1. Hrvatska nogometna liga, 20. kolo, 05.03.2011, 15:00 h, Split, Park mladeži, gledatelja: 1.500
Suci: Alen Gerek (Zabok), Željko Grgec (Bistra), Željko Novosel (Vrbovec)

Vedran Babić • subota, 05.03.2011.

Nakon pet mjeseci čekanja nogometaši Splita slavili su na svom terenu. U derbiju 20. kola Prve HNL oni su s 2:1 porazili Cibaliju i napravili veliki korak prema nastupu u Europi sljedeće sezone. Apsolutni junak ove pobjede bio je Bojan Golubović, dvostruki strijelac glavom...

Predrag Šimić
56'
13
Damir Rašić
65'
16
Frane Lojić
87'
Vlatko Šimunac
56'
13
Dario Župarić
73'
3
Tomislav Čuljak
81'
Stanko Mršić

2. listopada prošle godine Split je s 1:0 golom Bojana Golubovića porazio Osijek. Bila je to posljednja domaća pobjeda Splita. Do danas. Junak je opet bio Golubović, koji je s dva pogotka slomio vinkovačku Cibaliju i vratio Split na treću poziciju ljestvice.

U prilično nezanimljivom prvom poluvremenu, ironično, vidjeli smo dva gola. Split je bio nešto bolji i imao je inicijativu, dok Cibalia baš ničim nije dokazivala zašto je treća momčad lige. Prvi Splitovi pokušaji došli su s glava Križanca i Serdarušića. Udarac prvog obranio je Matković, a udarac drugog otišao je preko gola.

I onda, u 22. minuti Split je poveo. Obilinović je ubacio iz kornera, a Golubović glavom zatresao mrežu gostiju za svoj peti pogodak u sezoni. Do kraja prvog poluvremena jedino vrijedno spomena bile su dvije akcije Cibalije od kojih je jedna okončana pogotkom.

Prvo je domaći vratar Vuković obranio udarce Jurića i Radotića u istoj akciji, da bi potom u idućoj minuti Kresinger izjednačio rezultat, što je, s obzirom na prikazanu igru Cibalije u prvom dijelu, bilo prilično neočekivano.

Split je u nastavku krenuo žustro u želji da što prije vrati izgubljeno vodstvo. Za to je imao dvije dobre prilike. Golubović se mogao proslaviti novim pogotkom, ali je sa svega pet metara bio neprecizan. Par minuta kasnije Bučan je iskosa za malo promašio Matkovićeva vrata.

U 64. minuti i Budiša je mogao zabiti, no njegov udarac gostujući su braniči odbili s gol crte. Tri minute kasnije Splitov pritisak se napokon isplatio. Serdarušić je probio desni bok i ubacio za Golubovića, koji je glavom opet matirao Matkovića i doveo Split na korak od slavlja.

Nedugo zatim Damir Rašić, koji je zamijenio Obilinovića, je mogao povisiti na 3:1, ali je s desetak metara promašio nešto što se teško može promašiti. Nakon toga, igra se primirila. Cibalia nije ozbiljnije ugrožavala Splićane, koji su u 83. minuti ponovno zaprijetili udarcem Bučana pokraj gola poslije kvalitetne akcije.

U samoj završnici Cibalia se potpuno otvorila, ali nije stvorila niti jednu priliku koja bi poništila zasluženu prednost Splita.

Katalinić i njegovi igrači, tako, slave i u drugoj utakmici drugog dijela sezone i puni samopouzdanja čekaju veliki splitski derbi idućeg vikenda na Poljudu.