EP 2011. (U-21), Kvalifikacije, Skupina 7, 04.09.2010, 16:00 h, Kragujevac, stadion Čika Dača
Suci: Lee Probert (ENG), Simon Beck (ENG), Scott Ledger (ENG)

Borna Rupnik • subota, 04.09.2010.

Mlada hrvatska reprezentacija osigurala je prvu poziciju u svojoj kvalifikacijskoj skupini za odlazak na Europsku prvenstvo nakon što je na gostovanju u Srbiji odigrala 2:2...

Marko Stanojević
46'
18
Nenad Marinković
62'
14
Filip Đuričić
78'
Damir Kreilach
70'
15
Ivan Tomečak
75'
16
Filip Ozobić
90'+2'
Dražen Ladić

Izabranici Dražena Ladića uspjeli su u svojoj namjeri. U Kragujevcu su protiv domaćina, svojih vršnjaka iz Srbije, odigrali neriješeno i tako osvojili bod kojim su potvrdili prvo mjesto u skupini i prije preostalih dvoboja.

No, posljednji kvalifikacijski susret naše nacionalne selekcije do 21 godine starosti nije počeo nimalo dobro. Veliku rupu u obrani i istrčavanje Ivana Kelave nakon manje od tri minute igre hladnokrvno je kaznio Stefan Ščepović za vodstvo Srbije 1:0.

Srećom po Hrvatsku, na izjednačenje se nije moralo dugo čekati. Igrala se 11. minuta kada Dejan Školnik izvodi udarac iz kuta, a u "buketu" igrača najviši je Ivan Perišić, inače Šćepovićev suigrač u belgijskom Club Bruggeu, koji će uskoro sa zagrebačkim Dinamom odmjeriti snage u Europskoj ligi.

A dobro je za naše nogometaše postalo još bolje u 31. minuti. Naime, uslijedila je repriza: još jedan Školnikov korner Perišić ponovno glavom posprema u mrežu Branislava Danilovića za hrvatsku prednost. U tim se trenucima počelo znatno lakše disati.

S 2:1 se otišlo i na odmor, nakon čega je Srbija pokušala pritisnuti kako bi što prije izjednačila. Bilo je novih propusta u hrvatskoj obrani, no nezgodne su situacije raščišćavali Kelava, Šime Vrsaljko i Mario Maloča.

S druge strane, Perišić je u dva navrata bio blizu i trećem pogotku, no jednom je obrana Srbije na vrijeme zaustavila protok lopte, a nedugo poslije naš je mladić pucao preko gola.

Da je novi izbornik Srbije, Tomislav Sivić, pogodio s izmjenama potvrdili su dodavač Nenad Marinković i strijelac Filip Đuričić u 81. minuti. Tih 2:2 unijelo je još malo nervoze u naše redove, kao i promašaj Milana Badelja iz sjajne situacije poslije prodora Domagoja Vide, no rezultat se ipak više nije mijenjao.

Hrvatska je tako osigurala svoje mjesto u doigravanju, a nakon ždrijeba će saznati i posljednju prepreku na putu prema europskoj smotri koja je na rasporedu iduće godine u Danskoj.