Sporting izveo preokret u Danskoj

Matej Milanović • četvrtak, 26.08.2010.

U posljednjem pretkolu Europske lige iz natjecanja su ispali Lokomotiv Moskva, kojeg je na jedanaesterce izbacila Lausannea i Brondby, koji je propustio pobjedu od 2:0 ostvarenu u gostima protiv Sportinga. Dugo su se mučili, ali su ipak prošli, Getafe i Liverpool...

U uzvratnim susretima Europske lige posebno je zanimljivo bilo u Moskvi. Lokomotiv i Lausanne igrali su 1:1 u Švicarskoj, a gosti su nakon 17. minuta poveli pogotkom Silvia. Rusi su dugo lovili gol za produžetak i napokon su ga postigli u 85. minuti preko Oleksandra Alijeva. U dodatnih 30 minuta igre nije bilo promjene rezultata te su o prolazu odlučivali jedanaesterci.

U četvrtoj seriji stigla je prva pogreška, a netočan je s bijele točke bio gostujući Guillaume Katz. Ipak, neuspješan je bio i Roman Šiškin te se u petu seriju ušlo s izjednačenim rezultatom. Kapetan Lausanne Fabio Celestini pogodio je mrežu, a za Lokomotiv nije bio precizan Maicon te se Rusi već pozdravljaju od Europe.

Vezane vijesti

Do jedanaesteraca se otišlo i u Zürichu. Grashopper je u 77. minuti golom Veroljuba Salatića poveo protiv Steaue i time izborio produžetke. Na jedanaestercima Boris Smiljanić je odmah pogriješio za domaće. Rumunji su stalno zabijali i definitivnu potvrdu prolaza Steaue donio je Endogan Adili koji je promašio u petoj seriji Švicaraca.

Napeto je bilo i u Ukrajini gdje je Metalist trebao obraniti pobjedu od 1:0 ostvarenu kod Omonie. Ciprani su preokrenuli rezultat u svega pet minuta nastavka pogocima Leandra i Hernana Rengifa za 2:0 u 64. Međutim, Metalist je uspio odmah reagirati i zahvaljujući Marku Deviću i Cleitonu Xavieru već do 71. minute izjednačiti na 2:2 i izboriti natjecanje po skupinama.

Pravu katastrofu doživio je pak Brondby. Danci su slavili 2:0 u Lisabonu protiv Sportinga i činilo se da neće imati problema obraniti vodstvo. No, krajem prvog poluvremena, u sudačkoj nadoknadi, Evaldo je zabio za gostujuću prednost. Stvari je na početak vratio Nuno Coelho u 75. minuti drugim golom Portugalaca, a potpuno neraspoloženi Danci nisu uspjeli niti doći do produžetaka. Naime, u 91. minuti Yannick Djalo po treći put je zatresao mrežu domaćina i upotpunio veliki preokret Sportinga.

Dosta je riskirao i Getafe koji se izvukao tek u produžecima kod APOEL-a. Ciprani su uspjeli golom AIltona Almeide u 41. minuti poništiti zaostatak iz Španjolske. Da Getafe ipak uđe u fazu po skupinama pobrinuo se Anthos Solomou koji je loptu poslao iza svog vratara nakon 9 minuta produžetka za završnih 1:1.

Produžetke je u samoj završnici izbjegao Liverpool. Englezi su minimalno slavili doma, a kod Trabzonspora su već nakon četiri minute bili u zaostatku zbog zgoditka Teofila Gutierreza. Rezultat se nije mijenjao do 83. minute kada je autogol Giraya Kacara potopio domaće nade. Potvrda gostujućeg prolaza stigla je pet minuta kasnije preko Dirka Kuyta koji je pogodio za 2:1. Hrvoje Čale igrao je do 87. minute.

Club Brugge Ivana Perišića u Minsk je došao s prednošću od 2:1 iz prvog dvoboja. Prolaz je osiguran već nakon trideset minuta igre, nakon što su Carl Hoefkens s dva jedanaesterca i Wilfried Dalmat postavili rezultat na 3:0. Dinamo je početkom i krajem drugog poluvremena uspio tek smanjiti na završnih 3:2. Perišić je odigrao cijeli susret.

U okršaju Austrie Beč i Arisa dvojica Hrvata krenula su s klupe. Marin Leovac kod domaćih, Danijel Cesarec kod gostiju. Nakon što su Grci minimalno slavili doma, Carlos Ruiz im je krajem prvog poluvremena širom otvorio vrata idućeg kruga. Nakon deset minuta nastavka Roland Linz je izjednačio za Austrijance i dao im nadu u povratak, kojeg ipak nije bilo. Dvojica Hrvata ušla su u igru u 74. minuti.

Neuspješan je bio i AIK, u čijim je redovima od prve minute na vratima bio Ivan Turina. Prva utakmica protiv Levskog prošla je bez zgoditaka te je gol Mohameda Bangure u 11. minuti dao veliku šansu Šveđanima. Nažalost po goste, početkom nastavka uspjeli su primiti dva gola u tri minute. U 49. zabio je Daniel Mladenov, a dvije minute kasnije Garra Dembele preokrenuo je na 2:1 i odveo Bugare dalje. U gostujućim redovima zaigrao je i Goran Ljubojević, koji je ušao u 86. minuti.

Najveću pobjedu ostvario je PSV, koji je neočekivano poražen kod Sibira u prvoj utakmici. Zaostatak su nadoknadili u 38. minuti preko Marcusa Berga. U nastavku su domaći razbili goste golovima Orlanda Engelaara, Ole Toivonena i s dva pogotka Balazsa Dzsudzsaka za 5:0.