1. Hrvatska nogometna liga, 8. kolo, 18.09.2010, 19:00 h, Split, Park mladeži, gledatelja: 1.100
Suci: Ivo Krečak (Šibenik), Robertino Dujela (Zadar), Leo Krstičević (Ploče)

Vedran Babić • subota, 18.09.2010.

Nogometaši Splita provest će sljedeća 24 sata na vrhu prvenstvene ljestvice nakon što su u dvoboju osmog kola pred svojim navijačima u Parku mladeži s minimalnih 1:0 nadvisili Lokomotivu.

Josip Serdarušić
66'
11
Zvonimir Deranja
77'
7
Juraj Grizelj
84'
Ivan Katalinić
15
(do 46')
21
(do 69')
Roy Ferenčina

Sezona iz snova za Radnički nogometni klub Split se nastavlja. Drugom uzastopnom pobjedom i petom ukupno Splitovci su zasjeli na čelo prvoligaške kolone, barem do odigravanja nedjeljnog Jadranskog derbija na Kantridi između Rijeke i Hajduka.

Granitna obrana Splićana na čelu s izvrsnima Milovićem i Vidićem ponovno je došla do izražaja - Lokomotiva praktički nije stvorila niti jednu stopostotnu šansu, a zahvaljujući pogotku Ante Vitaića iz prvog dijela, "Crveni" su produljili svoj niz neporaženosti na Parku mladeži, koji zaista postaje neosvojiva tvrđava.

Početak utakmice bio je prilično skroman. Blagu inicijativu imao je Split, no eventualne opasnosti po suparnička vrata stizala su tek iz prekida. Prva prava prijetnja gostiju stigla je u 14. minuti kada je prvo Vuković obranio dalekometni udarac Bule, a onda iz nastalog kornera Sivonjić pucao glavom pored gola.

Obje momčadi djelovale su čvrsto i organizirano u obrani i zaista nije bilo puno prostora za stvaranje ozbiljnijih prigoda. Bučan i Obilinović, udarne snage splitskog napada, bile su ukroćene i Lokosi su stajali dobro na terenu.

Ipak, u 27. minuti Split je poveo. Radnić se izborio za malo prostora i uposlio Vitaića, koji je loptu primio i s nekih 6-7 metara malo iskosa lukavim udarcem prevario vratara Mitrovića za vodstvo svoje momčadi i veliko slavlje za nešto više od 1000 navijača na tribinama.

Nekoliko minuta kasnije Martinac je dobrim udarcem sa 16 metara zagrijao Vukovića, a u samoj završnici prvog poluvremena Split je mogao podebljati vodstvo. Neopreznom Mitroviću ispala je lopta, a Obilinović je na vrhu šesnaesterca u padu udario po lopti koja se kroz šumu nogu nekako otkotrljala malo pored lijeve vratnice.

Za kraj poluvremena Mitrović je ipak bolje reagirao obranivši udarac Milovića glavom te kasnije Golubovića izdaleka. Između ta dva pokušaja pucao je i Vidić, no Horvat je raščistio s gol crte.

U drugih 45 minuta trener Lokomotive Roy Ferenčina pokušao je unijeti živost u svoje redove uvođenjem Peke i Poljaka, no u tom naumu nije uspio. Lokosi su i dalje bili potpuno bezopasni, a krivicu za to snose i igrači Splita, koji su sjajnim kretanjem i pokrivanjem maksimalno olakšali posao svom vrataru.

Šanse su u nastavku dolazile na kapaljku, a prva koju smo zabilježili bila je ona Vitaića iz 63. minute. Obilinović je iščeprkao jednu loptu i produžio do strijelca jedinog pogotka, no njegov udarac s 20 metara završio je preko gola.

Igra se potpuno umrtvila što je utakmica odmicala, a do kraja jedino vrijedno spomena bila je pogođena stativa Golubovića u 76. minuti. To je barem nakratko prekinulo letargiju, no ubrzo je ona opet stupila na snagu. Pred sam kraj došlo je do malog naguravanja između igrača obaju momčadi, no srećom ostalo je samo na tome.

Split je tako proslavio petu pobjedu u prvoligaškoj eliti i mirno može čekati gostovanje u Puli sljedećeg vikenda. Lokomotivu, pak, čeka borba za ostanak u kojoj će svaki bod imati svoju važnost. Ferenčina i njegovi igrači u idućem kolu dočekuju Dinamo.

• DC19.09.2010. u 04:42
    Sta fali dresovima? Split je uvik ima crvene dresove. Ovi su jod deset puta bolji od onih prijasnjih. Siguran sam da kad bi ih i prominili da bi se opet nasli oni kojima se ne bi svidalo. To je stvar ukusa, a sto nije stvar ukusa (i puno je vaznije) je da su na prvom mistu!
    DC
  • Obrisan korisnik19.09.2010. u 00:38
    Čestitan,odlično,u velikom ste naletu. Mogli bi vi možda i do nekog 4. mista na kraju sezone. ^^
  • Yurraz18.09.2010. u 22:46
    Bravo Split, svaka cast, pravo su osvjezenje lige. Imam samo malu zamjerku, koliko god to glupo zvucalo. Zar nasi klubovi ne mogu napraviti neke normalne prvoligaske dresove, izgledaju kao da igraju 3. ligu ili neki lokalni malonogometni turnir. Znam da je off topic i da zvuci glupo, ali zasto ne... [više na forumu]
    Yurraz
  • Obrisan korisnik18.09.2010. u 22:40
    Bravo Split! To je pravi klub za Euro Ligu dogodine!
  • Sejlor18.09.2010. u 22:18
    Iz cetvrte lige do prvog mjesta prve lige u 4 godine! Svaka cast Splitovcima! Ja san cua da je bilo 2,000 ljudi. Ali nisam bia na utakmici pa ti ne mogu potvrdit.