Kvalifikacije za EP 2012., skupina D, 09.10.2010, 21:00 h
Francuska 2:0 Rumunjska
Rumunjska

Blancov nos Francuzima donio tri boda

Maja Giljanović • subota, 09.10.2010.

Rumunji su pred 79,299 gledatelja na Stade de Franceu odolijevali dulje od 80 minuta tijekom kojih ih je dvaput spasio okvir gola, a pet-šest mat-pozicija Francuza skinuo je golman Pantelimon. Nisu propuštene šanse pokolebale igrače Laurenta Blanca i Les Bleus su na koncu slavili golovima igrača s klupe, Remyja u 83. i Gourcuffa u trećoj minuti nadoknade. Nakon sarajevskog trijumfa protiv BiH Francuzi su pobijedili i drugu utakmicu uzastopce i nakon trećeg kola izbili na čelo Skupine D.

Francuzima je moral skočio u visine nakon trijumfa u Sarajevu protiv ambiciozne BiH (2:0) i od prvog su zvižduka utakmice trećeg kola Skupine D protiv Rumunjske preuzeli inicijativu odlučni da čim prije probiju zid gostiju i isperu gorak okus iz prvog kola i utakmice na Stade de Franceu protiv Bjelorusije (0:1).

U prvom poluvremenu Lloris je komotno ostao neocijenjen, Rumunjska nije stvorila nijednu suvisl(ij)u akciju, nijednom nije pucala u okvir francuskog gola, a njihova se obrana najbliže da poklekne došla u 41. minuti. Benzema je bio blizu, Pantelimon je bio nemoćan samo što je napadača Reala zaustavila vanjska stativa, a precizniji nisu bili ni Valbuena, Diarra i Malouda.

U 46. minuti prvu šansu Rumunja na utakmici je prokockao Florescu, Lloris je bio na visini zadatka, a u nastavku ponovno dominiraju Francuzi. U 58. minuti šut Valbuene Pantelimon brani od prečke, minutu poslije Rumunj brani i ispred Benzeme, a neprecizan je i Nasri u 60. minuti.

U 71. Clichy je zakuhao kašu, izgubio je loptu na sredini terena, ali udarac Sapunarua zaustavlja stativa Llorisa. U tim trenucima Laurent Blanc pokazuje dobar nos, mijenja Valbuenu Remyjem i Nasrija Gourcuffom, a Remy nakon niti 15 minuta provedenih na travnjaku zabija gol olakšanja.

Napadač Marseillea je u 83. minuti primio loptu Diarre, prošao Chivua i probio Pantelimona, a ni Gourcuff nije ostao dužan. Veznjaku Lyona u trećoj je minuti nadoknade loptu na visinu jedanaesterca nabacila još jedna rezerva Payet i Gourcuff zabija za potvrdu prve pobjede Francuske protiv Rumunja nakon tri remija uzastopce (2:2 i 1:1 u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2010., a 0:0 na Euru 2008.).

Prva je ovo pobjeda Les Bleusa na Saint Denisu od trijumfa protiv Austrije u listopadu prošle godine (3:1), a donijela im je prvo mjesto na tablici skupine bod ispred Albanije Josipa Kuže na drugom i Bjelorusije na trećem mjestu (Rumunji su na petom mjestu iza BiH i ispred Luksemburga).