Arsenal posrnuo i na Hawthornsu

Marin Vuković • subota, 19.03.2011.

Kriznom razdoblju Arsenala nije došao kraj ni na Hawthornsu, zahvaljujući obrambeno-vratarskim pogreškama u susretu s West Bromwich Albionom osvojili su samo bod. To je iskoristio Manchester United i pogotkom Dimitra Berbatova dvije minute prije kraja ogleda s Boltonom pobjegao na pet bodova prednosti. Newcastle je pregažen na Britanniji, a situacija na dnu ljestvice daleko je od razrješenja.

Dvotjedno razdoblje u kojemu su izgubili finale Carling kupa, te ispali iz FA kupa i Lige prvaka nogometaši Arsenala namjeravali su završiti na Hawthornsu, gdje su uz motiv više - jer West Bromwich Albion je jesenas slavio na Emiratesu - tražili prekid ružnog niza i ostanak u utrci za naslov prvaka.

Arsene Wenger: "U ovoj smo utakmici morali pokazati puno karaktera i otpornosti, a igralo se na travnjaku koji je primjeren ragbi utakmici. Danas je važniji bio karakter nego igra, napad protiv obrane 90 minuta, i u zadnjih deset minuta mi smo bili bliže pobjedi. Napravili smo kardinalnu pogrešku kod drugog gola WBA i to si ne smijemo dozvoliti, no dokazali smo da smo spremni boriti se."

Mnogo toga palo je u vodu već nakon tri minute utakmice, kada je korner domaćina sjajnim skokom iskoristio Steven Reid i glavom iz jedine prilike domaćina u prvom poluvremenu poslao loptu pod gredu Arsenalova gola.

Loš početak donekle je šokirao goste, no u nastavku utakmice bili su bolja momčad. Bez obzira na to, na odmor se otišlo prednošću Baggiesa, a pravi šok gosti su doživjeli u 58. minuti utakmice, kada je još jednom do izražaja došla najveća boljka Arsenala.

Grubo je naime pogriješio Manuel Almunia, bespotrebno istrčao na jednu loptu i našao se u "ničijoj zemlji", ostavivši nečuvanu mrežu, što je iskoristio Peter Odemwingie i pored Almunije i Sebastiena Squillacija povisio na 2:0.

Arsenal je krenuo na sve ili ništa i 12 minuta kasnije nakon lijepe kombinacije još ljepšim udarcem Andreja Aršavina smanjio na 2:1, a već u 78. minuti golom Robina van Persieja došao do izjednačenja. Završni pritisak ipak se nije isplatio i momčad Roya Hodgsona uspjela je Topnicima iščupati bod.

Tu je priliku u potpunosti iskoristio Manchester United, koji se više od 88 minuta mučio protiv Boltona, a završnih 15 minuta igrao i s igračem manje nakon izravnog crvenog kartona Jonnyja Evansa zbog brutalnog prekršaja na Stuartu Holdenu.

Alex Ferguson: "Morate se diviti karakteru ovih igrača. Navijači su bili fantastični, ali zasluge za pobjedu svakako idu igračima. Što se tiče crvenog kartona Johnnyju Evansu, nije išao jako visoko, ali stopalo mu je bilo iznad tla i u takvim situacijama ne možete biti sigurni da nećete dobiti crveni karton. Mislim da je sudac vidio ružnu posjekotinu na nozi i potom odlučio isključiti Evansa."

Owen Coyle: "Zabrinut sam za Stuarta Holdena, na putu je za bolnicu s gadnom posjekotinom na koljenu, no nadam se da će na kraju ostati samo na posjekotini. Nisam vidio ponovljenu snimku, no činilo mi se da su dvojica igrača požrtvovno htjeli doći do lopte. Utakmica je bila puna uzbuđenja i moji su igrači dali sve od sebe. Razočarani smo što smo izgubili i samo to pokazuje na kakvoj smo razini sada. Iz utakmice se može izvući puno pozitivnih zaključaka i na tome ćemo graditi napredak."

United je tijekom cijele utakmice imao inicijativu, no ozljedama prorijeđena momčad Alexa Fergusona - koji je utakmicu pratio s tribina i telefonski dijelio upute - teško je dolazila u prilike.

Napokon, dvije minute prije kraja dotad odlični Jussi Jaaskelainen ispustio je loptu nakon neugodnog udarca Nanija, a na pravom se mjestu našao Dimitar Berbatov i pospremio je u mrežu, 20. put ove sezone.

Ivan Klasnić u igru je ušao tek u 90. minuti, nakon pogotka Berbatova, no ovaj put nije imao vremena ostaviti značajniji dojam.

Ako je situacija na dnu ljestvice do ovoga kola djelovala komplicirano, tek nakon utakmica 30. kola čvor je postao još zapetljaniji. Trinastoplasiranog Blackburna i posljednjeg Wigana sada dijele samo tri boda, a ni 11. Newcastle i 12. Fulham ne mogu mirno spavati.

Blackpool je bio na pragu velike, možda i ključne pobjede na Ewood Parku, golovima Charlieja Adama iz kontroverznog jedanaesterca i sjajnog slobodnog udarca već nakon pola sata poveli su s 2:0, ali po tko zna koji put ove sezone ispustili tu prednost.

Roversi su se vratili pogotkom Christophera Sambe već početkom nastavka, a do boda došli u trećoj minuti sudačke nadoknade, strijelac je bio Junior Hoilett. Naš Nikola Kalinić cijelu je utakmicu odgledao s klupe.

Aston Villa cijelu sezonu igra po sistemu toplo-hladno, no malo je tko očekivao da bi na Villa Parku protiv Wolverhamptona mogli ostati kratkih rukava. Upravo to se i dogodilo, gosti su pogotkom Matta Jarvisa u 38. minuti došli do pobjede, a valja spomenuti da su im poništena još dva pogotka.

Zavrzlamu na dnu ljestvice zakomplicirao je i Wigan domaćom pobjedom nad Birminghamom, a i ova utakmica riješena je u sudačkoj nadoknadi. Gosti su od šeste minute vodili golom Ridgewella, Tom Cleverley je izjednačio u 25., a Maynor Figueroa osigurao bodove Wiganu u drugoj minuti sučevog vremena.

Težak poraz pretrpio je Newcastle na Britanniji, čak četiri pogotka u mrežu su im pospremili raspoloženi domaćini i zadržali nedodirljivost na svom travnjaku u 2011. godini. Jon Walters je pogodio sredinom prvog dijela, a u drugom poluvremenu po pogodak su dodali Jermaine Pennant, Danny Higginbotham i Ricardo Fuller.