Europska liga, Kvalifikacije, 4. pretkolo, 26.08.2010, 19:30 h, Bukurešt, Stadion Steaue, gledatelja: 1.000
Suci: Claudio Circhetta, Hidber, Habbeger (svi Švicarska)
Unirea Urziceni
Marius Bilasco 2'
1:1(1:0) Hajduk
Ante Vukušić 88'
Hajduk

Bernard Jurišić • četvrtak, 26.08.2010.

Veliko Hajdukovo slavlje u Bukureštu! Uz puno muke i nervoze nogometaši Hajduka uspjeli su sačuvati prednost od 4:1 iz prve utakmice protiv Uniree i s 1:1 se po prvi put u svojoj povijesti plasirati u skupinu Europske lige...

Sorin Frunza
64'
9
Maurice Dale
78'

Stanko Poklepović

Hajdukovi nogometaši kao da prespavaju prvih pet minuta utakmica u Bukureštu. Na sličan užasan način na koji su ušli u utakmicu protiv Dinama u 3. pretkolu, Hajdukovci su otvorili i susret s Unireom. Nakon samo minutu i 20 sekundi rumunjski je predstavnik postigao pogodak i psihički se potpuno vratio gotov izgubljenu bitku.

Jurica Buljat je pogriješio dok su se igrači još raspoređivali po terenu, a Marius Bilasco s 14-15 metara pogodio Hajdukovu mrežu za 1:0. Najgori mogući početak za Hajduk, start iz snova za Unireu.

Bilo je to baš ono čega su se Hajdukovi navijači najviše plašili, da se rano primi pogodak i da nervoza uđe u redove splitske momčadi. Silovito je krenula Unirea prema Subašiću nakon vodećeg pogotka, sve što je dolazilo oko kaznenog prostora Hajduka djelovalo je opasno.

U 9. minuti strijelac Bilasco mogao je ubrizgati novu injekciju adrenalina u redove svoje momčadi. Brandan je ubacio prema drugoj vratnici, Bilasco u padu pucao, no vratnica je spasila Splićane. 15 minuta "bili" nisu izašli sa svoje polovice, praktično ni iz svog kaznenog prostora.

Nakon pokušaja Mehmedovića u 19. minuti, Rusescu je opasno zaprijetio iz slobodnog udarca s 25 metara u 25. minuti, Subašić je loptu odbio u korner. Kako je poluvrijeme išlo prema kraju polako je padala agresija domaćina, a Hajdukovci su uspijevali povezati poneko dodavanje i držati Rumunje dalje od svog vratara. Ipak, bilo je to najlošije Hajdukovo poluvrijeme ove sezone.

I u drugi dio domaćini su krenuli žestoko kao i u prvi, pokušavajući još jednom na brzinu kazniti neku grešku Splićana. Prvi su zaprijetili Rusescu i Onofras, no do 64. minute nije bilo velike opasnosti pred Subašićevim vratima. Tada je Frunza, Unirein jedini strijelac s Poljuda, odmah po ulasku uputio loptu pred vrata, tamo ju je dočekao Galamaz i iz opasne pozicije neprecizno pucao.

Kao da mu nije i ovako bilo dovoljno problema i muka, Hajduk si je odlučio dodatno ozežati put prema Europskoj ligi u 66. minuti. Mario Brkljača je napravio pomalo bespotreban prekršaj na sredini terena i zaradio drugi žuti karton. Hajduk je u završnih pola sata ušao s igračem manje.

No, igrači Uniree kao da su se tjelesno raspali, domaćini su puno opasnije izgledali kad je brojčano stanje bilo izjednačeno, nego kad su Rumunji ostali s igračem više. U međuvremenu je Poklepović ubacio i četvrtog stopera Jonjića, a nervoza domaćih igrača iz minute u minutu je bujala.

A vrhunac je doživjela u 82. minuti, kad je Maftei krvnički startao s dvije noge u Ibričića i zaradio direktni crveni karton. Izjednačile su se snage na terenu, Hajdukovci su konačno počeli malo lakše disati, Unirea se potpuno raspala.

U zadnjih pet minuta domaćini su se uspjeli i posvađati, izgledali su kao potpuno razbijena vojska koja će se ionako već od sutra razići diljem Rumunjske. Iskoristili su to "bili" za izjednačujući pogodak Ante Vukušića u 88. minuti, kada je iskoristio jedan bijeg obrani domaćina i pogodio za 1:1. Slavlje je moglo početi, kako u Bukureštu, tako i u Splitu i svugdje gdje ima Hajdukovih navijača.

Mogli su u završnici susreta "bili" i pobijediti, poboljšati malo svoj koeficijent, no Ibričić i Čop nisu uspjeli gurnuti i drugu loptu u Unireinu mrežu u matnim situacijama. Nitko im neće zamjeriti, Hajduk je ostvario ono po što je došao, Hajduk je osigurao veliku europsku jesen i pune tribine sve do prosinca. Slavljenička sezona nije mogla bolje početi!

• Obrisan korisnik27.08.2010. u 02:01
    drago mi je jer je Hajduk izbacio Rumunje iz dva razloga...prvi naravno uspjeh za Hr nogomet...dok je drugi taj sto su nasi novinari prije nekih 4-5 god govorili zasto se mi ne ugledamo na rumunjske klubove ovo ono....tak da evo vam sad
  • Obrisan korisnik27.08.2010. u 01:11
    bravo bili,ali 22.9. dolazite u Ladnje na kup,čekamo vas da pijemo do jutra.
  • Obrisan korisnik27.08.2010. u 00:49
    Samo da ponovim, iako smo zadnji puta svi redom pohvalili HRT,sad se moramo zapitati zbog čega? Jer bila je identična situacija, al prošli tjedan valjda nisu imali čime popuniti rupu u programu.
  • Obrisan korisnik27.08.2010. u 00:11
    Cestitke Hajduku za ovo. Bilo je jako tesko no ipak su uspili.
  • chepo26.08.2010. u 23:42