1. Hrvatska nogometna liga, 21. kolo, 12.03.2011, 20:10 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 8.000
Suci: Fran Jović, Krmar, Vukušić (svi Zagreb)

Andrić vadio kestenje iz vatre

S Poljuda:Bernard Jurišić • subota, 12.03.2011.

"Kamilica" u prvom, pravi derbi u drugom poluvremenu. Hajduk i Split pred 8.000 sugrađana odigrali su prvi gradski derbi na Poljudu, a bodovi su na kraju ostali "bilima". Junak Hajdukovaca opet je bio kapetan Srđan Andrić...

Ante Erceg
66'
21
Romano Obilinović
70'
13
Damir Rašić
83'
Ivan Katalinić

Hajduk i Split odigrali su prvi gradski derbi na Poljudu i privukli oko 8.000 sugrađana na tribine. Mladi "bili" protiv iskusnih "crvenih", bitka za bodove druge i treće momčadi na ljestvici.

Prvo poluvrijeme bilo je najlošije Hajdukovo u pet dosadašnjih ovog proljeća. Ni jednom "bili" nisu zapucali unutar okvira gostujućih vrata, a tek jedan stidljivi pokušaj glavom Vejića s desetak metara može se ubilježiti kao pokušaj ugrožavanja Vukovića.

Pljesak rukometašima i Purdi

Prije početka splitskog gradskog okršaja gledatelji su pljeskom pozdravili hrvatsku rukometnu reprezentaciju, koja je odgledala prvih 45 minuta utakmice iz poljudske lože.

Nakon toga velikim je pljeskom i skandiranjem pozdravljen hrvatski branitelj Tihomir Purda, koji je od predstvanika Hajduka dobio prigodne poklone.

Split je od prve minute bolje stajao na terenu, gospodario sredinom terena i držao Hajdukovce daleko od svojih vrata. Svi pokušaji Vukušića, Sharbinija, Tičinovića razbijali su se o čvrstu crvenu obranu u prvih 45 minuta.

A iz dva Serdarušićeva bijega po desnoj strani Splitovci su mogli i do prednosti. U 19. minuti njegov je ubačaj iznenadio Golubovića i odbio se u vratnicu, a minutu kasnije Serdarušićev ubačaj Ljubičić je gotovo skrenuo u vlastitu mrežu.

Ono što nije napravio Buljat u 20., napravio je Vejić u 52. Pehar je izveo slobodan udarac, u petercu je Subašić ispustio loptu koja se od nesretnog Vejića odbila u mrežu. Split je sretno, ali zasluženo poveo.

Vučević je brzo reagirao, uveo Ahmada Sharbinija i Trebotića i ubrzo zatim Hajduk je iz svog prvog udarca u unutar okvira vrata izjednačio. Baš je Trebotić u 59. minuti ubacio loptu iz slobodnog udarca, a kapetan Srđan Andrić još je jednom povukao svoju momčad. Njegov udarac glavom Vuković nije mogao zaustaviti.

Tek tada se ozbiljno "zakuhalo", Hajdukovci su počeli pokazivati naznake nešto konkretnije igre prema naprijed, Split se povukao i prijetio iz kontri. Budiša i Pehar prijetili su nakon protuudara, na drugoj strani Trebotić nije uspio iskoristiti dobar prodor Oremuša uz gol-aut liniju.

Splitovci su u 75. minuti i drugi put zatresli vratnicu i to kako. Pehar je primirio loptu nakon kornera i snažno potegnuo, zatresla se greda i spasila već savladanog Subašića. Dvije minute kasnije Obilinović je pokušao glavom iz srca kaznenog prostora, ali Subašić je bio dobro postavljen.

A onda - bljesak na drugoj strani. Anas Sharbini je prošao po lijevoj strani i ubacio duboku loptu na drugu vratnicu, tamo ju je dočekao Ante Vukušić i preko glave Splitovog vratara zakucao pod gredu za Hajdukovo vodstvo i radost velike većine poljudskih tribina.

Split je pokušao još jednom uzvratiti, ali nisu uspjeli napraviti pravi pritisak. Štoviše, u posljednjoj minuti Hajdukov kapetan Srđan Andrić iz prekrasno izvedenog slobodnog udarca zapečatio je pobjedu Hajduka i još se jednom prometnuo u junaka "bilih".

Šteta je što se dobar nogomet igrao samo u drugih 45 minuta, no gradski derbi barem je jednim poluvremenom opravdao očekivanja. Splita čeka nastavak borbe za Europu, a Hajduk narednog vikenda putuje u - Maksimir.