Srbija jedva, Talijani uspješni u Ljubljani

Josip Piršljin • petak, 25.03.2011.

U večerašnjim kvalifikacijskim utakmicama za odlazak na Europsko prvenstvo 2012. gosti su bili vrlo uspješni. Nizozemska je bila uvjerljiva protiv Mađarske, a Francuska je svladala Luksemburg. Srbija je preokretom došla do prijeko potrebnih bodova protiv Sjeverne Irske, Belgija je iznenadila Austriju, a Talijani su minimalno svladali Sloveniju.

Skupina A

Na stadionu Ernst Happel u Beču Belgija je pobijedila Austriju i time zakomplicirala borbu za drugo mjesto u skupini A. Nakon što je u listopadu prošle godine susret između ovih dviju ekipa završio 4:4, večeras strijelci nisu bili toliko raspoloženi. Gosti su odnijeli tri boda pobjedom od 2:0 i sada su sa sedam bodova izjednačeni na tablici s Austrijom.

Belgija je na najbolji mogući način otvorila utakmicu. Već u šestoj minuti postigli su pogodak koji je šokirao igrače i navijače Austrije. Nacer Chaddli ubacio je u šesnaesterac domaće momčadi gdje se najbolje snašao Axel Witsel koji glavom trese mrežu vratara Jürgena Macha. Austrijski nogometaši imali su nekoliko dobrih prilika za izjednačenjem, no na poluvrijeme se otišlo s minimalnom prednošću gostiju. Belgija je odlično ušla i u nastavak susreta, te su već nakon pet minuta igre imali 2:0, a ponovno je strijelac bio Witsel. Do kraja dvoboja odbili su sve napade Austrije i došli do vrijednih bodova.

Skupina C

Srbija je uoči ogleda sa Sjevernom Irskom bila u izuzetno teškoj situaciji. Sa samo četiri boda iz istog broja utakmica ležali su na petom mjestu skupine C, a i večeras su u Beogradu bili jako blizu novog poraza. Pred praznim tribinama stadiona Crvene zvezde, zbog navijačkih izgreda u Italiji, Srbija je do 65. minute gubila 1:0, no tada ipak dolaze do preokreta čime su zadržali ne tako sjajne izglede za odlazak na Europsko prvenstvo.

Domaća momčad je od početka utakmice krenula napadački u potrazi za što ranijim vodstvom. No, prvi su do pogotka ipak stigli nogometaši Sjeverne Irske. Pet minuta prije kraja prvog dijela Chris Brunt je s desne strane ubacio u kazneni prostor Srbije, a na njegov ubačaj odlično je reagirao Gareth McAuley koji svladava Željka Brkića. Srbi su u drugom poluvremenu sve karte bacili u napad, a do izjednačenja ih je doveo Marko Pantelić u 65. minuti. Devet minuta kasnije preokret domaćih upotpunio je Zoran Tošić koji postavlja konačnih 2:1.

U drugom susretu ove skupine Slovenija je na stadionu Stožice u Ljubljani odigrala borbenu utakmicu protiv favoriziranih Talijana, no sva tri boda ipak nose gosti. Minimalnom pobjedom Italija se odvojila na čelu poretka i sada ima šest bodova više od drugoplasiranih Slovenaca. U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka niti na jednoj strani, premda su obje ekipe imale nekoliko dobrih prilika. Slovenci su se dobro držali i u nastavku, no u 73. minuti Italija postiže pobjedonosni pogodak. Strijelac koji je donio nove bodove Talijanima bio je Thiago Motta na asistenciju Antonija Cassana.

Skupina D

U skupini D Francuska je teže od očekivanog svladala Luksemburg u gostima. Igrači Laurenta Blanca nisu briljirali, no došli su do nova tri boda koja su ih učvrstila na prvom mjestu ljestvice. Francuzi drže vodeću poziciju s četiri pobjede i domaćim porazom od Bjelorusije koja sutra gostuje kod Albanije Josipa Kužea. Tricolore u utorak očekuje prijateljski susret protiv Hrvatske na Stade de Franceu.

