1. Hrvatska nogometna liga, 21. kolo, 12.03.2011, 17:00 h, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 6000
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Saša Fegeš (Nedelišće), Dražen Fejer (Bjelovar)
Cibalia
Cibalia
0:1 Dinamo
Fatos Beqiraj 3'
Dinamo

Dinamo "preživio" Vinkovce

Iz Vinkovaca: Ante Jukić • subota, 12.03.2011.

Nogometaši Dinama uspješno su apsolvirali jedno od najtežih HNL gostovanja. Lider prvenstva danas je u Vinkovcima rezultatom 1:0 svladao Cibaliju, a jedini pogodak na utakmici postigao je Beqiraj, već u trećoj minuti. Od 30. minute Cibalia je igrala s igračem manje, budući da je crveni karton zaradio Radotić.

Ivan Grgić
69'
19
Krešimir Prgomet
82'
17
Vlatko Šimunac
87'
Vahid Halilhodžić

Gledajući proljetno sunce koje je danas okupalo Vinkovce, teško je čovjek mogao pomisliti da se na istom ovom stadionu samo dva tjedna ranije utakmica odgodila zbog "dva metra" snijega. Prelijepo vrijeme je, nesumnjivo, na dvoboj Cibalije i Dinama privuklo kojeg gledatelja više, no stadion ipak nije bio dupkom pun. Sudar vodeće i četvrtoplasirane momčadi prvenstva uživo je došlo pogledati nekih pet-šest tisuća ljudi.

Neki od njih još nisu ni zauzeli svoje mjesto na tribinama, a Dinamo je već vodio. Nakon što je raspoloženi Antun Palić u prvih 120 sekundi dvaput upozorio domaćine, Fatos Beqiraj je u trećoj minuti bio neumoljiv - crnogorski napadač na desetak je metara od gola primio loptu Calella, te potom pogodio za vodstvo Zagrepčana. Bio je to pravi šok za nebesko-plave, čija je koncepcija tako "pala u vodu" praktički prije nego je utakmica i počela.

Cibalia je prvi znak života pokazala u desetoj minuti, kada je Kresinger glavom zatresao mrežu Kelave. Ipak, pomoćni sudac Fergeš procijenio je da je domaći napadač bio u nedozvoljenoj poziciji, tako je ostalo 1:0 za Dinamo. Nije se Kresinger lako pomirio s tom odlukom, no sve što je dobio bio je žuti karton zbog prigovora kojeg mu je pokazao glavni sudac Bruno Marić.

Najbolje razdoblje Vinkovčana u prvom poluvremenu bio je ono između 20. i 30. minute. Najprije je Bartolović, u 24. minuti, dobrim udarcem iz daljine natjerao Kelavu na intervenciju, a već u sljedećoj minuti vrataru Modrih zaprijetio je i Parmaković, nakon velike gužve u gostujućem šesnaestercu. U tim trenucima izgledalo je kako Cibalia opasno prijeti izjednačenjem, ali nekoliko minuta kasnije stigao je novi šok za domaću momčad.

Nakon velike gužve i naguravanja, crveni karton je u 30. minuti, zbog udaranja laktom Palića, zaradio Tomislav Radotić, tako da su Vinkovčani ostali s igračem manje na terenu. Ova odluka suca Marića dodatno je rasplamsala ionako vruću atmosferu na travnjaku i tribinama vinkovačkog stadiona, pa smo do odlaska na odmor vidjeli jako malo nogometa.

U 40. minuti ponovno je u glavnoj ulozi bio Kresinger. Ovog puta napadač Cibalije pao je u šesnaestercu Dinama tražeći jedanaesterac, no Marić je pokazao da se igra nastavi. Bilo je to posljednje uzbuđenje u prvom poluvremenu, kojim je Dinamo mogao biti itekako zadovoljan. Zagrepčanima je nekoliko minuta Cibalijine smušenosti donijelo gol prednosti, da bi potom Radotićeva glupost gurnula domaćine u još veće probleme.

Početak drugog dijela nije donio veća uzbuđenja. Gosti iz Zagreba su se, zadovoljni stečenim vodstvom, orijentirali na čuvanje rezultata, dok domaćini jednostavno nisu uspijevali nadoknaditi jednog igrača manje na terenu. Pokušavali su Vinkovčani od prve minute nastavka svim silama stići do izjednačenja, no ozbiljnije prilike pred golom Kelave teško su stvarali.

Stanko Mršić svoju je momčad u 69. minuti pokušao razdrmati uvođenjem Grgića umjesto Mazalović. U istoj minuti na drugoj strani Brezovca je zamijenio Šitum.

Prava uspavanka u Vinkovcima trajala je do 76. minute, kada je gledatelje ugrijao prodor Jurića. Ipak, domaćem igraču lopta je pobjegla u ključnom trenutku, tako da je Kelava otklonio opasnost. U 83. minuti s ruba šesnaesterca pokušao je Bartolović, no niti on nije imao uspjeha - lopta je otišla pokraj gola.

Bilo je to ujedno i posljednja spomena vrijedna situacija na utakmici, što dovoljno govori kakav smo nogomet gledali u nastavku. Cibalia je htjela, ali jednostavno nije mogla, dok Dinamo nije ni iskazivao neke napadačke ambicije. Gostima je za vrijednu pobjedu bio dovoljan furiozan početak i praktički jedna prava šansa, ne računamo li priliku Šituma iz same završnice, kada su svi domaći igrači pohitali u napad. Nema sumnje, Zagrepčani su u Vinkovcima napravili veliki korak prema novom naslovu prvaka.

• Obrisan korisnik13.03.2011. u 23:16
    Ovde je postalo izgleda popularno pisati o sucima i to se bune ajdukovci više od Vinkovčana. Ajdukovci,Realovci, Interovci, Arsenalovci (sličan je kontekst pa spominjem kraj ajdukovaca i ove druge) čim prije shvatite da ste ove godine nezreli i nedovoljno kvalitetni za titulu lakše će vam biti... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.03.2011. u 20:26
    što je dinamovci , uvatila vas panika
  • Obrisan korisnik13.03.2011. u 18:43
    pustite se matea beusana i urokljivog oka. ne moze se 90 min sudenja svesti na 3 situacije koje on odabere. tonu zutih cibalia dinamo 1 isto tako su prljavo igrali, a da nepričam o faulima u napadu remplanjima itd... mafija kao i cijela drzava
  • Obrisan korisnik13.03.2011. u 16:30
    ne znam zašto moj komentar od jučer nije objavljen? ovaj put samo zaključak : dvije prve lige: sjever i jug , svaka po 8 (ili6) klubova. prvoplasirani idu u finale,igraju 3 utakmice ( sa stranim sucima). ukupni pobjednik postaje prvakom Hrvatske
  • Obrisan korisnik13.03.2011. u 12:10
    bas sam ja htio tako nest napisat 2 stvari bi jos dodao...zar ovo Dinamu treba?neosporno su jaci i kvalitetniji.... gadno se ovaj Maric uvlaci samo ce vas sjebati tko prati nas nogomet zna sta se desavalo na tekmi u Varazdinu i izmedju Matkovica i Marica