Finska 8:0 San Marino
San Marino

Finci napunili San Marino za prvu pobjedu

Josip Piršljin • srijeda, 17.11.2010.

Nogometna reprezentacija Finske na domaćem terenu je s čak 8:0 pobijedila San Marino i time upisala prve bodove u kvalifikacijskoj skupini E za odlazak na EURO 2012.

Finci su nakon uvodna tri poraza od Moldavije, Nizozemske i Mađarske, protiv San Marina tražili prvu pobjedu kojom bi zadržali izglede za plasman na Europsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini. To im je i uspjelo protiv 203. reprezentacije svijeta kojoj su utrpali osam golova. San Marino je na poluvremenu gubio s podnošljivih 1:0, no u nastavku se raspadaju, te sedam puta vade loptu iz mreže. To im je bila peta utakmica i peti poraz.

Finski nogometaši su se dosta dugo mučili u prvom poluvremenu ne bi li što prije zabili pogodak. Obrana San Marina izdržala je sve do 39. minute, no tada Mika Väyrynen dovodi svoju momčad u vodstvo. Nakon slabog prvog dijela, Finska puno bolje i agresivnije ulazi u nastavak utakmice.

Samo četiri minute nakon početka drugog poluvremena domaći igrači zabijaju drugi pogodak, a strijelac je bio Kasper Hämäläinen. Vrlo brzo poslije toga, u 51. minuti, na 3:0 povisuje Mikael Forssell, a igrač njemačkog Hannovera se u strijelce upisuje i u 59. minuti.

Nakon Forssella, drugi zgoditak na utakmici postiže i Kasper Hämäläinen za 5:0, a šesti gol gostima iz San Marina daje bivši igrač Ajaxa, Barcelone i Liverpoola Jari Litmanen udarcem s bijele točke. Do kraja susreta u Helsinkiju mreža San Marina tresla se još dva puta, a strijelci su bili Roni Porokara i Mikael Forssell koji je pogotkom u 78. minuti upisao hat-trick za uvjerljivih 8:0.