Marin Vuković • subota, 16.10.2010.

Ivan Klasnić pokazao se pravim džokerom s klupe i u sudačkoj nadoknadi utakmice sa Stoke Cityjem donio pobjedu svom Boltonu, a odmah potom zaradio i crveni karton. Tottenham je u londonskom derbiju na Craven Cottageu preokrenuo zaostatak od jednoga pogotka i došao do nove prvenstvene pobjede, a još jednom sjajnim se potezima istaknuo Rafael van der Vaart. Do preokreta je na Emiratesu došao i Arsenal, upisavši bodove protiv Birminghama, a još jednu u nizu neuvjerljivih utakmica odigrao je Manchester United, po treći put ove sezone izgubio dobivenu utakmicu, a prvi put prosuo bodove na domaćem travnjaku.

Samo petnaestak minuta na travnjaku bilo je dovoljno Ivanu Klasniću da postigne radnu temperaturu i Boltonu donese bodove u susretu sa Stoke Cityjem. Naš je reprezentativac susret osmog kola prema običaju započeo s klupe, a u igru je ušao u 77. minuti, pri rezultatu 1:1. Prethodno je prednost domaćima donio Lee u 22. minuti, a za goste početkom drugog dijela izjednačio Rory Delap.

U drugoj minuti sučevog vremena Klasnić je primio loptu od Gretara Steinssona, okrenuo se i s petnaestak metara poslao loptu iza leđa Thomasa Sorensena. Nažalost, premda već u dubokoj sudačkoj nadoknadi, naš reprezentativac nije dočekao kraj utakmice. Ubrzo nakon pogotka dobio je žuti karton, a u petoj minuti nadoknade i drugu javnu opomenu, te mu je sudac Dean Whitehead pokazao put u svlačionicu.

Tottenham je u odličnom londonskom derbiju došao do novih prvenstvenih bodova, a ponovno se igrom, htijenjem i potezima istaknuo Rafael van der Vaart. Od naših reprezentativaca cijelu je utakmicu odigrao tek Luka Modrić, dok usprkos sjajnoj reprezentativnoj formi Niko Kranjčar još jednom nije dobio niti minute. Vedrana Ćorluke nije bilo ni na klupi za pričuve.

Nakon pola sata odlične igre prednost Fulhamu donio je Diomansy Kamara, nakon što je sve prethodno napravio Clint Dempsey, no slavlje domaćina trajalo je samo minutu. S druge strane fantastično je loptu u kaznenom prostoru domaćina kontrolirao Van der Vaart, pokušao prebaciti golmana i pritom pogodio gredu, a na odbijenu loptu natrčao je Roman Pavljučenko i izjednačio rezultat.

Pobjedu Spursima pod kontroverznim je okolnostima donio Tom Huddlestone, čiji je pogodak pomoćni sudac poništio zbog zaleđa Williama Gallasa, da bi glavni sudac Mike Dean nakon razgovora s pomoćnikom poništio tu odluku i priznao pogodak. Menadžer Fulhama Mark Hughes bio je nakon utakmice iznimno bijesan i imao je što reći Mikeu Deanu.

Polako, ali sigurno, Manchester United gubi korak s Chelseajem i neuvjerljivim nastupima prosipa bodove iz utakmica koje je samo trebao završiti. Nakon propusta u susretima s Fulhamom i Evertonom, Crveni vragovi su u susretu s West Bromwich Albionom ispustili dva gola prednosti i osvojili tek bod, a teško se sjetiti kada su ih posljednji put navijači ispratili zvižducima.

Nitko nije mogao očekivati takav rasplet, pogoci Javiera Hernandeza i Nanija u 5. i 25. minuti domaćima su donijeli kontrolu nad utakmicom, a do kraja prvog dijela prednost Uniteda mogla je biti i veća. U nastavku pak posve drugačija slika, a obrambene pogreške nizale su se kao na traci. Već u 50. minuti Patrice Evra skrenuo je loptu u vlastitu mrežu, a pet minuta kasnije Somen Tchoyi iskoristio je nevjerojatnu pogrešku Edwina van der Sara i izjednačio na 2:2.

Arsenal je morao stizati zaostatak od jednog pogotka, nakon što je u 33. minuti Birminghamov dvometraš Nikola Žigić glavom donio prednost gostima. Ipak, osam minuta kasnije nakon prekršaja na Marouaneu Chamakhu udarcem s bijele točke izjednačio je Samir Nasri, a odmah početkom drugog dijela Chamakh je pogodio za konačnih 2:1 i drugo mjesto na ljestvici.

Bod je uspio spasiti i Newcastle, premda je u samo dvije minute sredinom prvog dijela primio dva pogotka. Donedavni igrač Newcastlea Charles N'Zogbia, koji je 2009. godine prešao u Wigan, u 22. i 23. minuti donio je prednost gostima od 2:0, no Shola Ameobi i Fabricio Coloccini Svrakama su spasili bod. Valja spomenuti da je izjednačujući pogodak pao u četvrtoj minuti sudačke nadoknade.

U derbiju začelja Wolverhampton i West Ham podijelili su bodove odigravši 1:1, Matt Jarvis je u desetoj minuti donio prednost Vukovima, a Mark Noble udarcem s bijele točke u 53. minuti Čekićarima osigurao bod.