Damir Žbulj • nedjelja, 03.10.2010.

Nedjeljni raspored prve njemačke Bundeslige donio nam je veliki derbi između dortmundske Borussije i Bayerna dok su se u preostala dva zanimljiva susreta sastali Stuttgart i Eintracht te Bayer iz Leverkusena i Werder.

Fantastična atmosfera na, uvijek rasprodanom, dortmundskom Westfalen stadionu dočekala je aktualne prvake. Bayern je ovu utakmicu označio kao ključnu za priključak s vodećima dok su domaći očekivali nastavak odlične serije od pet uzastopnih pobjeda. U svakom slučaju, obje momčadi najavile su pohod na sva tri boda.

Utakmicu je u sedmoj minuti prilikom otvorio Bayern. Nakon ubačaja s desne strane Gomez iz blizine volejom puca pored gola Weidenfellera. Prva četvrtina utakmice protekla je u ravnopravnoj igri, a svi pokušaji sveli su se na ubačaje pred vrata jedne i druge momčadi. Bayern ponovno prijeti preko Gomeza u 26. minuti no Subotić u posljednji trenutak, s travnjaka, uspijeva izbiti loptu ispred njemačkog napadača.

U završnici prvog dijela gosti su bolja momčad i ne iskorištavaju još dvije odlične prilike. Schweinsteiger odličnom loptom upošljava Gomeza, koji izlazi sam ispred vratara no puca ravno u njega, a lopta odlazi samo u korner. Minutu prije kraja poluvremena, ubačaj Lahma na prvu vratnicu Weidenfeller nespretno odbija u korner, a iz ubačaja u priliku ponovno dolazi tragičar prvog dijela, Gomez, koji neometan, s pet metara, glavom šalje loptu pored gola.

U drugom dijelu domaći su bolja momčad i samo je bilo pitanje vremena kada će postići pogodak. Pritisak Borussije urodio je plodom u 52. minuti. Ubacivanje sa strane loše u 16-ercu izbacuje Demichelis, lopta se odbija do Barriosa, koji uz malu pomoć Badstubera vara Butta i dovodi svoju momčad u vodstvo. Osam minuta kasnije Sahin rješava pitanje pobjednika ovog susreta. Iz fantastično izvedenog slobodnog udarca s 20-ak metara pogađa lijevi gornji kut vratara Bayerna. Nakon drugog pogotka, u istoj minuti, ulazi i naš Ivica Olić. Ostatak drugog dijela domaći se orijentiraju na prilike iz kontranapada i u 69. minuti Barrios iz jedne takve situacije pogađa vratnicu.

Jedinu izglednu priliku za goste propustio je naš Olić, koji minutu prije kraja susreta izlazi sam ispred vratara, ali Weidenfeller brani njegov udarac. U nastavku akcije, iz nastale gužve, ponovno je u prilici Olić no njegov udarac blokira netko iz obrane domaćih, a lopta odlazi samo u korner.

Odličnom predstavom u drugom dijelu Borussia je nadigrala aktualne prvake, a gosti jedino mogu žaliti za propuštenim prilikama Gomeza u prvom poluvremenu. Ovom pobjedom domaći su ostali u priključku s Mainzom na vrhu ljestvice dok je Bayern porazom udaljen 12 bodova od vodeće momčadi prvenstva.

Posljednje plasirana momčad prvenstva dočekala je goste iz Frankfurta. Aktivniji domaćini bolje su otvorili susret i zaprijetili preko Pogrebnyaka u osmoj te Cacaua u 14. minuti susreta, ali Eintracht ipak postiže prvi pogodak na utakmici. Nakon ubačaja Chrisa i pomutnje u obrani, najbolje se snalazi Grk Gekas, koji svojim petim ovosezonskim zgoditkom goste dovodi u prednost. Do kraja prvog dijela još jedna njegova prilika, ali golman Ulreich pravodobno reagira.

U nastavku se malo toga promijenilo. Stuttgart ne uspijeva postići pogodak, a gosti povremeno opasno prijete. U 49. minuti ponovno Gekas u prilici, ali puca pored gola domaćih. Iz slobodnog udarca s 20-tak metara u 53. minuti opasno puca Koehler, ali njegov udarac odlazi malo pored lijeve vratnice Ulreicha. U 68. minuti Eintracht dolazi do svog drugog pogotka. Nakon kornera Tzavellasa u kaznenom prostoru se najbolje snalazi Chris i glavom povećava prednost gostiju.

Zadnjih 15-ak minuta susreta Stuttgart sve karte baca u napad pa gledamo otvorenu utakmicu na obje strane terena. Međutim, Delpierre u 84. minuti, nakon prekršaja na Ochsu, dobiva izravan crveni karton te tako Stuttgart u zadnje minute susreta ulazi s desetoricom igrača. Najveća uzbuđenja vidjeli smo u posljednjih pet minuta. Samo minutu nakon isključenja domaći preko Pogrebnyaka uspijevaju smanjiti prednost gostiju, a u 89. minuti zbog zaleđa poništen je gol Cacaua. Do kraja susreta po prilika sa svake strane, ali rezultat ostaje 1:2 i domaći ostaju prikovani za dno prvenstvene ljestvice sa samo tri osvojena boda.

Nakon teškog poraza u Ligi prvaka protiv Intera u Milanu, Werder je stigao u goste Bayeru u Leverkusen, koji je solidno otvorio sezonu i prije ovog susreta nalazio se na četvrtom mjestu prvenstvene ljestvice. Gosti su bolje otvorili susret i preko Marina u sedmoj i Jensena u 13. minuti zaprijetili na gol domaćih, no Bayer ipak dolazi do početne prednosti preko Helmesa u 16. minuti utakmice. Do poluvremena ravnopravna igra, ali rezultat se nije mijenjao.

Drugo poluvrijeme prilikom za Werder otvara Marin, a do izjednačenja gosti dolaze u 53. minuti kada Almeida udarcem s 20-ak metara matira Adlera. Do preokreta gosti stižu u 62. minuti. Marin svojim prvim pogotkom sezone dovodi goste u vodstvo, ali domaću momčad od poraza spašava Derdiyok u 78 minuti susreta. Do kraja susreta rezultat se više nije mijenjao, a neodlučeni rezultat najrealniji je ishod ovog susreta.

• danchy04.10.2010. u 10:12
    uff, kako sam uživao u ovoj pobjedi, vrijeme je da se moj Dortmund vrati gdje mu je i mjesto, na vrh
    danchy
  • Obrisan korisnik04.10.2010. u 09:37
    Ovo je prilika za naslov.Imaju bolju momčad od Mainza.Čudno je Bundesliga krenula ove sezone.U svakom slučaju zanimljivo i nepredvidivo.
  • Obrisan korisnik04.10.2010. u 01:41
    Najbolji navijači na svijetu, bar po posjećenosti. Zaslužuju staru slavu.
  • Obrisan korisnik03.10.2010. u 22:48