Estonci šokirali Srbe, remi Talijana

Josip Piršljin • petak, 08.10.2010.

U kvalifikacijskoj skupini C za odlazak na EURO 2012 dogodio se iznenađujući poraz Srbije na domaćem terenu od Estonije, a Talijani nisu uspjeli svladati Sjevernu Irsku. Slovenci su bili raspoloženi protiv Farskih Otoka, dok smo u skupini D vidjeli dva remija.

Skupina C

Srbi su se protiv Estonaca nadali lakoj pobjedi koja bi im donijela samopouzdanje prije vrlo važne utakmice s Italijom u gostima. Ipak, čvrsti Estonci napravili su pravi podvig i odnijeli bodove iz Beograda. Prvo poluvrijeme protječe u dominaciji domaće momčadi, ali bez konkretnih učinaka. Kada je u 60. minuti Zdravko Kuzmanović postigao vodeći pogodak, činilo se kako se stvari dobro odvijaju za Srbiju.

No, već tri minute nakon toga Tarmo Kink izjednačuje, a u 73. minuti Konstantin Vassiljev donosi vodstvo Estoniji. Srbija je tada bacila sve karte u napad, ali do kraja utamice uspjeli su samo primiti još jedan zgoditak. U 90. minuti Aleksandar Luković postiže autogol za konačnih 1:3.

Italija je poslije dvije uvodne pobjede u Sjevernoj Irskoj tražila i treću, no do nje ipak nisu stigli. Domaća ekipa izborila je 0:0 i vrijedan bod za nastavak kvalifikacija. U utakmici s vrlo malo uzbuđenja dominirali su Talijani. Igrači Cesarea Prandellija napadali su gol Maika Taylora gotovo kroz čitavi susret, ali bez uspjeha. Bez obzira na remi, Talijani su ostali na čelu skupine C sa sedam bodova, dok je Sjeverna Irska skupila četiri boda u dvije utakmice.

Slovenci su uspješno odradili posao protiv Farskih Otoka. U pobjedi 5:1 istaknuo se Tim Matavž koji je postigao hat-trick. Najprije je zabio u 25. minuti, a isto je ponovio 11 minuta kasnije. Matavž svoj treći pogodak na utakmici postiže u 64. minuti, a nakon njega u strijelce se upisuje i Milivoje Novakovič golom iz jedanaesterca. Peti zgoditak Slovenije zabija u 84. minuti Zlatko Dedič, a gosti u zadnjoj minuti uspijevaju tek smanjiti rezultat pogotkom Christiana Mouritsena.

Skupina D

U skupini D Albanija i Bosna i Hercegovina tražile su svoju drugu pobjedu. Obje ekipe najavljivale su napadački nogomet, a bolje su krenuli gostujući igrači nakon pogotka Vedada Ibiševića u 21. minuti. Momčad Džemala Mustedanagića, koji je na ovoj utakmici mijenjao Josipa Kužea, počela je bolje igrati nakon primljenog gola. To im se isplatilo na samom kraju prvog poluvremena kada je izjednačio Klodian Duro pogotkom iz slobodnog udarca.

Rezultat se do kraja nije mijenjao unatoč dominaciji bosanskohercegovačkih igrača. Albanija ovim remijem i dalje drži prvo mjesto u skupini s pet bodova, dok Bosna i Hercegovina s pobjedom, porazom i remijem ima četiri boda na kontu. Utakmica Francuske i Rumunjske na rasporedu je sutra.

U drugoj utakmici skupine Luksemburg i Bjelorusija odigrali su mršavih 0:0. Kao što i sam rezultat govori, susret nije bio previše atraktivan, a više mogu žaliti igrači Bjelorusije koji su nakon pobjede nad Francuzima i remija s Rumunjima ubilježili loš rezultat. Luksemburg je od 69. minute igrao s igračem više poslije isključenja Sergeja Kornilenka i tako upisao prvi bod u skupini poslije dva poraza.