Novi pad Francuske, trica BiH

Mirza Seferagić • petak, 03.09.2010.

U skupinama C i D dogodili su se i prvi neočekivani rezultati. Slovenija je na svom terenu izgubila od Sjeverne Irske, dok su Bjelorusi bili uspješniji od Francuza s 1:0. Uvjerljive pobjede ostvarili su BiH i Srbija, a Talijani su, uz puno muke, uspjeli odnijeti sva tri boda iz Estonije...

Skupina C

U skupini C reprezentativci Srbije uvjerljivo su započeli svoje kvalifikacije gostujućom pobjedom protiv slabašnih Farskih Otoka. U prvom poluvremenu već je bilo 2:0, a strijelci su bili Danko Lazović u 14. minuti te Dejan Stanković iz slobodnog udarca u 18. minuti. Konačnih 3:0 u sudačkoj je nadoknadi postavio Nikola Žigić. Sljedeću utakmicu Srbija će odigrati u utorak 7. rujna protiv Slovenije u Beogradu.

Slovenci su, pak, na domaćem terenu iznenađujuće poraženi od Sjeverne Irske. Jedini pogodak na utakmici postigao je veznjak Manchester Uniteda Corry Evans u 70. minuti susreta, a bio je to odličan potez njegovog izbornika koji ga je u igru uveo u drugom poluvremenu. Nakon ovakvog starta Slovencima se ne piše dobro jer već u utorak putuju u Beograd na vrlo neugodno gostovanje i teško da će s ovakvom igrom uspjeti uzeti bod jakoj Srbiji.

U Tallinnu su se sastali domaćin Estonija i Italija, a Talijani su se morali dosta namučiti kako bi odnijeli sva tri boda. Domaćini su poveli u 31. minuti preko Sergeja Ženjova te su uspjeli očuvati vodstvo do 60. minute kada izjednačujući pogodak postiže Antonio Cassano. Samo tri minute poslije Cassano je opet u glavnoj ulozi kada je asistirao Leonardu Bonucciju za konačnih 2:1.

Estonci su u prvom poluvremenu mogli povesti i s 2:0, ali je udarac Sandera Purija odsjeo na gredi koja je ovaj put spasila Talijane. Italija nije oduševila i Cesare Prandelli će imati pune ruke posla kako bi ostvario plasman na EP 2012. u Poljskoj i Ukrajini. Italija će u utorak ugostiti reprezentaciju Farskih Otoka.

Skupina D

U skupini D dogodilo se prvo veće iznenađenje jer je reprezentacija Bjelorusije kao gost pobijedila Francusku s 1:0. Pogodak vrijedan tri boda postigao je Sergej Kisljak samo četiri minute prije kraja susreta. Francuzi su se cijelu utakmicu mučili te nisu uspjeli stvoriti niti jednu pravu priliku pred bjeloruskim vratarom, a stadion su napustili u salvi zvižduka koje su im priredili domaći navijači na Stade de Franceu. Čini se da se Francuzi još uvijek nisu oporavili od sramote i debakla u Južnoj Africi, usprkos promjeni na klupi. Pred Laurentom Blancom teški su dani.

Rumunji su ugostili Albance, a utakmica je završila bez pobjednika 1:1. Rumunji su bili puno opasniji protivnik tokom utakmice, no ipak su morali čekati do 80. minute na prvi pogodak. Domaćine je u vodstvo doveo Bogdan Stancu. Ali Josip Kuže i Albanci ipak odlaze kući s jednim bodom zahvaljujući pogotku Gjergja Muzake u 87. minuti. Ovo je sjajan uspjeh za Albance i, ipak, razočaravajući start za Rumunje koji su očekivali pobjedu i sva tri boda.

Najuvjerljiviju pobjedu u ovoj skupini ostvarili su reprezentativci Bosne i Hercegovine koji su s 3:0 porazili domaćine Luksemburžane. Najbolji igrač na terenu bio je veznjak Olympiquea iz Lyona Miralem Pjanić koji je prvo asistirao Hajdukovom biseru Senijadu Ibričiću za 1:0 u 6. minuti susreta, a nedugo nakon toga, Pjanić je sjajno izveo slobodan udarac te je pogodio mrežu Luksemburga za 2:0. Utakmica je bila riješena već u 16. minuti kada je Zvjezdan Misimović sjajno uposlio svog dojučerašnjeg suigrača iz Wolfsburga Edina Džeku koji lakoćom postavlja konačnih 3:0. Sjajan je to start za Bosnu i Hercegovinu i ako ovako nastave mogli bi biti na dobrom putu prema Europskom prvenstvu.

• Obrisan korisnik05.09.2010. u 23:02
    jos Francuzima da slozimo na Kosevu i da ih izbacimo iz borbe nakon dva kola . Cestitke i Hrvatima na pobjedi protiv Latvije.
  • JeremijaX04.09.2010. u 17:10
    Ako sad Hercegovina uh pardon, Bosna i Hercegovina, ne odu na veliko natjecanje, mogu slobodno reći, neće nikad!
    JeremijaX
  • Obrisan korisnik04.09.2010. u 13:00
    E šteta što mi ne igramo sa Francuzima u istoj skupini da im se napokon osvetimo za 98'
  • Obrisan korisnik04.09.2010. u 12:19
    Da ne pišu Bosna i Hercegovina,ljudi napišu samo Bosna ili BiH,i zna se što se podrazumijeva. I,jedva smo dočekali zajebavat Slovence ponovo,oni nas zajebaju zbog nogometa jedno natjecanje,mi njih ostatak dekade,tj. 8 godina i tako to ide.
  • ivos04.09.2010. u 11:44
    Ljudi je li igrali i Hercegovina ili pak samo Bosna?