1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 28.08.2010, 20:00 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 800
Suci: Jurica Mihalj (Velika Mlaka), Željko Grgec (Bistra) i Mate Matić (Zagreb)

Ivana Jurica • subota, 28.08.2010.

Šibenčani su nakon pune 573 minute napokon zabili gol, nešto kasnije i još jedan, ali niti ta dva pogotka nisu im bila dovoljna da upišu prvu prvenstvenu pobjedu. Istra se na Šubićevcu predstavila u odličnom svjetlu i posve zasluženo kući nosi bod (2:2). Domaćini su poveli, gosti preokrenuli nakon dvije loše reakcije domaće obrane, Modri su do poluvremena izjednačili, a u nastavku gledali smo lošiji nogomet, sa puno manje prilika. Konačnim rezultatom zadovoljniji mogu biti gosti, iako su pobjedu na kraju mogli odnijeli i jedni i drugi.

Antonio Jakoliš
46'
27
Hrvoje Spahija
65'
21
Ivan Božić.
72'
Robert Jarni

Za Šibenik nije moglo početi bolje: već u trećoj minuti zatresla se mreža Prskala. Gović se dokopao lopte, na lijevoj strani uposlio samog Alispahića koji sa 12-13 metara pogađa suprotan kut gostujućeg gola i tako napokon postiže prvi gol za svoju momčad u novom prvenstvu. Već u osmoj moglo je biti 2:0: korner je izveo Alispahić, neometani Cerić na samo nekoliko metara od gola, u petercu Prskala, umjesto da loptu ugura u mrežu reagira kao da je branič gostiju i loptu izbija van kaznenog prostora.

Kazna za taj promašaj vrlo je brzo stigla. Najava je bila stativa Stupića u 17. minuti. Nakon ubačaja s lijeve strane Stupić je pogodio okvir gola, Jurčević odbijanac poslao u korner kojeg je izveo Žuržinov, sam je ostao Pauletić (kojeg je pratiti trebao Cerić) koji nema težak zadatak, pogađa za 1:1. Loša reakcija domaće obrane gostima je omogućila izjednačenje. Samo minutu nakon izjednačenja snažno je sa preko 20 metara opalio Jurčević, ali novom vodstvu Modrih ispriječila se prečka. Pokušao je i Tokić u 22. minuti poslije ubačaja Medvida, ali gostujuća obrana proslijedila je loptu u novi korner.

Dinamična utakmica nastavila se i u drugom dijelu prvog poluvremena. A nastavile se i greške u obrani Šibenika. Još jedna pogreška omogućila je tako Istranima da dođu do vodstva: odigrala je Jarnijeva momčad odličnu akciju, Kacić je ubacio s desne strane, na drugoj stativi sam je bio Anđelković koji i drugu loptu šalje iza leđa Gorana Blaževića. Niti osam minuta nije prošlo a malobrojni gledatelji vidjeli su novi pogodak. Asistent je ovoga puta bio domaći veznjak Maleš, dodao je Bačeliću-Grgiću koji sa 20-ak metara, i uz pomoć jednog gostujućeg igrača, lobuje istrčalog Prskala za 2:2.

Do kraja poluvremena Šibenik je zaprijetio još samo dalekometnim udarcima Alispahića i Govića, ali Prskalo se nije dao iznenaditi. Na drugoj je strani bilo daleko opasnije. U 39. minuti poslije ubačaja s desne strane, Žuržinov je na suprotnoj strani ostao sam, ali loše je zahvatio loptu. Dvije minute kasnije opet je centaršut stigao s desne strane, Blažević je skrenuo loptu, a ispred dvojice igrača u Žutom škaricama je opasnost otklonio Jurčević.

I dok je u prvom poluvremenu domaći trener Lokica u špicu napada, uz Tokića, gurnuo Alispahića, u drugom je poluvremenu od takvog načina igre odustao, jer uveo je Jakoliša, pa je bugojanski veznjak vraćen na svoju pravu poziciju. Ali daleko nezanimljivije drugo poluvrijeme nudilo je tek rijetka uzbuđenja. U 54. minuti pokušao je Gović izravno iz slobodnog udarca, ali gostujuća obrana je očistila. Devet minuta kasnije javlja se i Istra prvi put u nastavku: Anđelković je prošao po lijevoj strani, ubacio u sredinu, ali ispred napadača gostujuće momčadi loptu je pokupio Blažević. U 70. minuti gosti su ostali s igračem manje: potpuno nepotrebno, ali i zasluženo. Marković je od ranije imao žuti karton, a u prekidu je gurnuo loptu dalje od mjesta prekršaja, a sudac Mihalj pokazao mu je drugi žuti, odnosno crveni karton i put u svlačionicu.

No, niti igrača više Šibenčani nisu uspjeli materijalizirati. Iako su imali terensku inicijativu, loptu gotovo stalno u svom posjedu, prilike su imali uglavnom iz prekida. Jedna od rijetkih prilika iz igre bila je u 74. minuti kad je Gović pucao snažno, ali samo u odlično postavljenog Prskala. Pokušao je i Božić škaricama, atraktivno, ali i neprecizno. U 80. minuti imali su gosti obećavajući slobodan udarac, ali Alimi nije bio precizan. Ipak, u 87. minuti zatresla se mreža Istre i po treći put, no, kratko je trajala radost domaćih. Nakon jednog u nizu kornera Kartelo je glavom pogodio mrežu, no, suci su procijenili da je napravio prekršaj nad gostujućim vratarem, pa su pogodak poništili. Do kraja utakmice još jedna opasnost na suprotnoj strani, ali mreža se nije tresla.

Puno briga ostaje Šibenčanima nakon ove utakmice. Lokica će pod hitno morati raditi za otklanjanju brojnih uočenih nedostataka, ali će i uprava morati dovesti još najmanje dva pojačanja (Mađar Nemeth je definitivno otpao), jer situacija već sada postaje zabrinjavajuća.