Preokreti Spartaka i Young Boysa

Josip Piršljin • četvrtak, 17.02.2011.

Nogometaši Spartaka i Young Boysa u prvim utakmicama šesnaestine finala Europske lige preokretom u nastavku ostvarili su vrijedne pobjede. Moskovljani su nakon zaostatka od 2:0 svladali Basel, a u drugom rusko-švicarskom dvoboju Young Boysi su okrenuli vodstvo Zenita. Liverpool je na gostovanju u Pragu uspio izboriti 0:0 protiv Sparte, a Rangers je u 89. minuti ispustio pobjedu protiv Sportinga...

Sparta Prag - Liverpool 0:0

Kenny Dalglish je u Pragu po prvi put vodio svoju momčad u jednoj europskoj utakmici. U susretu protiv češkog prvaka nije mogao računati na svog kapetana Stevena Gerrarda, a zbog ozljede nije nastupio niti Andrew Carroll, novo pojačanje Redsa. U sastavu drugoplasirane momčadi češkog prvenstva od prve minute su zaigrali hrvatski igrači Manuel Pamić i Andrej Kerić.

Sparta je u prvom poluvremenu bila nešto konkretnija, imala je više udaraca prema golu, no pravih prilika nije bilo niti na jednoj strani. Liverpool je u nekoliko navrata zaprijetio golu Jaromira Blažeka, ali bez većih uspjeha. Nogometaši Sparte u nastavku utakmice još su više pritisnuli obranu gostiju, no braniči Liverpoola zaustavili su sve napade, te izborili povoljnih 0:0 uoči uzvrata na Anfieldu.

Rangers - Sporting Lisabon 1:1
(Whittaker 66'/Fernandez 89')

Nogometaši Rangersa su nakon osvojenog trećeg mjesta u skupini Lige prvaka snage odmjerili s lisabonskim Sportingom koji je do šesnaestine finala došao osvojivši prvo mjesto u skupini C Europske lige, a povoljniji rezultat iz Glasgowa nose Portugalci.

U prvom poluvremenu gledatelji na Ibroxu nisu vidjeli golove, premda su obje ekipe bile više puta u izglednim situacijama. U Glasgowu je 0:0 bilo sve do 66. minute, no tada domaći ipak postižu pogodak. Slovački reprezentativac Vladimir Weiss izveo je korner, a najviši u šesnaestercu gostiju bio je Steven Whittaker koji šalje loptu u mrežu za vodstvo Rangersa od 1:0. No, u 89. minuti Sporting ipak izjednačuje, a strijelac važnog gola bio je Matias Fernandez.

Young Boys - Zenit 2:1
(Lulić 46', Mayuka 90'/Lombaerts 20')

Zenit je u grupnoj fazi Europske lige upisao svih šest pobjeda, te je i u susretu sa Švicarcima bio veliki favorit. Igrači Vladimira Petkovića su, s druge strane, prolaz u drugi krug izborili s tri pobjede i tri poraza što im je bilo dovoljno za drugo mjesto ispred Getafea i Odensea.

Rusi su u prvih 45 minuta bili bolja momčad na terenu, te su kontrolirali igru i više prijetili vratima Young Boysa. Do vodećeg pogotka došli su u 20. minuti susreta kada je preciznim udarcem glavom Belgijac Nicolas Lombaerts pogodio za 1:0. Ipak, domaći se nisu predavali, te su već u prvoj minuti nastavka uspjeli izjednačiti preko Senada Lulića, a do vrlo vrijednog zgoditka i pobjede Švicarci su došli u 90. minuti preko Emmanuela Mayuke.

Basel - Spartak Moskva 2:3
(Frei 37', Streller 42'/Kombarov 61', Dzjuba 70', Ananidze 90')

Na St. Jakob-Parku susrele su se dvije momčadi koje su ispale iz Lige prvaka, a pobjedu su odnijeli Rusi velikim preokretom u drugom dijelu. Mladi hrvatski reprezentativac Filip Ozobić čekao je svoju priliku na klupi Spartaka, ali ga trener Valerij Karpin nije koristio. Basel je odlično ušao u utakmicu s namjerom da što prije dođe do vodećeg pogotka. Bolju igru okrunili su s dva pogotka pred kraj prvog poluvremena, a prvi se u strijelce upisao Alexander Frei u 37. minuti.

Samo pet minuta kasnije povećanje vodstva domaćima donosi Marco Streller, te Spartak na predah odlazi sa zaostatkom od 2:0. U drugom dijelu gosti su ipak zaigrali bolje i smanjuju u 61. minuti pogotkom Dmitrija Kombarova, a izjednačenje im donosi Artem Dzjuba devet minuta kasnije. Za potpuni preokret zaslužan je Žano Ananidze koji u sudačkoj nadoknadi postavlja konačnih 3:2.