Francuzi su protiv Luksemburga, koji je dosada skupio tek jedan bod, istrčali u vrlo jakom sastavu. Od početka utakmice kontrolirali su igru i napadali gol domaće ekipe, no bilo je teško probiti gustu obranu. Ipak, jedan ubačaj Samira Nasrija rezultirao je vodećim pogotkom kojeg je postigao Philippe Mexes vrlo dobrim udarcem glavom. Gosti su nastavili napadati i nakon tog zgoditka, no do isteka prvih 45 minuta nije bilo promjene rezultata. I u drugom dijelu Francuska je dominirala, no do novog pogotka došla je tek u 72. minuti kada je Yoann Gourcuff postigao svoj četvrti gol za francusku reprezentaciju i dvoboj je završio pobjedom gostiju od 2:0.

Skupina E

Nizozemska je i protiv Mađarske nastavila svoj pobjednički niz. U Budimpešti su igrači Berta van Marwijka došli do pete pobjede u isto toliko utakmica, te čvrsto drže čelnu poziciju u skupini E. Drugoplasiranim Mađarima pobjegli su na šest bodova, a trećeplasiranoj Švedskoj čak devet, no uz dvije utakmice više. Domaći su pokušali pružiti otpor svjetskim viceprvacima, no nisu uspjeli doći niti do boda, te im u nastavku kvalifikacija preostaje žestoka borba za drugo mjesto sa Šveđanima.

Nizozemci su veoma rano došli do vodećeg pogotka. Igrala se tek osma minuta susreta kada je Wesley Sneijder asistirao Rafaelu van der Vaartu, a veznjak Tottenhama odmjerenim udarcem dovodi svoju momčad u vodstvo od 1:0. Gostujući sastav je nastavio kontrolirati tijek utakmice, a do kraja prvog poluvremena uspjeli su povećati svoju prednost preko Ibrahima Afellaya koji u 45. minuti postiže svoj treći pogodak za Nizozemsku. U 53. minuti sve nade Mađara da u ovom dvoboju mogu izbjeći poraz uništio je Dirk Kuyt pogotkom za 3:0 na asistenciju Robina van Persiea. Nakon asistencije, Van Persie se upisao i u listu strijelaca samo devet minuta kasnije kada je postavio konačnih 4:0.

• Obrisan korisnik26.03.2011. u 18:35
    Srbija je iz dana u dan sve jaca.Imali su krizu posle sp-a,zatim promjena trenera,ali da utakmica u Djenovi nije bila prekinuta razbili bi italijane,sto ce u svakom slucaju uciniti u revansu.svi koji pisu lose o Srbiji ili nemaju pojma o fudbau ili je u pitanju ljubomora na susjede.
  • lambik26.03.2011. u 10:00
    Za razliku od prethodnih utakmica kad su (barem na mahove) igrali dosta dobro ali i gubili bodove, Belgija je sinoc odigrala strpljivo i pametno... Austrijanci su u cijeloj utakmici imali jednu pravu sansu, a i tu im je poklonila belgijska obrana. Witsel, Kompany, Mignolet, Vertonghen, Simons... [više na forumu]
    lambik
  • Obrisan korisnik26.03.2011. u 08:46
    Ma kakvo namještanje.. Srbi loši, sjeverni Irci očajni.. Ovi prvi nemaju klase u vezi, pa su ovim otočkim balvanima svejedno sakrili loptu u drugom dijelu, bar onih dvadesetak min koliko sam gledao. Dojam je da protestantski Irci do gola mogu samo na dva načina - poslije prekida ili slučajno. A i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.03.2011. u 00:56
    gledao sam pola prvog jer od muke kad su primili gol nisam mogao dalje(kladionica jbg) ...gle Sjeverna Irska je u prvom poluvremenu razbila Srbiju koja je jedva po golu opucala dok su u drugom se Irci gotovo pa sklanjali od lopte...
  • Obrisan korisnik26.03.2011. u 00:43
    @kagawa,a koju si utakmicu gledao?Ivanovicev udarac je bek izbio sa gol linije ,a mali Ljajic je promasio prazan gol!I dalje je sve nasim rukama!