Napoli uvjerljiv, Lazio na vrhu

Ivana Spahija • nedjelja, 26.09.2010.

Susreti petog kola Serie A nisu ponudili previše iznenađenja, momčadi favoriti redom su upisivale pobjede. Napoli je u Ceseni deklasirao istoimene domaćine, a Lazio je minimalnom pobjedom uzeo sva tri boda u gostima kod Chieva i tako se našao na samom vrhu ljestvice s jednakim brojem bodova kao Inter. Nakon četiri sušna kola bez sva tri boda, okus pobjede napokon je osjetila Fiorentina...

Najuvjerljiviju pobjedu petog kola ostvarili su nogometaši Napolija na gostovanju u Ceseni, gdje su istoimenoj momčadi s visokih 4:1 uzeli sva tri boda. Iako je Cesena odlično ušla u prvenstvo i tjedan dana provela na samom vrhu ljestvice, nakon toga je ostvarila dva poraza za redom i pala na deveto mjesto. Napoliju su nova tri boda donijela uspon na šesto mjesto i priključivanje u utrku za samim vrhom ljestvice. Naš Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za sastav Cesene.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, ali uz veliku angažiranost gostujućih nogometaša, posebice Hamšika i Lavezzija, ali je Cesenu od pogodaka spašavao raspoloženi vratar Antonioli. Nakon niza promašenih prilika Napolija sreća se početkom drugog poluvremena, točnije u 49. minuti, osmjehnula domaćinima. Parolo je uputio udarac prema vratima Napolija, a lopta je prošla kroz ruke De Sanctisa i završila u mreži za vodstvo Cesene od 1:0.

Taj je rezultat bio aktivan sve do 20 minuta prije kraja susreta, a tada se otvorilo gostima iz Napulja. Cavani je u 72. minuti dobro uposlio Lavezzija, koji je s lakoćom matirao Antoniolija i poravnao rezultat na 1:1. Devet minuta kasnije dosuđen je jedanaesterac za Napoli zbog prekršaja Laura nad Zunigom, a Hamšik je sigurnim pogotkom s bijele točke Napoliju donio preokret i vodstvo od 2:1. Dvije minute prije kraja Cavani je svojim pogotkom vodstvo gostiju povisio na 3:1, a odličan posao Napolija u Ceseni dovršio je pogotkom u drugoj minuti sučeve nadoknade za konačnih 4:1 i sva tri boda gostima.

Niz loših rezultata prekinuli su nogometaši Fiorentine, koji su kod kuće rezultatom 2:0 uzeli sva tri boda Parmi i pobjegli sa samog dna ljestvice. Viole su nakon četiri uzastopna razočaranja napokon upisali pobjedu, i to prvu u sezoni, s kojom su se podigle na 14. mjesto na ljestvici i polako hvataju zalet za proboj prema gornjem dijelu ljestvice. Parma se nakon ovog poraza našla na 15. mjestu.

Gledatelji na stadionu Artemio Franchi u prvom dijelu nisu vidjeli pogotke, ali su Viole u nekoliko navrata bile vrlo blizu vodstva. Već u prvoj minuti svoj udarac prema vratima Parme isprobao je Ljajić, ali je odlično reagirao gostujući vratar Mirante. Fiorentina je mogla povesti i u 12. minuti, ali je pokušaj Vargasa završio malo iznad grede. Nova prilika za domaćine ukazala se u 26. minuti, dobro je gađao Gilardino, još bolje obranio Mirante.

Domaćini su i u drugom dijelu nastavili s pritiskom na obranu Parme, a upornost im se isplatila u 61. minuti susreta kada je dosuđen jedanaesterac za Fiorentinu zbog prekršaja Lucarellija nad Gilardinom. Sigurnim udarcem s bijele točke 18-godišnji Ljajić je donio vodstvo Violama. U 77. minuti ponovno se tresla mreža Parme, De Silvestri je lijepim pogotkom s ruba prostora povisio vodstvo domaćina na 2:0, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Sva tri boda s teškog gostovanja u Veroni upisao je Lazio, koji je s minimalnih 1:0 svladao momčad Chieva. Rimljani su dugo lomili otpor čvrste momčadi iz Verone i zasluženo uzeli sva tri boda. Lazio je nakon katastrofalne prošle sezone okrenuo novu stranicu i ovoj sezoni se nakon pet odigranih kola nalazi na odličnom drugom mjestu na ljestvici, rame uz rame s vodećim Interom s jednakim brojem bodova. Chievo je također vrlo visoko plasiran i trenutno zauzima treće mjesto na ljestvici.

U prvom dijelu nije bilo pogodaka, ali su gosti iz Rima vršili stalan pritisak na obranu Chieva koja je izdržala sve pritiske. Lazio je zaprijetio već u 13. minuti pokušajem Zaratea, ali je domaći vratar Sorrentino bio na visini zadatka i obranio taj udarac. Nebesko plavi su do pogotka mogli doći u 30. minuti kada je Hernanes pogodio vratnicu gola Chieva, a četiri minute kasnije se i pokušaj Zaratea odbio o vratnicu. Pritisak Lazija nastavio se i u drugom dijelu, a odlični Sorrentino je konačno kapitulirao u 72. minuti susreta kada je Zarate nakon asistencije Maurija loptu pospremio u mrežu za konačnih 1:0 i veliko slavlje rimske momčadi.

Od ostalih susreta, u golijadi na Siciliji bodove su rezultatom 2:2 podijelili Palermo i Lecce, s tim da su Sicilijanci uspjeli dostići prednost gostiju od dva pogotka. Palermo je nakon pobjede nad Juventusom u prošlom kolu ponovno zastao i nalazi se tek na 14. mjestu, dok Lecce polako tone prema dnu i zauzima 18. mjesto na ljestvici. Bari je kod kuće s 2:1 uzeo bodove Bresciji, koja se unatoč porazu zadržala na visokom četvrtom mjestu, a prvi bod ove sezone upisala je momčad Udinesea, koja je u Genovi sa Sampdorijom odigrala susret bez pogodaka.