigao ga je Galamaz, malo blokirao, malo povukao, ali talijanski sudac nije se odlučio pokazati na bijelu točku.

Nije bilo ni potrebno, Hajduk je uspio sačuvati visoku prednost do kraja, iako je bilo malo nervoze u posljednjim trenucima kad su krenuli stihijski napadi Rumunja. Hajduk je stvorio veliku prednost pred uzvrat u Bukureštu, ali što je još važnije - u 90 minuta pokazao da je bolja momčad od Uniree. Tko će dočekati uzvrat...

• Obrisan korisnik20.08.2010. u 09:36
    izuzetno mi je drago da "Zagrebaši" zabijaju u Hajduku i "Hajdukovac" u Dinamu!
  • H.E. Pennypacker20.08.2010. u 03:17
    nisam osoba koja podliježe euforiji (a pogotovo jer pretkolo još nije gotovo), no smatram da se ovaj uspjeh u nogometnim okvirima može mjeriti s '98-om, a u klupskim okvirima sa sudjelovanjem mladosti i juga na final fouru eurolige također ovo može biti zidarski šamar svim 'novinarima' čiji... [više na forumu]
    H.E. Pennypacker
  • Obrisan korisnik20.08.2010. u 01:44
    Sta se tice taktike i Space- moraju Hajduku blize stati linije i kada se brane i kada napadaju. U fazi napada znaju stajati daleko jedan od drugoga pa ne mogu igrati kratka dodavanja, a u fazi obrane im se događa da im zadnja i vezna linija budu udaljene 20 metara. Moraju raditi na tom segmentu.
  • Babangida20.08.2010. u 00:57
    Babangida
    Jedna od najvecih pobjeda Hajduka, ne samo u zadnjih 15-ak godina Naklon do poda