1. Hrvatska nogometna liga, 11. kolo, 16.10.2010, 15:30 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 1.500
Suci: Dalibor Mlakar, Krunoslav Ambrinac i Ivica Modrić (svi Zagreb)

Ivana Jurica • subota, 16.10.2010.

Split je, nema sumnje, najjača momčad koja je u dosadašnjem dijelu ovogodišnjeg prvenstva gostovala na Šubićevcu, ali je i jedina koja je Krešimirov grad napustila poražena. Momčad Vjekoslava Lokice posve zasluženo došla je do prve domaće pobjede, a susret je odlučen u posljednjih 20 minuta utakmice poslije gola Marka Kartela, gosti su ostali s igračem manje, a s dva pogotka na samom kraju utakmice priču je zaključio Dražen Jelić neposredno nakon što je ušao u igru.

Antonio Jakoliš
46'
24
Ante Bulat
81'
26
Dražen Jelić
84'
Juraj Grizelj
57'
11
Zvonimir Deranja
74'
21
Romano Obilinović
77'
Ivan Katalinić

Tek u petom ovosezonskom domaćem susretu nogometaši Šibenika došli su do prve pobjede. Splićani su na Šubićevac stigli s dugom pozitivnom serijom, a Šibenčani su im uspjeli postići tri pogotka, točno onoliko koliko su Crveni primili i u dosadašnjem dijelu prvenstva. Potvrdilo se da je povratkom ozlijeđenih igrača, unatoč današnjem izostanku dvojice važnih igrača zbog kartona, Šibenik daleko bolja momčad nego što to položaj na ljestvici pokazuje.

Prvu akciju na utakmici kreirali su domaćini: slobodan udarac izveo je Gović, ali gostujući vratar Vuković otklonio je opasnost. Samo minutu kasnije i gosti su bili u dobroj prilici: imali su obećavajuću kontru, ali u posljednji trenutak na pravom se mjestu našao domaći branič Jurčević. Pokušali su Splićani i nešto kasnije preko Milovića, ali bio je to preslab udarac za Blaževića. Modri opet pokušavaju iz prekida, no, Kartelo glavom ne uspijeva pogoditi željeno mjesto.

Fuštar stoper

Domaći trener Lokica od prve je minute na stoperskoj poziciji, uz iskusnog Marka Kartela, stavio i mladog Ivana Fuštara, koji je otkako je stigao u Šibenik stalno igrao u vrhu napada. No, budući da je u mlađim kategorijama igrao stopera, kažu vrlo dobro, trener Šibenika odlučio ga u ovako važnoj utakmici staviti upravo na tu poziciju. Pa iako je s tribina doživio uvrede dijela domaćih navijača, Fuštar je svoj zadatak obavio iznimno dobro, rekli bismo čak i vrlo dobro, posebno ako se zna da mu je to bila prva službena utakmica na toj poziciji, te da je tek u ovoj pauzi počeo igrati ponovno na toj poziciji.

Od Splita nismo vidjeli puno, nije bilo opasnosti pred Blaževićem. Na drugoj strani Šibenčani su pokušavali, izdaleka Gović i Bačelić-Grgić, ali pravih prilika i dalje nije bilo. Domaći trener Lokica već nakon pola sata igre na zagrijavanje je poslao Jakoliša i Jelića, dvojac koji je bio jedan od najzaslužnijih za visoku pobjedu na kraju. U 35. minuti Bačelić-Grgić izveo je korner, Gović je pucao glavom, ali mreža se ni ovoga puta nije zatresla. Do kraja poluvremena još samo jedna akcija gostiju, ubacio je Pehar, ali domaći je vratar izbio loptu ispred gostujućih napadača.

U drugo poluvrijeme na teren kao da je istrčala neka druga momčad Šibenika, a glavni inicijator, onaj koji je unio živost i dodatnu agresiju, bio je mladi Antonio Jakoliš. Prvu su priliku u drugom dijelu imali gosti, Serdarušić je pucao snažno i precizno, ali odličnom se obranom istaknuo i Blažević. U nastavku te akcije Šibenik je imao odličnu kontru, Božić je išao sam na gostujućeg vratara, sustigao ga je Radnić i srušio. Pitanje je samo unutar ili van kaznenog prostora, odnosno je li taj start bio za žuti ili crveni karton. Sudac Mlakar pokazao je samo žuti karton gostujućem igraču, a prekršaj je označio na rubu kaznenog prostora. Šibenčani su prosvjedovali, ali uzalud. Taj je prekid izveo Bačelić-Grgić, ali otišlo je preko gola.

U 59. minuti obećavajuća akcija Modrih: Gović je proslijedio loptu na desno za Bačelića-Grgića, ali njegov udarac nije bio dovoljno precizan da Vukovića prisili na kapitulaciju. Pokušavao je dva puta i sam Gović, ali do promjene rezultata nije došlo. Sve do 70. minute kada su Crveni napokon primili pogodak: Božić je izborio prekršaj, slobodnjak je izveo Bačelić-Grgić, a najviši u skoku je Kartelo koji glavom pogađa za veliko slavlje na Šubićevcu.

Osam minuta kasnije, tek što je ušao u igru, stvari je na početak mogao vratiti Obilinović, ali sa samo sedam – osam metara glavom nije uspio pogoditi mrežu domaćina, iako je bio neometan. U 83. minuti gosti su ostali s igračem manje, jer je zbog drugog žutog kartona isključen Pehar. Pa iako su sve karte bacili na napad, Katalinić je u igru uveo ranije spomenutog Obilinovića, pa i Deranju, ništa se u njihovoj igri nije promijenilo. Čak štoviše, primili su još dva pogotka.

Iako je u igru ušao tek u 84. minuti napadač domaćih Dražen Jelić do kraja utakmice postigao je dva gola potvrdivši prvi trijumf svoje momčadi na Šubićevcu. U 87. minuti Jakoliš se poigrao sa svojim čuvarima na desnoj strani, ubacio u sredinu za Jelića koji glavom pogađa za vodstvo od 2:0. Dvije minute kasnije Jelić je ponovno pogodio glavom, s jedinom razlikom što je asistent ovoga puta bio Georgievski.

Šibenik je kraj susreta dočekao uzdignutih ruku, s dvije uzastopne pobjede Šibenčani polako bježe sa začelja ljestvice, gdje im po svemu, i nije mjesto. Mogu sada potpuno neopterećeni u Zagreb na ogled s Dinamom, a Splićani, pak, nove bodove moraju potražiti u domaćem susretu protiv Intera.