Rusija u šoku, Nijemci i Irci rutinski

Mario Plavčić • utorak, 07.09.2010.

Turska je u golijadi slomila otpor Belgijaca i upisala važnu pobjedu za nastavak kvalifikacija. Njemačka je "napunila" Azerbajdžan, a Austrija jedva slomila Kazahstance. Slovaci su šokirali Moskvu osvojivši sva tri boda, dok su Makedonci podbacili protiv Armenaca...

Skupina A

Turska je upisala drugu pobjedu u kvalifikacijama, no pobjeda protiv Belgije ostvarena je teže od očekivanog. Gosti su poveli nakon prekida u 28. minuti, a strijelac je bio Van Buyten. Vodstvo gostiju trajalo je do 48. minute kada je izjednačio Hamit Altintop. U 66. minuti Semih Sentürk doveo je Turke u vodstvo, no oduševljenje domaćih bilo je kratkog vijeka - samo tri minute kasnije Van Buyten je svojim drugim pogotkom vratio stvar na početak. Ipak, Arda Turan je pogotkom u 78. minuti osigurao pobjedu turskoj reprezentaciji.

Reprezentacija Njemačke je "odradila" susret protiv Azerbajdžana. Već u prvom dijelu Nijemci su postigli tri pogotka, a strijelci su bili Westermann u 28. minuti te Podolski i Klose u nadoknadi vremena. Na 4:0 povisio je Sadygov pogotkom u vlastitu mrežu. Počasni pogodak za goste postigao je Dzhavadov u 57. minuti susreta. Nijemci su do kraja susreta postigli još dva pogotka - Badstuber u 86. te Klose u 90. minuti susreta.

Austrija je tek u posljednjim trenucima susreta uspjela svladati Kazahstance. Obrambeni bedem gostiju popustio je tek u prvoj minuti sudačke nadoknade, a strijelac je bio Linz. Konačnih 2:0 postavio je Hoffer minutu kasnije.

Skupina B

Reprezentacija Slovačke izvrsno je odradila neugodno gostovanje u Moskvi svladavši Rusiju rezultatom 0:1. Rusi su bolje otvorili susret s nekoliko poluprigoda, no Slovaci su brzo neutralizirali pritisak domaćina. Igrala se 27. minuta kada je igrač turskog Fenerbahčea Miroslav Stoch postigao vodeći pogodak za Slovačku i na taj način šokirao domaće navijače. To je ujedno bio i jedini pogodak na susretu za veliki trobod Slovaka.

Makedonci su osvojili "tek" bod protiv slabašne Armenije. Gosti su poveli preko Movsisyana u 41. minuti, no čim se krenulo s centra domaćini su izjednačili pogotkom Gjurovskog. Sve do 90. minute na semaforu je bio rezultat 1:1, a tada Manucharyan postiže pogodak za 1:2. Ipak, Makedonija je izjednačila drugim pogotkom Gjurovskog u 6. minuti sudačke nadoknade.

Rutinski posao odradila je Republika Irska protiv Andore svladavši je rezultatom 3:1. Irci su poveli u ranoj fazi susreta - igrala se 15. minuta kada je domaćine u vodstvo doveo Kilbane. Na 2:0 povisio Doyle u 41. minuti prvog poluvremena. Smanjio je Martinez u 45. minuti, no to je bio sve od andorskih amatera. Konačnih 3:1 postavio je Keane u 54. minuti susreta.